cesitleri.gen.tr https://www.cesitleri.gen.tr Çeşit, Çeşitler Nelerdir ve Özellikleri Nedir? tr-TR hourly 1 Copyright 2020, cesitleri.gen.tr Wed, 07 Jun 2017 00:00:00 +0000 Thu, 02 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Buğday Tohumu Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/bugday-tohumu-cesitleri.html Fri, 04 May 2018 20:32:44 +0000 Buğday Tohumu Çeşitleri; Günlük hayatımızda en sık tükettiğimiz tahıllardan biri olan buğday yaklaşık 8 bin yıldır sofralarımızda yer almaktadır. Bugün coğrafi koşullara uygun şekilde ıslah edilmiş birçok buğday tohu Buğday Tohumu Çeşitleri; Günlük hayatımızda en sık tükettiğimiz tahıllardan biri olan buğday yaklaşık 8 bin yıldır sofralarımızda yer almaktadır. Bugün coğrafi koşullara uygun şekilde ıslah edilmiş birçok buğday tohumu çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik ekim zamanına göre yaz ve kış, buğday tanesinin rengine göre kırmızı ve beyaz, yapısına göre sert ve yumuşak olarak değişir. Ayrıca kullanım amacına göre de buğday çeşitleri  ekmeklik buğday, makarnalık buğday, bisküvilik buğday ve kaplıca grupları olmak üzere sınıflara ayrılır. Kaplıca grubu buğday tohumu çeşitleri sıklıkla hayvan yemi üretiminde tercih edilmektedir. Hepimizin sofralarına kadar gelen ekmeklik buğday tohumu çeşitleri ise birinci sınıf kalite olarak analiz edilen ve üretimi en çok yapılan buğday tohumu çeşididir. 

Ekmeklik buğday tohumu çeşitleri
 • Gün 91; İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilmesi tavsiye edilen, şiddetli soğuklara ve kuraklığa dayanıklı buğday tohumu çeşitlerinden biridir. Sağlam bir sap yapısı olmakla birlikte başak üzerindeki tane sayısı yüksektir. Kırmızı ve sert taneli türlerden biridir. Bugün üretilen ekmeklik buğday tohumu çeşitleri içinde ekili alanların yüzde 5'ini oluşturur.  
 • Lazarka; Birinci sınıf kalite ekmeklik buğday çeşitlerinden biridir. Gün 91'e benzer özellikler göstermekle birlikte hastalıklara daha dayanıksız olup Türkiye'nin her bölgesinde yetiştirilmeye uygundur. 
 • Seval; Geçit bölgelerin sulak alanlarına ekilmesi önerilen buğday tohumu çeşitlerinden biridir. Kırmızı ve sert taneli olan bu türün verim potansiyeli 350 ila 500 kg kadardır. 
 • Eser; İç Anadolu ve Geçit bölgelerinde hasadı yapılan hem ekmeklik hem de bisküvilik buğday tohumu çeşitlerinden biridir. Birinci sınıf kalite olarak analiz edilen Eser tane dökmeyen ve yüksek hasat sağlayan türlerden biri olarak özel sektörün rağbet ettiği türlerden biridir. 
 • Zencirci; Kıraç bölgeler için tavsiye edilen birinci sınıf tohum çeşitlerinden biridir. Yağışa bağlı olarak verim potansiyeli 260 ila 400 kg arasında değişebilir. Tohum hastalıklarına karşı dirençli olan bu tür beyaz tanelidir. 
Buğday Tohumu Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
 • Buğday tohumu seçimi yapılırken ekim yapılacak bölgenin kurak mı sulak mı olduğu belirlenmelidir. Buğday tohumu kurak ve sulak alanlara göre çeşitlilik gösterir. Örneğin, yerli buğday tohumlarından olan Diyarbakır 81 kurak bölgelerde ekmeklik buğday olarak ekilirken, sulak bölgelerde makarnalık buğday olarak ekilmektedir. Bölgenin özelliklerine göre aynı buğday tohumu bile çeşitlilik gösterebilir.  
 • Ekim yapılacak zaman doğru belirlenmelidir. Aynı buğday tohumu çeşidi farklı zaman diliminde farklı kalitede ürün verebilir. 
 • Ekilecek buğday tohumu tarla bitkileri merkez araştırma enstitüsü tarafından çeşitlendirilmiş ve bakanlık onaylı olmalıdır.
]]>
Tatlı Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/tatli-cesitleri.html Sat, 05 May 2018 19:39:00 +0000 Tatlı çeşitleri: Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan tatlılar birbirinden güzel tariflerle bir çok çeşitte bulunur. Baklava, kadayıf, revani gibi tatlılar ile beraber aynı zamanda sütlü tatlılar da birçok ki Tatlı çeşitleri: Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan tatlılar birbirinden güzel tariflerle bir çok çeşitte bulunur. Baklava, kadayıf, revani gibi tatlılar ile beraber aynı zamanda sütlü tatlılar da birçok kişi tarafından oldukça severek tüketilir. Türk mutfağı tatlı çeşitleri açısından çok zengindir. Osmanlı döneminden itibaren oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan tatlı çeşitleri özellikle de ramazan sofralarında bir ayrı lezzetlidir. En çok da şerbetli tatlı çeşitleri birçok kişi tarafından oldukça severek tüketilir. Tatlı kültürü gelenek ve göreneklerimizden gelmektedir. Tatlılar genellikle hem ikramlarda hem günlük yemek menüsünün ardından tüketilir. Vücuda enerji vermesi bakımından ayrı bir yeri olan tatlı çeşitleri görüntüsü ile bile iştah kabartır. Çeşit çeşit lezzetli mi lezzetli tatlıların kalorisi yüksek olduğu bilinir. Ancak yinede tatlılara asla hayır denmez.

En yaygın tüketilen tatlı çeşitleri nelerdir: 

Şerbetli tatlılar; 

Kadayıf, ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlı çeşitleri arasında yer alan kadayıfın üzerinde bir de fıstık ezmesi olduğu zaman tadına doyum olmaz. Aynı zamanda bazı yörelerde üzerine tahin dökülerek veya kaymak eklenerek tüketilen kadayıf tatlısı son derece hafif olması bakımından en çok tüketilen tatlılar arasındadır. Hazır olarak alınabileceği gibi aynı zamanda yapılışı da oldukça kolay olan kadayıf tatlısı, hazır olarak satılan kadayıf hamurunun fırın tepsisine basılıp pişirildikten sonra üzerine şerbet dökülmesi ile hazırlanır. Üzerine sıcak olarak dökülen şerbeti çeken kadayıf hamuru inanılmaz bir lezzete bürünür.

Baklava, özellikle de Antep'e özgü bir lezzet olan baklava en sevilen şerbetli tatlı çeşitleri arasında açık ara birinci sırada yer alır. İçerisinde kullanılan malzemeler ile daha da zenginleştirilen baklavanın kat kat şahane görüntüsü ve mükemmel lezzeti ile tadına doyum olmaz. Özellikle de bayramda konuklara ikram edilen bir numaralı tatlı çeşidi olan baklava evde açılıp yapıldığında lezzeti bir ayrı olur. Nişastalı un karışımı ile incecik açılan baklavalar birçok şekilde yapılır. Fırında pişirildikten sonra üzerine tatlı şerbeti gezdirilip 1 gün bekledikten sonra tam da kıvamına gelir. Hıyır hıyır ağızda dağılan Türk mutfağının meşhur tatlı çeşidi baklava aynı zamanda marketlerde satılan hazır baklavalık yufkalardan da yapılabilir.

Revani, şerbetli bir tatlı çeşidi olan revani yapılışının oldukça kolay olması bakımından canı şerbetli tatlı isteyen kişilerin oldukça pratik bir şekilde yapacağı tatlılar arasındadır. Üzerine krem şanti ya da kaymak ilave edilerek tüketildiğinde tatlı ihtiyacını giderecek lezzete sahip olan bu tatlı çeşidi aynı zamanda hafif olması bakımından bayan oturmalarında da sık yapılır.

İrmik tatlısı, yine yapılışı oldukça pratik olan tatlılar arasında olan irmik tatlısı aniden gelen misafirlerinize oldukça kısa bir sürede hazırlayacağınız şerbetli tatlı çeşitleri arasında yer alır. Üzeri şam fıstığı ve ceviz gibi malzemelerle süslenerek sunabilen irmik tatlısında kullanılan malzemeler oldukça az olması bakımından oldukça ekonomik ve hafif olan bu tatlı çeşidi hazırlanırken şerbetinin soğuk olması gerekir.

Sütlü tatlılar; 

Sütlaç, sütlü tatlılar arasında şüphesiz ki en çok tüketilen tatlı sütlaçtır. Son derece sağlıklı olması bakımından aynı zamanda çocukların da oldukça sık tükettiği sütlaç küçük büyük herkes tarafından çok sevilir. Üzeri ceviz ile süslediğinde ise lezzetine lezzet eklenen bu sütlü tatlı çeşidi kalsiyum açısından oldukça zengin olması bakımından kemik sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Ayrıca sütlaç hafif tatlı tercih eden kişiler için oldukça ideal bir tatlıdır.

Sütlü, süt, pirinç ve şekerinin beraber kaynatılması ile hazırlanan bu sütlü tatlı tok tutma özelliği sayesinde öğün aralarında tüketilebilir.]]> Tavuk Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/tavuk-cesitleri.html Sun, 06 May 2018 00:36:20 +0000 Tavuk çeşitleri; Kümeste bakılan bir kuş cinsidir. Hem yabani hemde evcil türleri bulunmaktadır. Yaşamları yaklaşık olarak 15-20 yıl arasında değişmektedir. Tavukların kanat yapıları ufaktır. Ufak kanatlarını kulland Tavuk çeşitleri; Kümeste bakılan bir kuş cinsidir. Hem yabani hemde evcil türleri bulunmaktadır. Yaşamları yaklaşık olarak 15-20 yıl arasında değişmektedir. Tavukların kanat yapıları ufaktır. Ufak kanatlarını kullandıklarında yalnızca 1-2 metre gibi uçabilirler. Tavukları ayakları sayesinde oldukça hareketlidirler. Gaga yapıları baya kuvvetlidir. Kafalarının üst kısmında kırmızı renkli et parçası (ibik) bulunur. İbik erkeklerde daha büyük olmaktadır. Tavuk türünün erkeğine horoz denilmektedir. Yumurtanın içerisinden  çıkan yavruya da civciv adı verilmektedir. Vücutlarında bulunan kuyruk yapıları erkeklerde uzun, dişilerde ise kısa olmaktadır. Gagalarının alt kısımlarında ibibiğe benzeyen iki adet et parçası vardır. Kafalarının yan taraflarında gözler bulunmaktadır. Oldukça ilginç bir özellikte üç adet göz kapaklarının olmasıdır. Bu kapağın görevi ise etraftan gelen fazla ışığı azaltmaktır. Mide yapıları üç bölümden oluşur. 

Tavuk çeşitleri bir çok sınıfa ayrılır.
 • standart saf ırklar 
 • hibrit 
Yaşamış olduğu coğrafik yere göre tavuk çeşitleri;
 • Akdeniz ırkları
 • Asya ırkları
 • Amerika ırkları
 • İngiliz ırkları
Verime göre tavuk çeşitleri
 • Et ırkları
 • Yumurta ırkları
 • Süs ırkları
 • Yumurta- et ya da et-yumurta ırkları
Vücut yapılarına göre tavuk çeşitleri
 • Orta ağır yapılı ırklar (Amerikan cinsi)
 • Ağır yapılı ırklar ( İngiliz ve Asya cinsleri)
 • Hafif yapılı ırklar (Akdeniz cinsi)
Tavuk çeşitleri görüldüğü gibi kendi içlerinde birçok  gruplara ayrılmaktadır. Biz ise sizlere en çok bilinen bir kaç tavuk çeşidinden bahsedeceğiz. Bunlar aşağıdaki gibidir;

Wyandotte: Ana vatanı Amerika'dır. Orada melezleme sayesinde wyandotte ırkı bulunmuştur. Tüy renkleri oldukça renkli ve çeşitlidir. Wyandotte tavuk çeşididinin 9 adet varyete olarak bulunmaktadır. Erkeklerinin ağırlığı 3.9 kilo, dişilerinin ise 2.9 kilo civarındadır. Sırt yapıları cılızdır. Özellikle kuluçkayı düşük randımanın olmasını istenmeyen bir türdür. 

Brahma: Brahma cinsi cochin ve malay türlerinin melezleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Ana vatanı Asya'dır. Brahma cinsinin dişilerinin ağırlığı 4.3 kg, erkeklerinin ise 5.4 kiloyu bulmaktadır. Tüylerinin rengi açık sarı ya da yumurta kabuğunun rengine yakın olmaktadır.

Orpinton: Orpington türü İngiltere'de bulunan tavuk cinslerinin melezleşmesi ile bulunmuştur. Bu tavuklar et ırkı olarak da anılmaktadır. Tüy yapıları vücudunu düzgünce ve geniş bir şekilde kaplamaktadır. Derileri beyaz renklidir. Yumurtalarının renkleri ise açık ton ile koyu kahverengi arasında değişmektedir. Orpinton cinsinin dişilerinin ağırlıkları 3.5-4.0 kg, erkeklerinin ise 4.2-5.0 kg arasında değişmektedir.

Leghorn: Yumurtlama açısından oldukça ün yapmış bir tavuk türüdür. Leghorn cinsi yumurtacı ırk olarak anılmaktadır. Baya çeşidi bulunan bu tür ibik ve renklere göre 16 tane varyetesi bulunmaktadır. En bilindik çeşidi ise balta ibikli beyaz leghorn türüdür. Günümüzdeki yumurtacı hibritlerin hepsi balta ibikli beyaz leghorn türünden elde edilmiştir. Yumurtalarının kabuklarının rengi beyazdır. Ufak, hareketli ve narindirler. Gurk olma ihtimalleri oldukça azdır. Bacak ve deri tonları sarı, kuluçka tonları beyaz ve yumurta  tonları beyaz olmaktadır. Dünya'ya gelen civcivler baya hızlı büyürler. Civcivlerin tüylenmesi  iyidir. Çevreye çok rahatlıkla uyum sağlarlar. Dişileri ağırlıkları 2.0 kg, erkeklerin ise 2.7 kg civarındadır. Yumurta verimi 200-250 tane arsında değişir.

Denizli ırkı: Tavuk çeşitleri içerisinde ülkemize ait olan bir türdür. Muğla ve Denizli civarında yetiştirilmektedir. Yumurta-et ırkı olarak geçmektedir. Ayrıca Denizli horozları uzun ötmeleri ile oldukça ünlüdür. Denizli tavuk ırkı cinsel olgunluğuna g]]> Köfte Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kofte-cesitleri.html Sun, 06 May 2018 13:44:53 +0000 Köfte Çeşitleri; Pratik ve lezzetli bir yemek yapayım diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen yemek köftedir. İster et, balık, tavuk olsun, ister bulgur ve mercimekle yapılsın yapması kolay, yemesi zevklidir. Çocuklar  "an Köfte Çeşitleri; Pratik ve lezzetli bir yemek yapayım diye düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen yemek köftedir. İster et, balık, tavuk olsun, ister bulgur ve mercimekle yapılsın yapması kolay, yemesi zevklidir. Çocuklar  "anne ben açıktım" dediğinde aklımıza ilk gelen yemek ekmek arası köfte ve ayran gelir. Tadı damağımızda kokusu  burnumuzdan gitmeyen o mis gibi köfte " anne köftesi" dir. Her yaşta köfteyi seven bir milletiz. Yemek yapmak bir sanattır. Tabi köfte yapmak bu sanatın bir dalıdır. Türk mutfağının da sayamayacağımız kadar köftesi vardır. Her ilin ayrı bir köftesi hatta her köyün ayrı bir köftesi vardır.

Yöresel Köfte Çeşitlerimiz;

Her yörenin köftesinin lezzeti o yörede yetişen otlarla beslenen koyunun ve dananın etinden gelir. Köftelerin lezzeti yapıldığı yöredeki köfte hazırlanış  şekli, içene giren ek malzemesi ve pişirme yöntemine göre değişir. Güneydoğu bölgesine baktığımızda bu civardaki köfte çeşitlerin hemen hemen hepsine  bir şekilde bulgur vardır. İçli köfte, sulu köfte, fırında köfte, ızgara köfte daha sayamadığımız bir çok köfte çeşitti vardır. Hepsinin ayrı lezzeti vardır. Daha sağlıklı köfteler yemek istiyorsanız köftelerinizi kendiniz hazırlayın. Tabi lezzetli köfteler yapmak istiyorsanız etiniz iyi seçmelisiniz. Etin yağlı ve özellikle hayvanın köfte yapmaya uygun yerlerinden almalısınız. Et seçiminde " Ben etten anlamam " diyorsanız kasabınıza nasıl bir köfte yapacağınızı anlatın  o size bu konuda yardımcı olacaktır. Sizde bu sayede lezzetli bir köfte yapmış olursunuz. En iyi et seçimi 750 gr. orta yağlı dana eti kıyma ( genç dana ve kaburganın üstü ve ön koldan alınmalı) 250 gr. orta yağlı koyun eti kıyma  alıp bu iki kıymanın karışımı ile yapılan köfteler lezzetli oluyor.
İyi bir köfte nasıl olmalıdır Bu sorunun cevabı suyunu kaybetmemiş, yumuşak ve pişme sırasında dağılmayan köfte iyi bir köftedir. İçine katılan malzemelerin doğranma teknikleri de köftenin lezzetini etkiler. Soğan konulan bir köftede soğanı ezerek rendeler isek acı suyu çıkar ve lezzetini bozar. Daha keskin  ve kalın bir rende ile rendelemek gerekir. Sarımsak  kullanılan köfteler de kıyma ile birlikte çekmek daha  iyi bir lezzet elde edilir. Sarımsak köftenin içinde  iri kalırsa öfte dağılır. Maydanozu olabildiği kadar ince doğramak gerekiyor. Köfteyi yoğurur iken fazla sert yoğurmayın etin lezzetini bozulmaması gerekiyor. Köfteyi kesinlikle dolapta en az 1 saat dinlendirin.

Akçaabat Köfte: Akçaabat yöresine ait bir köftedir. Yöre de yetişen genç dananın ön kol etinden yapılır.
 Akçaabat köftede kullanılan malzemeler;
 • 1 kg.kıyma
 • 100 gr. bayat ekmek içi 
 • 50 gr. iç yağ (gömlek yağ deniliyor)
 • 10 gr. tuz
 • 7 gr. sarımsak
Hazırlanışı: Sarımsak, bayat ekmek içi ve yağ et makinesinde çekilir. Kıymanın içine çekilmiş malzeme ilave edilir. Tuz da eklenip güzel bir şekilde yoğrulur. Bu karışım 1 saat dinlendirildikten sonra ızgarada yapabilirsiniz.

Sivas köfte: Sivas yöresinde yetişen koyun etinden yapılır. Çok az malzemesi vardır.
Sivas köfte malzemeler;
 • 1 kg.koyun kıyma
 • 1 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı: Bu köftenin hazırlanmasının püf noktası etin iki kere çekilmesidir. Etin içine tuz atılır ve çift çekim yapılır. Şekil verilen köfteler 1 saat dinlendirilip ızgarada pişirilir. 

Köfte Çeşitleri, tariflerde de gördüğümüz gibi her yörenin köftesinin yapılısı, yapılan hayvanın eti de farklı. Ama her köftenin lezzeti de ayrıdır. Tabi bu iki köfte haricinde yöresel köftelerimizi bakarsak Tekirdağ köfte, İzmir köfte, Tire köfte, Balaban köfte, Salihli odun köfte, Biga köfte, Bünyan köfte, Ödemiş köfte, Bergama köfte, Aydın Çine köfte, Elazığ Harput köftesi, Antep içli köfte, Adıyaman içli köfte, Kahramanmaraş içli köfte, Adana içli köfte, Bodrum köftesi gibi daha sayamadığımız kadar yöresel köfte çeşidimiz vardır.
Canlı Çiçek Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/canli-cicek-cesitleri.html Sun, 06 May 2018 14:56:56 +0000 Canlı Çiçek Çeşitleri, Çiçek insanların ruhunu ferahlatan kokulu bir bitkidir. Kokundan dolayı ve kolay yetiştirildiği için insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Canlı çiçek çeşitleri
Canlı Çiçek Çeşitleri, Çiçek insanların ruhunu ferahlatan kokulu bir bitkidir. Kokundan dolayı ve kolay yetiştirildiği için insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Canlı çiçek çeşitleri oldukça fazladır. Bir de insanlar evlerinde birçok canlı çiçek beslenmektedir. Ve aynı zamanda çiçekler evin içerisindeki havayı temizleme görevi olduğunu bilerek çiçek alımına devam etmişlerdir. Bu da çiçekçilerin yararına olacaktır. Satışların artması sağlanacaktır. Evinizin bir köşesine koyarak oranın güzel görünmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca evinize renk katarak evinizin daha şık ve gösterişli görünmesini sağlarsınız. 

Evde Canlı Çiçek Çeşitleri,  

Evde yetiştirilecek olan çiçeğin büyüyüp çiçek vermesi için gerekli bazı ortam şartları vardır. Bunlar çiçeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı, nem ve ışıktır. Yani çiçeğin konulduğu yerin güneş ışığı almasına özen gösterin. Çünkü bu şekilde çiçeğinizin çoğalmasını da sağlayabilirsiniz. Diğer bir nokta ise çiçeği sıkmayı unutmayın. Yoksa çiçek yapraklarını döker ve sararmaya başlar. Bu yüzden evinizde yetiştirmek istediğiniz çiçeklerin nereye koyulması gerektiğine iyi karar vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda bitkilerin yeri değiştirildiğinde kendilerini güvende hissetmeyip çiçek açamazlar. Bunun için bakmış olduğunuz bitkilere özen gösterin. 

Saksıda Canlı Çiçek Çeşitleri,  

Saksıda çiçek yetiştirmek için ilk önce saksının yeteri kadar büyük olması gerekiyor. Evinizin daha şık ve gösterişli görünmesini sağlamak istiyorsanız saksıya dikmiş olduğunuz çiçeğe göre uygun bir yer seçerek bir köşeye koyabilirsiniz. Aynı zamanda saksıdaki bitkilerin hava şartlarını sevmediği zaman çiçek açmalar. Bu yüzden ortamı seçerken çok dikkat dikkat etmelisiniz. Bir de saksıya diktiğiniz çiçeklerin saksısını altı yıl içinde değiştirmek bitkinin çiçek açmasını hızlandırır. Bunun için saksı değişimine özen gösterin. 

Toprakta Canlı Çiçek Çeşitleri, Toprakta 

Toprakta çiçek yetiştirmek için ortamın hava şartlarının uygun olması gerekir. Aynı zamanda sağlıklı bitki vermesi için toprağa dikmiş olduğunuz çiçeğin güneş ışığı alırsa çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca her gün çiçeklerinizi sulamak çok önemli bir faktördür. Bu yüzden sulama konusunda çok hassas olmanız lazım. Daha sonra budama işlemleri vardır. Bunları yaprak bitkinin sararmasını ve yaprakların dökülmesini önleyebilirsiniz. Ancak toprak verimli olmazsa bitkiniz çiçek açmaz. Bu nedenle verimli ve canlı toprak seçmeye dikkat etmelisiniz. 

Balkonda Canlı Çiçek Çeşitleri,  

Balkonda yetiştirilen bitkilerin bakımı daha kolay olacaktır. Çünkü yakınınızda olan bitkiyle her gün ilgilenmek istersiniz. Uzakta olan bitkilerin bakımını ayda üç defa yapabilirsiniz. Bunun için balkonda yetiştireceğiniz çiçekler daha avantajlıdır. Ayrıca balkonda ki ortamı iyi seçerseniz hem çiçek açan bir bitki hem de verimli bir bitki else etmiş olacaksınız. Tabi bir de şu durum var eğer bitkinin su ihtiyacını karşılamazsanız. Bitkinin ölmesine sebebiyet verebilirsiniz. Her gün çiçeğe su tutarak sağlıklı bir bitki elde etmiş olacak. 
]]>
Patates Yemeği Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/patates-yemegi-cesitleri.html Mon, 07 May 2018 04:42:05 +0000 Patates Yemeği Çeşitleri, Patates doyurucu olduğundan dolayı bütün yemeklerde kullanılmaktadır. Patates oldukça lezzetli, yemeklere ayrı bir tat katan besin kaynağıdır. Fiyatı ekonomik ve çok çeşitli yemeklerde kullanım Patates Yemeği Çeşitleri, Patates doyurucu olduğundan dolayı bütün yemeklerde kullanılmaktadır. Patates oldukça lezzetli, yemeklere ayrı bir tat katan besin kaynağıdır. Fiyatı ekonomik ve çok çeşitli yemeklerde kullanımı yapılmaktadır. Şimdi patates yemeği çeşitleri şeklinde birkaç tarif oluşturalım sizlerde evinizde yaparak eşinize, dostunuza güzel bir yemek hazırlamış olun.

Patates Yemeği Çeşitleri

Sulu Patates Yemeği Yapılışında Kullanılan Malzemeler: 
 • 4-5 adet orta boy patates 
 • 250-300 gram tavuk göğsü 
 • 1 tane orta boy domates 
 • 2 tane yeşil sivri biber 
 • 1 adet orta boy kuru soğan 
 • 2-3 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı ev yapımı domates salçası 
 • 1 yemek kaşığı biner salçası
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ 
Sulu Patates Yemeği Yapımı

Sulu patates yemeği yapımına ilk olarak yemeğin ana malzemesi olan patatesleri soyarak başlayalım. Soyulan patatesleri yıkayalım ve daha sonra süzgeçte alıp süzülmesini bekleyelim. Bizde o arada kuru soğanımızı soyalım. Kuru soğanı da soyduktan sonra bir kenara bırakalım ve süzülen patatesleri çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğrayalım. Malzeme listesinde olan tavuk göğsünü de küp küp olacak şekilde doğrayalım. Bunları bir köşede bekletelim. Doğrama tahtasına kuru soğanı alalım ve ince ince doğrayalım. Ardından domatesleri de ince ince doğrayalım. Sarımsak ve biberleri de ufak ufak doğradıktan sonra soğanı, sarımsağı, yeşil biber ve domatesi önceden hazırlanan bir tencereye koyup üzerine sıvı yağı ilave edip kavuralım. Bu malzemeler kavrulmuş yakın doğranan tavuk göğsünü de tencereye ilave edelim birkaç tür çevirip üzerine salçaları ilave edelim. Hemen ardından küp küp doğranan patatesleri de ilave ederek bir tür karıştırıp üzerine önceden kaynatılan yarım litre suyu ilave edelim. Ardından karabiberi, tuzu da ilave edip karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatalım ve yaklaşık 20-25 dakika pişirelim. Patates yemeğimiz pişmeye yakın zaten o güzel kokusunu salacaktır. Pişen yemeği sıcak sıcak servis tabaklarına alarak servise sunabilirsiniz. 

Etli Patates Yemeği

Etli Patates Yemeği Yapılışında Kullanılan Malzemeler:
 • 3-4 adet büyük boy patates
 • Yarım kilo kuş başı doğranmış dana eti
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı pul biber(isteğe göre miktarını değişebilirsiniz yada kullanmayabilirsiniz)
 • 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
 • 1 çay kaşığı tuz(tuz oranını kendinize göre ayarlayın)
 • 1 buçuk su bardağı su
Etli Patates Yemeği Yapımı

Etli patates yemeği yapımına ilk olarak patatesleri soyarak başlayalım. Daha sonra soyduğumuz patatesleri iyice yıkadıktan sonra doğrama tahtasına alıp küp küp doğrayalım. Doğranan patatesleri geniş bir kaba alarak üzerine yarım çay bardağı zeytinyağını, kuş başı doğranmış eti, pul biberi, dağ kekiğini, tuzu ilave ederek güzelce karıştıralım. Daha sonra fırın tepsisine harmanlanan malzemeler alarak tepsiye serelim ve üzerine suyu gezdirelim. Su patateslerin buharlaşarak pişmesi için gerekli. Ardından da önceden 180 derecede ısıtılan fırında koyalım ve yaklaşık 20 dakika pişirelim. Ara sıra çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edersek daha iyi olacaktır. 20 dakika sonra pişen patates yemeğini servis tabaklarına alarak servise sunabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]> Koyun Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/koyun-cesitleri.html Mon, 07 May 2018 14:54:47 +0000 Koyun Çeşitleri; Koyun varlığımızın çoğunluğunu yerli ırklar oluşturur. Hayvan sayımız fazla ama verim düşüktür. Beslenme bakım ve çevre koşulları düzeltilirse hayvanlarımızdan alacağımız verimde artacaktır. Koyun Çeşitleri; Koyun varlığımızın çoğunluğunu yerli ırklar oluşturur. Hayvan sayımız fazla ama verim düşüktür. Beslenme bakım ve çevre koşulları düzeltilirse hayvanlarımızdan alacağımız verimde artacaktır. Hayvanlardan verimi arttırmanın diğer yolu ise melezleme çalışmalarıdır. Bu yöntem ile et, süt ve yapağı verimi arttırılır. Koyun ırklarımızı kısaca inceleyelim.

Koyun Çeşitleri;

Mor Karaman Koyunu, Doğu Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. Yapı olarak iri bir hayvandır. İsmini renginden alır. Vücudunda kızıl ve mor renkler hakimdir. Besi için en çok tercih edilen koyundur. Hastalıklara karşı vücut dirençleri  çok iyidir.

Ak karaman koyunu, Orta Anadolu da yetişen bir koyun türüdür. Orta irilikte bir hayvandır. Ak karaman koyunundan ağırlığının %50'si kadar et alınır. Hastalıklara ve kötü mera koşullarına dayanıklıdır.

Dağlıç Koyunu, Eğe bölgesi ve Marmara'nın doğu kesimlerinde yetiştirilir. Küçük yapılı bir hayvandır. Ortam değişikliklerine kolay uyum sağlar. Uzak mesafelere kolaylıkla yürüyebilir.

Sakız Koyunu, Eğe bölgesi ve en çok sakız adasında yetiştirilir. Bu hayvandan et alımı hayvanın ağırlığının %45 kadardır. Sakız koyunu başka ortamlara kolay adapte olamaz. Bu koyun türü sadece bu bölgede yetiştirilmelidir.

Kıvırcık Koyun, Marmara bölgesinde yetiştirilir. Kuyruğu küçük bir hayvan olduğu için yağını kuyruğuna değil etine biriktirir.  Bu yüzden eti hem lezzetli hem de kalitelidir. Besi için en çok tercih edilen koyundur. Kıvırcık koyundan et alımı hayvanın ağırlığının % 50 'si kadardır. 

Karayaka Koyunu, Karadeniz de yetiştirilir.  Bu hayvanın vücudu beyaz renktir. Kıvırcık koyun yağını kuyruğuna değil etin içine biriktirdiği için eti çok lezzetlidir.  Eti kalitelidir. Besi için en çok tercih edilen hayvandır.

İvesi Koyunu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Kurak iklimden etkilenmez. En önemli özelliği sütçü olması ve diğer sütçü ırkların aksine sürüler halinde yetiştirilmesidir. Erkekleri boynuzlu, dişileri boynuzsuzdur. Kuyrukları uzun olmasından dolayı eti lezzetlidir. Et verimi hayvanın ağırlığının %52 kadardır. Sürü içgüdüleri çok iyidir.

Merinos Koyunu, yerli bir ırk değildir. Özellikle yapağının veriminden dolayı yetiştirilir. Yerli ırkların yapağının verimi için yerli ırk ile merinos melezlemesi yapılır. Bu sayede et verimi de yükselmiş olur. Hangi tür yerli hayvan ile melezlenir ise ona göre isim alır.

Karacabey Merinosu, Güney Marmara bölgesinde yetiştirilir. Bu bölgenin yerli ırk kıvırcıkları ile  Alman et merinosun melezlemesi sonucu elde edilmiştir. Et verimi iyidir. Kuyruk ince ve uzundur.  Daha çok merinos koyunun genlerini  baskındır.

Konya Merinosu, Alman et merinosu ile yerli ırk ak karaman koyunlarının melezlemesi sonucu elde edilmiştir. Vücudu beyaz renklidir. Erkek ve dişi genelde boynuzsuzdur. Et verimi iyidir. Alman et merinosun  genleri daha fazladır.

Malya Koyunu, Merinos ile ak karaman koç koyunu arasında diğer bir melezleme çalışmasıdır. Yarım yağlı kuyruklu koyundur.

Tahir Ova Koyunu, yerli ırk kıvırcık koyun ile doğu friz'in çaprazlanması sonucu elde edilmiş melez bir hayvandır. Et verimi yüksektir. Bu hayvan ağılığının %52 kadar et verir. 

Koyun Çeşitlerine; hem yerli ırk, hem de melez ırk koyun çeşitlerimize değindik. Yukarıda yazılan koyun çeşitleri dışında daha bir çok koyun çeşidimiz vardır. Bunların isimlerine bakarsak Tuj, Herik, Hemşin, Menemen, Sönmez, pırlık, ramçıl, hasak, hasmer, Bafra, Karacabey, Eğe koyunu daha ismini sayamadığımız sayısız koyun çeşidi vardır.
]]> Sigorta Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/sigorta-cesitleri.html Tue, 08 May 2018 03:35:26 +0000 Sigorta Çeşitleri, Sigorta çoğu zaman kişilerin canını ve malını güvene, sağlama almak için yaptırılan bir güvence çeşididir. Ancak yapılan her sigorta aynı olmayıp kişilerin bütçesine ve cebine göre değişiklik g Sigorta Çeşitleri, Sigorta çoğu zaman kişilerin canını ve malını güvene, sağlama almak için yaptırılan bir güvence çeşididir. Ancak yapılan her sigorta aynı olmayıp kişilerin bütçesine ve cebine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle ihtiyaca uygun birden fazla sigorta bulunmaktadır. Sigorta bir yandan da oldukça faydalıdır. Kişilerin malına zarar geldiği zaman sigorta sayesinde mağdur olunmaz. Ayrıca bir çok sigorta çeşidi bulunduğu gibi yapılan her sigortanın belli bir zamanı bulunmaktadır. Belirlenen zaman içerisinde yaşanılan her kazada sigorta kişilerin zararını karşılamaktadır bunun yanı sıra zamanı dolan sigortalarda zarar kesinlikle karşılanmaz ve kişi masrafını kendi karşılar. Sigorta çeşitleri kısaca şu şekilde sıralanmaktadır.

Sigorta çeşitleri nelerdir

Kısaca sizlerle sigorta çeşitlerini paylaşacağım. Bilindiği gibi kasko sigortası, trafik sigortası, sağlık sigortası, konut sigortası, deprem sigortası, seyahat sigortası ve hayat sigortası bulunmaktadır.
 • Kasko sigortası: Bu sigorta çoğu zaman kaza, çarpma ve yanma şeklinde meydana gelen durumlarda araçların güvene alınma şeklidir. Çoğu zaman internetten kaskonun fiyatı araştırılır ve bütçeye uygun olan sigorta çeşidi tercih edilir. Ancak kasko sigortası bazen zorunlu bazen de zorunlu olmamaktadır.
 • Sağlık sigortası: Sağlık sigortası ise yaşanılan herhangi bir hastalıkta ve kazalarda masrafların karşılanmasına yaramaktadır. Sağlık sigortasında ise kişilerin ihtiyaçlarına göre uygulamalar yapılmaktadır.
 • Trafik sigortası: Dünyada her taşıtın zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta çeşididir. Trafik sigortası kişilerin yaşadığı her kazada meydana gelen maddi sıkıntıların karşılanması amacı ile yaptırılır. Bu durumda kaza yapan araç sahiplerinin maddi açıdan güvene alınması sağlanır.
 • Konut sigortası: Konut sigortası yapılarak evler hırsızlıklara, depremlere, yangınlara ve yıkılmalara karşı koruma altına alınır. Çoğu zaman zorunlu olmayan bir sigorta çeşididir. Ancak azami miktarda eşyalar da korumaya alınabilir.
 • Zorunlu deprem sigortası: Bu sigorta depremden sonra meydana gelen sıkıntıların güven altına alınmasıdır. Ayrıca günümüzde en önemli sigorta çeşitlerinden biri olmaktadır. Çünkü depremler artık her an oluşmakta ve kişileri zarara uğratmaktadır.
 • Seyahat sigortası: Bu sigorta her nerede olursa olsun ister kendi şehrinizden ister farklı şehirdeyken seyahat halinde kişilerin içinin rahat bir şekilde yolculuk yapmasını sağlar. Ayrıca seyahat anında yaşanılan sorunları kontrol altına alır.
]]>
Çanta Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/canta-cesitleri.html Tue, 08 May 2018 11:51:03 +0000 Çanta çeşitleri; Her kültürde var olan çanta hem ihtiyaç giderici hemde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bayanlar için mükemmel bir gereçtir. Dışarıya çıkınca her insana lazım olabilecek telefon, peçete, ıslak mendil Çanta çeşitleri; Her kültürde var olan çanta hem ihtiyaç giderici hemde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Bayanlar için mükemmel bir gereçtir. Dışarıya çıkınca her insana lazım olabilecek telefon, peçete, ıslak mendil, parfüm vs. gibi bakım ürünlerini taşımak için büyük kolaylık sağlar. Başka türlü bu gibi malzemeleri elde yada başka yollarla taşımak mümkün olmayacaktır. Başta dediğim gibi  ihtiyaç gidermek için bire bir olan çanta, buna oranla büyük de bir aksesuardır. Günümüzde modaya birhayli önem veren bayanlar çantayı ayakkabıyla ve kıyafetle kombin ederek kullanırlar. Hatta bazen bu kombin çanta-ayakkabı ve kemer arasında sağlanır. Aslında bayanlar bu işi en güzel şekilde yaparlar. Tesettürlü bayanlarda ise eşarp-ayakkabı-çanta birbirine kombin edilir. Bazen de pardesü yada tuniklerle bu uyumu sağlarlar. Çanta ilk bakıldığında bir bayan aksesuarı gibi görünse de son dönemlerde erkeklerde de çanta merağı  birhayli artmıştır. Erkekler içinde elde yada boyna geçirilen deri veya spor bir çanta ihtiyaç görüyor. Aynı şekilde bunlarda da aksesuar olarak kullanılıyor. 

Başlıca çanta çeşitleri;

Günlük çanta; Gündelik çarşıya, pazara yada gezmeye giderken kullanılan çantalardır. Ebat olarak orta boyutta olan içinde birkaç gözü bulunan kısa kulplu yada omuza atılan çanta gurubudur. Yumuşak dokulu yada kutu tipi gibi yapıları vardır.  Çocuk eşyaları için rahat olduğundan genelde anne olan bayanlar daha çok kullanır.

Çapraz çanta; Ebat olarak biraz daha küçük, bir yada iki gözlü, kulpu uzun olan çantalardır. Omuza çapraz olarak takılmakla beraber düz şekilde de omuza atılabilir. Genç nesile daha çok hitap ettiği için genç kızlar daha çok kullanır. Yada markete pazara inmek için telefon para gibi gereçleri hemen atıp çıkmak içinde de kolaylaştırıcı çantalardır.

Portföy çanta; Diğer adı abiye çanta olan bu çantalar daha parlak, taşlı ve süslü çantalardır. Parti düğün gibi özel günlerde abiyelerle kombin edilirler. Genel de tek gözlü olup, ebat olarak da mini boyda olurlar. Genelde elde tutulurlar ancak zincirden kulpları da vardır. İsteğe göre o şekilde de omuza atılabilir.

Sırt çantası; Ebat olarak büyük olup arkadan iki kulplu olan çantalardır. İki yada üç büyük gözü olup yanlarda mini gözleri bulunur. Sırta takılarak kullanılan bu çantalar daha çok öğrenci kesimine hitap eder. Kitap vs. okul malzemelerini taşımak için oldukça rahat çantalardır. Aynı zamanda sporcularında  kullandığı daha da büyük ebatlı sırt çantaları da vardır. Şunu da belirtelim ki son dönemlerde deri ve daha süslü sırt çantalarının günlük çanta olarak kullanılmasıda çok fazla moda olmuştur.

Makyaj çantası; Cüzdandan biraz büyük olan çantalardır. Bunlar içine çanta içine dağıldığında bulması zor olan makyaj malzemeleri konulur. Çok fazla büyük olmazlar çünkü buda tekrardan çanta içinde taşındığı için mini boylarda olurlar.

Okul çantası; Spor malzememesinden yapılmış olan büyük ebatlı çantalardır. İki yada üç büyük gözü bulunur. İlköğretim yada liseye giden öğrenciler kullanmaktadır.

Bebek çantası; Bez yada yumuşak dokulu malzemelerden yapılan büyük ebatlı çantalardır. Küçük bebek yada çocukların bez ıslak mendil vede kıyafetlerini rahatlıkla taşıyabilmek için oldukça iş gören çanta gurubudur.
]]>
Bağ Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/bag-cesitleri.html Wed, 09 May 2018 01:36:55 +0000 Bağ çeşitleri: Kimyada bir çok bağ çeşidi vardır. Bunlar:Kimyasal bağlar: Kimyasal türleri bir arada tutan kuvvet elektrostatik çekim kuvvetidir. Aynı yükler birbirini iterken, zıt yükl Bağ çeşitleri: Kimyada bir çok bağ çeşidi vardır. Bunlar:

Kimyasal bağlar: Kimyasal türleri bir arada tutan kuvvet elektrostatik çekim kuvvetidir. Aynı yükler birbirini iterken, zıt yükler birbirini çeker. Çekme kuvvetleri itme kuvvetlerine göre büyükse güçlü etkileşim, aralarındaki kuvvet daha küçükse zayıf etkileşim oluşur. Güçlü etkileşimler  kimyasal bağlar olarak adlandırılırken, zayıf etkileşimler ise fiziksel bağlar olarak adlandırılır.

Güçlü etkileşimler:

İyonik bağ: Metal ve ametal atomları arasında  meydana gelen bağa iyonik bağ denir. İyonik bağ en güçlü, en sağlam kimyasal türler arası etkileşimdir. Bu yüzden iyonik bağlı bileşiklerin dayanıklılığı, sağlamlığı diğer bileşiklere göre daha yüksektir. İyonun yarıçapı arttığı sürece iyonlar arasındaki elektrostatik çekim kuvveti azalacağından iyonik bağın sağlamlığı da azalmaktadır. İyonun yükleri arttıkça aralarında ki çekim kuvveti artacağından dolayı iyonik bağın sağlamlılığı da artar. İyonik bağın sağlamlılığı iyonik bileşiklerin erime noktalarının artmasına sebep olduğundan bileşiklerin erime noktasına bakılarak karşılaştırma yapılabilir.

Kovalent bileşikler: Ametal atomları arasındaki elektron ortaklaşması ile meydana gelen bağa kovalent bağ denir. Kovalent bağ sonucu oluşan bileşiklere kovalent bağlı bileşikler ya da moleküler bileşikler olarak adlandırılır. Kovalent bağ aynı tür atomların arasında oluşabileceği gibi farklı tür atomlar arasında da meydana gelir. Aynı cins ametal atomları element molekülünü oluştururken, farklı cins ametal atomları bileşik molekülünü oluşturur.

Metalik bağ: Metalik bağ atomların bir arada durmasını sağlar. Metalik bağ fiziksel bağlara göre daha güçlüdür. Ama iyon bağları ve kovalent bağlarından genelde daha zayıftır. Metallerde değerlik elektron sayısı arttığı sürece metalik bağın kuvvetliliği de artmış olur. 

Zayıf etkileşimler: 

Van der Waals kuvvetleri: Zayıf çekim kuvvetidir. Kalıcı dipol ve indüklenmiş dipol olarak iki kısma ayrılır. 

Hidrojen bağı: Hidrojen bağı, diğer atomun bağa katılmayan elektronlarının hidrojenle etkileşime girmesi sonucu oluşur. Hidrojen bağları aynı tür moleküllerin bir araya gelmesi sonunda da oluşabilir farklı tür moleküllerin bir araya gelmesiyle de oluşabilir. Zayıf etkileşimler arasındaki en güçlü bağ hidrojen bağlarıdır. Kimyasal bağlardan zayıf ama Van der Waals kuvvetlerinden 10 kata yakın daha kuvvetlidir. Aynı zamanda hidrojen bağları maddelerin kaynama noktalarına da etki eder. Maddelerin kaynama noktasının artmasına sebep olur. Hidrojen bağı maddenin çözünürlük derecesini arttırır.
]]>
Borç Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/borc-cesitleri.html Wed, 09 May 2018 10:22:04 +0000 Borç Çeşitleri, Yapılan alışveriş sonucu ortaya çıkan vereceğin ödemesinin belli bir süreliğine ve şartlara göre ertelenmesiyle ortaya çıkan ya da geçici bir süreliğine geri verilmek üzere alınan para veya mala bor Borç Çeşitleri, Yapılan alışveriş sonucu ortaya çıkan vereceğin ödemesinin belli bir süreliğine ve şartlara göre ertelenmesiyle ortaya çıkan ya da geçici bir süreliğine geri verilmek üzere alınan para veya mala borç adı verilmektedir. Her iki durumda da ödemeyi yapacak kişi ya da kuruma borçlu, alacağı olan kişi ya da kuruma da alacaklı denmektedir.

Borç Çeşitleri: Genel anlamda bireysel, kurumsal ve kamu olmak üzere üç ana grupta incelenmektedir. Borç ilişkisi genelde yazılı olarak her iki tarafında imzalaması ile olmaktadır. Yazılı sözleşmenin dışındaki anlaşmalar ise kişiler arasında sözel olarak yapılmaktadır. Sözel anlaşmalar toplumlarda bireylerin küçük çaplı alışverişleri ya da emaneten aldıklarıyla yapılan anlaşmalardır. Taraflar arasında yapılan sözel anlaşmaların çoğu taraflar arasında anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Yazılı olmayan anlaşmalarda taraflar verilen sözleri ya unuttukları için ya da menfaatlerini korumak amaçlı tutmamaktadırlar. Eğer sözel anlaşmaya şahit olan birileri bulunmaz ise taraflar bir birleriyle anlaşamamaktadır. Çoğunlukla mahkemelerde noktalanmaktadır. Oysa ki yazılı anlaşmalar taraflarca imzalandıkları için adli delil niteliği taşıdığı için çoğunlukla sorun çıkmamaktadır.

Bireysel Borçlar: Bireylerin bir başka bireyden, kurumdan ya da bankadan aldıkları borçlar
Kurumsal Borçlar: Kurumların bir başka kuruma, bireye ya da finans kurumuna borçlanmaları
Devlet (kamu) Borçları: Devletin kamusal işlerde kullanmak üzere yaptıkları borçlanmalardır. Bu borçlanmada iki çeşittir:
 • İç borçlar: Devletin ülke içerisinde kurumlara ya da finans kuruluşlarına borçlanması
 • Dış borçlar: Devletin ülke dışın başka ülkelere ya da finans kuruluşlarına borçlanması.
]]>
Meze Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/meze-cesitleri.html Wed, 09 May 2018 15:21:00 +0000 Meze Çeşitleri, birçok meze çeşitleri vardır. Belli başlı meze isimleri: Yoğurtla yapılan mezeler; Yoğurtlu semizotu, haydari, kabak yoğurtlama, yoğurtlu közlenmiş patlıcan mezesi, yoğurtlanmış brokoli vs. S
Meze Çeşitleri, birçok meze çeşitleri vardır. Belli başlı meze isimleri: Yoğurtla yapılan mezeler; Yoğurtlu semizotu, haydari, kabak yoğurtlama, yoğurtlu közlenmiş patlıcan mezesi, yoğurtlanmış brokoli vs. Sıcak mezeler; Mini köfteler, arnavut ciğeri, mini börekler (en yaygın yapılanı sigara böreğidir) patates kroket, mini tavuk şiş, saç kavurma vs. Zeytin yağlı sebzeler; Piyaz, barbunya fasulye pilakisi, zeytinyağlı enginar, taze börülce mezesi vs. Hemen hemen herkesin damak tadına uygun sevdiği bir meze vardır. Yemeklerin yanına muhteşem uyum sağlar ve sevilerek tüketilir. Bende bu sayfada size üç tarif sundum sevdiğiniz ve yapmayı istediğiniz meze tarifini buradan bakarak yapabilirsiniz. 

Meze Çeşitleri: 

Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Mezesi İçin Gereken Malzemeler; 
 • 2 diş sarımsak 
 • 5 tane patlıcan 
 • Tuz 
 • 1 kase yoğurt 
Yoğurtlu Közlenmiş Patlıcan Mezesi Yapılışı 

İlk olarak patlıcanları ocakta kabukları yumuşayana dek közleyin. Közlenmiş patlıcanların kabuklarını soyun ve ince ince doğrayın. Bir kabın içine sarımsakları rendeleyin, tuz ve yoğurdu ekleyin bir güzel karıştırın. Doğradığınız patlıcanları da yoğurda ilave edin ve karıştırıp servis tabağına alın. İsterseniz üzerini isot ile süsleyebilirsiniz yada sevdiğiniz herhangi bir baharatı kullanabilirsiniz. 

Taze Börülce Mezesi İçin Gereken Malzemeler; 
 • Bir büyük soğan 
 • Yarım kilo taze börülce 
 • Ayçiçek yağı 
 • Zeytinyağı 
 • Tuz 
 • Limon 

Taze Börülce Mezesi Yapılışı 

Börülceleri ayıklayın, olgun olanlarının da içini ayıklayın ve börülceleri bir tencereye koyup 30 dakika kadar haşlayın. Haşlanmış olan börülceleri suda kararmaması için hemen suyunu süzün. Sonra soğanı piyazlık şekilde doğrayın ve ayçiçek yağı ile hafif kavurun. Daha sonra süzülen börülceleri ilave edin ve tuz atıp biraz daha kavurun. Bu kavurma işlemini bir iki karıştırma şeklinde yapıp ocağı söndürün. Servis tabağına aldığınız börülcenin üzerine limon ve zeytinyağı ekleyin. 

Sigara Böreği İçin Gereken Malzemeler; 
 • Böreklik lor peyniri 
 • Hazır yufka 
 • Maydanoz 

Kızartmak için: 
 • Sıvı yağ 

Sigara Böreği Yapılışı 

Yufkayı tezgaha serin ve üçgen şeklinde 12 eş parçaya bölün. Bir kabın içine doğradığınız maydanozları ve lor peynirini koyup karıştırın. Üçgen şekilde kesilmiş olan yufkaların bir tanesini alın geniş olan kısmına iç harcından bir kaşık kadar koyun. Kenarlarını peynirin dökülmemesi için içe kıvırın ve rulo şeklinde sarın. Tüm yufkaları bu şekilde bitirin. Uç kısmının açılmaması için hafif su ile ıslatabilirsiniz. Bir tavaya yağı koyup kızdırın. Daha sonra hazırladığınız börekleri kızgın yağda çevirerek kızartın. Kızarttığınız börekleri servis tabağına alın. Dilerseniz yağını çekmesi için servis tabağının altına havlu peçete serebilirsiniz. Afiyet olsun. 
]]>
Beton Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/beton-cesitleri.html Wed, 09 May 2018 20:14:10 +0000 Beton Çeşitleri:Beton binalarda dayanımı sağlayan su ve çimento karışımından oluşan kendisinden istenilen niteliğe bağlı olarak kullanılan ve içerisinde özel katkı maddeleri barındıran bir yapı malzemesidir. Beton temel Beton Çeşitleri:Beton binalarda dayanımı sağlayan su ve çimento karışımından oluşan kendisinden istenilen niteliğe bağlı olarak kullanılan ve içerisinde özel katkı maddeleri barındıran bir yapı malzemesidir. Beton temel olarak dört ana grupta incelenir. Bunlardan birincisi birim ağırlıklarına göre ikincisi basınç ayarlarına göre üçüncüsü üretildikleri yere göre ve dördüncüsü de uygulandıkları yere göre gruplandırılır.

Birim Ağırlıklarına Göre Beton Çeşitleri

Hafif Beton: Bu beton çeşidinde yapı elemanın az olması nedeniyle daha çok yer kaplar ve daha ekonomiktir.Ayrıca ses ve ısı yalıtımında önemli ölçüde fayda sağlamaktadır. Yoğunluğu az olması nedeniyle olası bir deprem durumunda can ve mal kaybını en aza indirecektir. Ayrıca yangına ve donma durumuna karşıda çok dayanıklı bir beton çeşididir. Mekaniksel özellikleri diğer beton çeşitlerine göre daha düşüktür ayrıca kullanımında iş gücü gerektirir. Kalıp sökme süresi de diğer betonlara göre daha uzundur.

Normal Beton: Beton çeşitleri arasında ikinci sırada yer alan normal beton ciddi bir ayrıcalık istemeyen bina inşaatlarında kullanılır. Diğer beton çeşitlerine göre maliyeti daha ucuzdur. Bu nedenle en çok tercih edilen betonlar sıralamasında birinci sırada yer alır.

Ağır Beton:Beton çeşitleri arasında üçüncü sırada yer alan bu beton çeşidi zararlı ışınlara karşı perde oluşturma görevinde kullanılır. Oldukça ağırdır. Atom santralleri ve hastanelerin ışın tedavisi bölümünde kullanılır. Nükleer çalışmalarda ağır betonların içerisine bor tuzları katılır.

Diğer Beton Çeşitleri

Yukarıda saydıklarımızın dışında da  birkaç beton çeşidi vardır. Bunlar dayanımlarına göre, üretildikleri yere göre sınıflandırılır. Dayanımlarına göre betonlarda normal ve yüksek dayanımlı beton başlığında incelenir. Üretildikleri yere göre olan betonlar ise şantiye betonu ve beton santrali betonu diye adlandırılır. Bu betonlar beton santrallerinin kurulmasına elveriş sağlamayan kalabalık yerleşim bölgeleri ve şehirlerarası yollardaki bölgelere kurulabilir. Bu tip betonların kıvamı korunabilir. Ayrıca zaman ve iş gücünden tasarruf sağlar. Kaliteyi kontrol etme olanağı da sağlar. Fakat bu betonların maliyeti biraz fazla olabilir. Hazır betonlarda kuru karışımlı veya yaş karışımlı betonlar olmak üzere iki farklı şekilde üretilir.

]]>
Takvim Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/takvim-cesitleri.html Thu, 10 May 2018 09:46:18 +0000 Takvim çeşitleri, insanlar tarafından çok eskiden beri zamanı hesaplamak amacıyla birbirinden farklı bir çok metod kullanılmış, bunları geliştirerek günümüze  kadar gelmesini sağlamışlardır. Olay ve olguların i
Takvim çeşitleri, insanlar tarafından çok eskiden beri zamanı hesaplamak amacıyla birbirinden farklı bir çok metod kullanılmış, bunları geliştirerek günümüze  kadar gelmesini sağlamışlardır. Olay ve olguların içinde geçtiği veya geçeceği veya geçmekte olan süreye zaman denir. Aristo ya göre zaman hareketin ölçüsüdür. Kimi çağdaş düşünürlere göre zaman sonsuz bir akışıdır. Zaman bilimi olarak da bilinen kronoloji, olayların zaman içerisinde doğru sıralanmasını sağlayarak tarihe yardımcı olur. Tarih boyunca süreklilik ve değişim gösteren takvim; zamanı gün, ay, yıl gibi dönemlere bölme ve bu zaman dilimlerini bir düzen içinde sıralama yöntemidir.

Bilinen en eski takvim çeşitleri sümerlilere ve mısırlılara aittir. Günümüzde bazı arap ülkeleri dışında dünyanın hemen her yerinde kullanılan miladi takvimin temeli, mısır takvimine dayanır. Mısır takvimi güneş yılına, sümer takvimi ise ay yılına göre düzenlenmiştir. Mısırlılar, güneş yılını üç yüz altmış beş gün olarak kabul etmiş ve yılı on iki aya bölmüşlerdir. Dünyanın güneş çevresinde bir kez dönmesi güneş yılını oluşturur. Sümerler ise üç yüz altmış günden ibaret olan ay yılını otuz günlük on iki aya bölmüşlerdir. Ayın dünya çevresinde on iki kez dönmesi bir ay yılını oluşturur. Mısırlılar tarafından güneş yılı  esası kabul görülmektedir. Bu esasa göre oluşturulan takvim, roma imparatoru Julius Caesar zamanında yeniden düzenlenmiş ve Julien takvimi adıyla kullanılmıştır.

Takvim Çeşitleri Nelerdir
 • Hicri takvim; bu takvim ay yılı esas alınarak oluşturulan bir takvimdir. Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilen tarih Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiği 622 yılıdır. Hicri takvimde bulunan aylar; recep, şaban, ramazan, muharrem, safer, rebiülevvel, rebiülahir, cemaziyelevvel, cemazilyelahir, zilkade, zilhicce, şevval şeklinde isimlendirilmektedir. Hicri takvimde de artık yıl oluşur. Bu takvimde otuz yılda bir on bir günlük bir gerileme söz konusudur. Bu gerilemeyi ortadan kaldırmak için otuz yıllık sürede ; ikinci, beşinci, yedinci, onuncu, on üçüncü ,on beşinci, on sekizinci, yirmi birinci, yirmi dördüncü, yirmi altıncı ve yirmi dokuzuncu yıllar üç yüz elli beş gün, geriye kalan yıllarda ise üç yüz elli dört gün bir yıl olarak hesaplanmaktadır.
 • Miladi takvim; bu takvim güneş yılı esas alarak hazırlanmış bir takvimdir. Yani dünya güneşin etrafında bir tur atınca bir yıl geçmiş sayılacak. Temeli romalılara dayanan bir takvim olmakla beraber günümüzde de hala kullanılmaktadır. Ülkemizde 1926 yılından beri bu takvim kullanılıyor. Bu takvimde dünya güneşin etrafında dönüşünü üç yüz altmış beş gün altı saatte tamamlar.
 • On iki hayvanlı türk takvimi; bu takvim türk toplumunun kullanmış olduğu en eski takvimdir. Bu takvimde ay isimleri on iki tane hayvan isimleri ile adlandırılmıştır. Takvimde yer alan hayvan isimleri: yılan, sıçan, sığır, pars, tavşan, balık, koyun, at, maymun, tavuk, it, domuz dur. Bu isimler yıllara verilmiştir. Bu takvimde güneş yılı esas alınarak oluşturulmuştur.
 • Rumi takvim; bu takvimde de güneş yılı esas alınmıştır. Osmanlı da on dokuzuncu yüzyılın başlarında resmi ve mali işlemlerinde kullandığı bir takvimdir.
 • Celali takvim; bu takvim Büyük Selçuklu devleti tarafından hazırlanmış ve kullanılmıştır. Sultan Melikşah'ın hazırlattığı bu takvimde güneş yılı esasına dayalıdır.
]]>
Yoğurtlu Salata Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/yogurtlu-salata-cesitleri.html Fri, 11 May 2018 05:03:06 +0000 Yoğurtlu Salata Çeşitleri, yoğurt ile hazırlanan salata çeşitleri özellikle büyük küçük herkes tarafından en çok sevilerek tüketilen hem meze hem de salata çeşididir. Özellikle hanımlar toplantılarında, altın günlerinde Yoğurtlu Salata Çeşitleri, yoğurt ile hazırlanan salata çeşitleri özellikle büyük küçük herkes tarafından en çok sevilerek tüketilen hem meze hem de salata çeşididir. Özellikle hanımlar toplantılarında, altın günlerinde, çay saatlerinde, akşam yemeklerinde, öğle yemeklerinde en çok yer verdikleri çeşittir. Yoğurt ile istediğiniz her türlü malzemeyi bir araya getirerek birbirinden farklı lezzetli salata çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Yoğurtlu salata çeşitleri yapılışı ve hazırlanışı oldukça pratik olan salatalardır. 

Yoğurtlu Salata Çeşitleri 

Yoğurtlu Tavuklu Karnabahar Salatası İçin Malzemeler
 • 2 adet küçük tavuk fileto
 • 1/2 kavanoz hazır garnitür
 • 1 adet orta boy karnabaharın yarısı
 • 1,5 su bardağı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı mayonez
 • 1 diş sarımsak
 • Tuz
 • 1 tutam dereotu
Yoğurtlu Tavuklu Karnabahar Salatasının Hazırlanışı, ilk önce karnabaharı dal dal olacak şekilde ayıklayın ve tencerenin içerisine alın. Ardından üzerini geçecek kadar su ve bir miktar tuz ilave ederek hafif şekilde haşlayın. Bu arada tavuk filetoları tencerenin içine alalım ve üstünü geçecek kadar su ilave edelim. Daha sonra bir fiske tuz ekleyip, tavuk eti yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Soğuyan tavuk etlerini eliniz ile küçük parçalara ayırın. Derin bir kasenin içerisinde yoğurdu, mayonezi, rendelenmiş sarımsağı ve damak zevkinize göre ilave edip kaşık ile karıştırın. Daha sonra haşlanmış olan karnabaharı, tavuk etlerini, garnitürü, ve ince doğranmış dereotunu ilave ederek karıştıralım. İsteseniz yoğurdun miktarını kendi damak zevkinize göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Ardından hazırlanan yoğurtlu tavuklu karnabahar salatası servise hazırdır. Afiyet olsun.

Yoğurtlu Sebze Salatası İçin Malzemeler
 • 2,5 su bardağı yoğurt
 • 3 adet orta boy haşlanmış patates
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy kabak
 • 2 tutam dereotu
 • 1 diş sarımsak
 • Tuz
Yoğurtlu Sebze Salatasının Hazırlanışı, derin bir kasenin içinde patatesleri rendeleyin, ayrı bir kabın içinde kabağı rendeleyin ve suyunu sıktıktan sonra kasenin içine ilave edin. Daha sonra havucu ve sarımsağı da aynı kabın içine rendeleyin. Ardından dereotunu ince doğrayarak malzemelere ilave edin. En son yoğurdunu ve damak lezzetine göre tuzunu attıktan sonra kaşık ile iyice karıştırın. Hazırladığınız yoğurtlu sebze salatasını buzdolabında 1 saat dinlendirin ve ardından servis tabağına alın. Afiyet olsun.

Yoğurtlu Kabak Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 5 yemek kaşığı yoğurt
 • 3 adet orta boy kabak
 • 5 parça ceviz içi
 • 1 tutam dereotu
 • 1 diş sarımsak
 • Tuz
Yoğurtlu Kabak Salatasının Hazırlanışı, öncelikle kabakların kabuğunu soyalım ve rendenin iri tarafı ile rendeleyin. Geniş bir tavanın içine zeytin yağını ilave edin ve rendelenmiş kabakları ekleyerek suyunu bırakıp çekinceye kadar kavurun. Daha sonra soğumaya bırakın. Soğuyan kabakları kabın içine alalım ve üzerine yoğurdu, ince kıyılmış dereotunu, rendelenmiş sarımsağı, ceviz içini ve tuzunu ekleyerek iyice karıştıralım. Hazırlanan yoğurtlu kabak salatasını servis tabağına alalım. Afiyet olsun.
]]>
Ayakkabı Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ayakkabi-cesitleri.html Fri, 11 May 2018 18:22:28 +0000 Ayakkabı çeşitleri, alt parçası tabandan, üst parçası ise sayadan oluşan ürüne ayakkabı adı verilir. Ayakkabılar yerle temas ettiğinden ötürü yıpranmaktadır. Bu sebeple kalın tabanlı ve daha dayanıklı malzemeler ku Ayakkabı çeşitleri, alt parçası tabandan, üst parçası ise sayadan oluşan ürüne ayakkabı adı verilir. Ayakkabılar yerle temas ettiğinden ötürü yıpranmaktadır. Bu sebeple kalın tabanlı ve daha dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Ayakkabı ayağın saran saya yeri genellikle kumaş ve deri gibi ince malzemelerden yapılmaktadır. Ayakkabı çeşitleri kullanımından bu güne dek birçok türde bulunmuştur. Bunun da en önemli sebebi sıcak iklimden soğuk iklime kadar birçok farklı coğrafyalar ve modayı takip etme merakımızdandır. Bunun yanı sıra bireylerin rahat ayakkabı tercih etmesi adına birçok ayakkabı çeşitleri bulunmaktadır.

Topuklu Ayakkabı Çeşitleri
 • Takunya Ayakkabı: Tamamı ya da bir kısmı ahşaptan üretilen ayakkabılara denilmektedir. Pek çok kültürde model olarak biraz farklılık gösterse de yıllar boyunca kullanılan ve halada süregelen, özellikle hamamlarda kullanılan bir tür ayakkabı türüdür.
 • Makara Topuklu Ayakkabı: Kalın olarak başlayıp orta kısımda incelen ve taban kısmında tekrar genişleyen makara biçimindeki topuklu ayakkabılardır. Rokoko ve Barok döneminde oldukça yaygındı.
 • İskarpin Ayakkabı: Yüksek topuklu, ökçeli ve klasik topuk modellerine benzeyen ayakkabılara denilir.
 • Dolgu Topuk Ayakkabı: Topuklu ayakkabı grubundan olan fakat önünde ve topuğu arasında boşluk olmayan dolu, yüksek topuklu ayakkabı çeşididir. 
 • Apartman Topuk Ayakkabı: Kare ve genellikle yüksek model olan takoz şeklindeki ayakkabı çeşididir. Bu şekil ayakkabılara genellikle apartman topuk ayakkabı modeli adı verilir.
 • Stiletto Ayakkabı: 1930 yıllarında üretilen bir ayakkabıdır. Stiletto ayakkabısı uzun topuklu ve topuğu ince olan zarif ve güzel görünümlü ayakkabıdır. 
 • Kedi Topuk Ayakkabı: Alçak ve çok ince topukları olan ve kedi yavrusu topuk olarak da bilinen topukları ile kendine has bir tarzdır. 
 • Mantar Topuklu Ayakkabı: Mantar topuğu şeklinde ve farklı modelleriyle karşımıza çıkan ayakkabı türüdür. 
 • Platform Topuklu Ayakkabı: Ön ve arka tarafı ayak tabanına uygun olarak desteklenen kalın platform ayakkabılara denilir. Çok yüksek topuklu olmasına rağmen diğer saymış olduğum topuklu ayakkabılara nazaran daha rahat olduğu söylenmektedir.
Kayışlarına ve Bantlarına Göre Ayakkabı Çeşitleri
 • T kayışlı Ayakkabı Modeli: Önden ve bilekten geçirerek T şeklinde bağlanan ve kayışı bulunan ayakkabı türüdür. Bu modelin düz, topuklu, klasik ve spor tarzı bulunmaktadır.
 • Bilekten Kayışlı Bağlama Ayakkabılar: Bu ayakkabıların genellikle ön tarafı açık olup, bilekten şeridi olup bağlanan ayakkabılara denilir.
 • Topuktan Kayışlı Model: Önü açık ya da kapalı fark etmeksizin topuğu ve arkası açık olan ön taraftan bir kayış ile bieğin sarıldığı ayakkabı türüne denilir.
Sandalet Ayakkabı Çeşitleri
 • Katır Sandaleti: Terlik görünümlü topuk kısmı açık olan aynı zamanda sandalet biçiminde kullanılan ayakkabı türüdür.
 • Parmak Arası Sandalet: Genellikle plaj ortamında ve flip flop dışarıda gitilen açık parmak arası terlik çeşididir. Düz tabanlı bir ürün olan bu ayakkabı Y şeklinde bir bandı bulunmaktadır. 
 • Köpük Sandalet: 2002 yılında Amerikan şirketi tarafından üretilmiştir. Son yıllarda birçok renginin çıkmasıyla birlikte oldukça popülerleşmiş bir terlik çeşididir. 
]]>
Zehirli Mantar Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/zehirli-mantar-cesitleri.html Sat, 12 May 2018 05:11:49 +0000 Zehirli mantar çeşitleri; mantar toplamasıda, yenilmeside insan bedenine çok faydalı bir bitkidir. Ancak mantar toplamak oldukça tecrübe gerektirir. Masum ve sevimli görünen bu sevimli bitki aynı zamanda öldürücü olabilir. İşin Zehirli mantar çeşitleri; mantar toplamasıda, yenilmeside insan bedenine çok faydalı bir bitkidir. Ancak mantar toplamak oldukça tecrübe gerektirir. Masum ve sevimli görünen bu sevimli bitki aynı zamanda öldürücü olabilir. İşin uzmanı olmayan acemi kişiler mantar toplamanın hayati bir önem taşıdığını asla göz ardı etmemelidir. Zehirli mantarları diğer mantarlardan ayırmak oldukça zordur. Rengi ve yapısıyla uzmanı olmayan birisi zehirli ve zehirsiz mantarları birbirinden ayırmakta oldukça zorlanır. Geçmişte mantarı pişirirken tencereye madeni para atıp rengine göre mantarın zehirli olup olmadığını anlama yönteminin hiç bir güvenilir tarafı yoktur. Bu uygulanan yöntem hurafeden öteye geçmemektedir. Mantar zehirine karşı bir panzehir bulunmadığından kişi kendinin ve sevdiklerinin hayatını tehlikeye atmamalıdır.

Zehirli mantar çeşitleri; 

Psilocybin-mushroom: Yenildiği zaman kişinin halisülasyonlar görmesine sebep olur. Bu mantar türünün uyuşturucu olarak kullanılmasından dolayı kesinlikle yenilmemelidir.

Sinek mantarı: Bu mantar türü de kişinin halisülasyon görmesine sebep olur ve 7 saat süren geçici akli dengesizliğe sebep olur, bazen kalıcı olabilir. Kesinlikle yenilmemelidir.

yalancı dede mantarı: Bu mantarı yedikten 6 ila 24 saat sonra toksik etkileri ortaya çıkar. Havuz kenarlarında ve bol yağış alan yerlerde yetişir.

Ölüm meleği: Ülkemizde çok yetişen kesinlikle en çok ölüme sebep olan zehirli bir mantardır.

Gelin mantarı: Tüketilmesinden 4 ila 6 saat sonra delilik, görme ve işitme bozukluğu oluşur. Ölüme sebep olur.

Ağulu mantarı: Cüce kız mantarı ve horoz mantarı ile benzerlikler taşır. Çoğunlukla zeytin ağaçlarının yanında çıkar, rengi yumurta sarısıdır. Yenilmesinden 30 dakika veya 3 saat sonra toksik etkileri ortaya çıkar. 

Şeytan mantarı: Daha çok Karadeniz bölgesinde yetişir ve kesildiğinde mavi bir renk alır. Ölümcül mantarlardandır.

Örümcek mantarı: Ölümcül kahverengi bir mantardır.

Amanıta pantherına mantarı: Güzel kokuludur. Halisülasyon görülmesine ve ölüme sebep olur.

Kukuletalı mantar: Tüketmek kesinlikle ölüme sebep olur.

Zehirli mantar çeşitleri; uzman olmayan kişiler tarafından zehirli mantar ayırt edilemeyebilir. Kesinlikle marketler dışında satılan mantarlar tüketilmemelidir. 

]]>
Ağaç Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/agac-cesitleri.html Sat, 12 May 2018 13:10:54 +0000 Ağaç Çeşitleri; Meyve verme özelliğine sahip olan, odunsu gövde bulunduran, kök sistemi kazık kök olan ve uzun yıllar yaşamaya elverişli olan bitkiye ağaç denir. Boyu en az 5 metre olan, çapı ise geniş yapıda olan, kök ve Ağaç Çeşitleri; Meyve verme özelliğine sahip olan, odunsu gövde bulunduran, kök sistemi kazık kök olan ve uzun yıllar yaşamaya elverişli olan bitkiye ağaç denir. Boyu en az 5 metre olan, çapı ise geniş yapıda olan, kök ve sürgün sistemden meydana gelen sürgün sistemin yaprakları oluşturduğu ve her yıl kambiyum adı verilen yapı ile enine kalınlaşması sağlanan odunlaşmış bitkilerdir. Bir ağaç yapı olarak; kök, gövde, dal ve yaprak adı verilen dört ana kısımdan meydana gelir. bir ağacın büyüyüp gelişmesi için uygun sıcaklık, ışık, oksijen, nem, toprak pH'ı, karbondioksit, su ve minerallere ihtiyacı vardır. Bitkiler ototrof yaşam gösterirler. yani kendi besinlerini kendileri üretir. Yaşadığı topraktan su ve mineral alımını, atmosferden ise karbondioksit ve ışığı kullanarak hem besin hem de enerji üretimini gerçekleştirir. Bitkiler dünya üzerinde yaşayan diğer canlılar için önemli oksijen kaynağıdır. Yeryüzünde ağaçların ve diğer bitkilerin artışı daha temiz bir ortamda barınmayı sağlar. Bu yüzden  ağaçlar ve diğer bitkiler ekosistem de vazgeçilmez unsurlarıdır.

Olgun Çağdaki Uzunluğa Göre  Ağaç Çeşitleri; 

Birinci Sınıf Ağaçlar: Ortalama olarak yüz ile yüz elli yıl arasında boy uzunluğu  yarım metre uzayabilen ağaç çeşitleridir. Bu ağaçlar; ladin, sedir, sarıçam, karaçam, meşe, kızılağaç gibi açık tohumlu bitkilerdir.

İkinci Sınıf Ağaçlar: İleri yaş dönemlerinde ortalama olarak yirmi beş metre uzayabilen ağaçlardır. Bunlar; andız, kızılcık, keçi boynuzu, dene ve teşbih ağacı gibi bitkilerdir.

Üçüncü Sınıf Ağaçlar: İlerleyen yaşlarda ortalama olarak en fazla on metre uzayabilen ağaçlardır. Bunlar: mazı meşesi, pırnal meşesi, fenike ardıcı, keçi boynuzu gibi bitkilerdir. Ağaçlar şekil ve büyüklük bakımından ne kadar farklı olursa olsun iki tane bitki grubundan birine girerler. Açık tohumlu veya kapalı tohumlu bu bitki gruplarıdır.  Kapalı tohumlu bitkiler tohumun üzerini örten bir tabaka bulunur ve çiçekli bitkilerdir. Açık tohumlular ise çalılar grubundaki ve kozalaklı bitkilerdir. Asla çiçek açmazlar. 

Kullanıldıkları Yerlere Göre Ağaç Çeşitleri;

Meyveli Ağaçlar: Ülkemizde en fazla bulunan ağaç çeşitleridir. Bu ağaç çeşitleri ise erik, vişne, dut, kayısı, şeftali, ayva, incir, badem, armut, zerdali, ceviz, fındık ve kestane gibi meyveleri veren ağaçlardır. Ülkemiz de nadir olarak yetişen meyve ağaçları da bulunmaktadır. Bunlar ise muz, ananas ve kivi meyveleridir. Her meyve her yerde yetişmez bu yüzden meyveler bazen yöresel olarak ifade edilir. Her ağaç her toprakta yetişmesi için elverişli değildir.

Meyvesiz Ağaçlar: Bu ağaç çeşidi ise kendi arasında iğneli ve yapraklı ağaçlar olmak üzere ikiye ayrılır.
İğneli yapraklar çam ağacı, köknar, servi, ladin bu gruba girer. Yapraklı ağaçlar ise meşe, kayın, gürgen, kestane, kavak, kızılağaç gibi bitkilerdir. Bu ağaçlar birçok alan da kullanımı vardır. İnşaat sektörü, marangoz, mobilya, asma köprüler, gemi yapımı gibi daha da sayamadığımız bir çok alanda kullanılır.
]]>
Et Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/et-cesitleri.html Sun, 13 May 2018 08:10:10 +0000 Et Çeşitleri, et kasların olgunlaşması ile oluşmuş lifli yapıda bir dokudur. Hayvansal ürünlere göre et çeşitleri değişmekle birlikte genellikle ülkemizde dini inançlarımıza göre çift tırnaklı dediğimiz geviş Et Çeşitleri, et kasların olgunlaşması ile oluşmuş lifli yapıda bir dokudur. Hayvansal ürünlere göre et çeşitleri değişmekle birlikte genellikle ülkemizde dini inançlarımıza göre çift tırnaklı dediğimiz geviş getiren hayvanlar ile kanatlı hayvan et çeşitleri tüketilmektedir. Geviş getiren hayvan türleri ise sığır cinci hayvanlar, keçi, koyun, deve gibi hayvanlara örnek verebiliriz. Kanatlı sektöründe ise başı tavuk çekmesi ile beraberinde bıldırcın, keklik, turaç gibi kanatlılardan da et üretimi yapılmaktadır. Daha çok dış ülkelerde tüketilen et çeşitlerinden domuz eti en çok üretilen et olup, bunu at, eşek gibi bazı hayvanlardan elde edilen et çeşitleri de mevcuttur. Et çeşitleri hayvan türlerine göre bir sınıflandırma yaptıktan sonra tek bir hayvanın bölgelerine göre de sınıflandırma yapmaktayız.

Sığır cinsi hayvanlarda et çeşitleri
 • Bonfile
 • Kontrfile
 • Antrikot
 • Tranç
 • Kuşbaşı
 • Nuar
 • Kontrnuar
 • Yumurta 
 • İncik
 • Kıyma 
 • Sokum
 • Puli 
Et çeşitleri, sığır cinsi hayvanlar da genellikle aynı ismi almaktadır. Gerdan, tütünlük gibi bazı değişik isimlerde alabilmektedir. Et çeşitlerinden bonfile eti karın içi böbrek yatağından belin iki yanına kadar uzanan kaslardan oluşan iç yağlardan ve iç organlardan ayrılmış gevrek yapıda parlak görünümlü bir ettir. Kontrfile eti ise hayvanın belinin üst kısmından boydan boya sakrum kemiğine kadar uzanan ve omurlara yapışık olan kaslardan elde edilen yağlardan ari bir ettir. Antrikot eti ise sığırların göğüs omurları üzerinden boyun bölgesine doğru uzanan yağdan ari bir ettir. Antrikot etinden sonra kontrfile eti başlamaktadır. Sokum eti ise büyükbaş hayvanlarının butlarının üst kısımında bulunmaktadır. But kısmının iç tarafında üstte leğen kemiği ile altta eklemlere kadar olan bölgedeki ete ise tranç et olarak isimlendirilir. But'un dış kısımında bulunan yağsız olan kısım ise kontrnuar ettir. But kısmının iç tarafında yumurta şeklinde kaslı yapı ise yumurta et olarak isimlendirilir. Puli et ise aşil tendosunun devamı kısmında inciğin üzerine konumlanmış ettir. Puli etinin altındaki aşil tendosunun olduğu bölgedeki ete ise incik eti denir.    

Küçükbaş hayvanların et çeşitleri
 • But
 • Pirzola
 • Fileto
 • Kol 
 • Döş
 • Kıymalık 
Et çeşitleri sınıflandırmamız da küçükbaş hayvan diye tabir ettiğimiz geviş getiren koyun, kuzu, keçi gibi hayvanları kapsamaktadır. But eti arka bacakların diz eklemi üzerinden leğen kemiğine kadar uzanan kısımdır. But eti yağsız ve yumuşak olur. Pirzolalık et ise hayvanın sırtındaki ön bölümüdür. Çok lezzetli yağsız bir ettir. Bu et bazen kaburganın bir kısmı ile de çıkartılmaktadır. Ön ayaklardaki kasların bulunduğu, aralarında ince yağ tabakaları olan kısım ise kol eti diye isimlendirilir. Hayvanın en yağlı kısmı olan kemikli etten oluşan kısım ise döş etidir. Gerdan, incik gibi yerlerde kıymalık olarak geçmektedir. Bu sınıflandırma yaptığımız küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar dışında bir de kanatlı eti olarak tavuk eti sınıflandırması vardır. Tavuk eti sınıflandırmasında ise kanat, göğüs, but, sırt gibi isimler ile et çeşitlendirilmesi yapılmaktadır.     
]]>
Üçgen Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ucgen-cesitleri.html Mon, 14 May 2018 02:58:13 +0000 Üçgen Çeşitleri; Üçgen; Farklı doğrular üzerinde bulunan (doğrusal olmayan) üç noktanın birleştiği zaman oluşturduğu geometrik şekildir. Üçgenin birçok farklı türü ve her türünün de kendine özgü özellikleri b Üçgen Çeşitleri; Üçgen; Farklı doğrular üzerinde bulunan (doğrusal olmayan) üç noktanın birleştiği zaman oluşturduğu geometrik şekildir. Üçgenin birçok farklı türü ve her türünün de kendine özgü özellikleri bulunur. Fakat her çeşit üçgenin aynı olduğu bazı özellikleri de vardır. Üçgenlerde ortak özellikler;
Üçgende iç açılar toplamı 180°.
Üçgende dış açılar toplamı 360°.

Üçgen Çeşitleri Ve Özellikleri

Açılarına Göre Üçgen Çeşitleri Ve Özellikleri

Dik Açılı Üçgen; Bir açısının derecesi 90° olan üçgen çeşididir. Örnek olarak; 30°-60°-90° üçgeni, 45°-45°-90° üçgeni, 75°-15°--90°- üçgeni. Dik açılı üçgenlerde özel üçgenler çok olduğu için üçgen çeşitleri içinde test sorularında en sık karşılaşılan üçgenler dik açılı üçgenlerdir. Dik açılı üçgenlerde 90° nin karşı kenar uzunluğuna  ''hipotenüsuzunluğu^'' denir
Hipotenüs uzunluğunun karesi her zaman diğer kenar uzunluklarının karelerinin toplamına eşit olur. 
Dar Açılı Üçgen; Üç açısının ölçüsü de 90° daha küçük olan üçgenlerdir. Örnek; iç açı ölçüleri 50°--60°--70° olan üçgen.

Geniş Açılı Üçgen; Bir açısının ölçüsü  90° daha büyük olan üçgenlerdir. Örnek; iç açı ölçüleri 40°--120°--30°- olan üçgen.

Kenarlarına Göre Üçgen Çeşitleri Ve Özellikleri

Eşkenar Üçgen; Adından anlaşılacağı üzere eşkenarlara sahiptir, yani üç kenarının da uzunluğu ve açı ölçüleri aynı olan üçgenlerdir. 

Eşkenar Üçgen Özellikleri

Her bir açının derecesi 60° ve kenar uzunlukları da eşittir.
Tüm kenarlardan çizilen yükseklikler birbirine eşittir. h: yükseklik Yani;
ha = hb = hc 
Tüm açılardan çizilen açıortaylar birbirine eşittir. n: açıortay Yani;
na = nb = nc 
Tüm kenarlardan çizilen kenarortayla birbirine eşittir. V: kenarortay Yani;
Va = Vb = Vc 
Üçgen içinde çizilen yükseklik hem kenarortay hem de açıortay olur. Yani;
ha = hb = hc = na = nb = nc = Va = Vb = Vc 
Eşkenar üçgenin üzerinden veya içinden alınan herhangi bir noktadan kenarlara çizilen dikmelerin toplamı eşkenar üçgenin yüksekliğini verir. Yani;
ABC eşkenar bir üçgen ve  I AH I = h ve P herhangi bir nokta,
 I PE I  +  I PD I + I PG I = h
Eşkenar üçgenin içinde alınan herhangi bir noktadan kenarlara çizilen paralel uzunluklarının toplamı eşkenar üçgende bir kenar uzunluğuna eşit olur.
Eşkenar üçgenin alan formülü; Bir kenar uzunluğu b birim olan eşkenar üçgenin alan formülü;
A = b2 √3/4

İkizkenar Üçgen;  Üçgen çeşitleri içinde en sık karşılaşılan üçgenlerden biridir. İki kenarının uzunluğu eşit diğer kenar uzunluğu farklı olan üçgendir. Aynı zamanda iki tane açısı da eşittir. Zaten üçgende açıların eşit olması zaten o açıların baktığı kenar uzunluklarını  da eşit olacağına anlamına gelir. 

İkizkenar Üçgen Özellikleri

İkizkenar üçgenin en önemli özelliği farklı olan açıdan aynı olan açıların olduğu orta kenar uzunluğuna indirilen dikme hem açıortay hem de kenarortay olma özelliğindedir. Yani tepe açısının açıortayı hem kenarortay hem de açıortaydır.
Bir ikizkenar üçgenin taban uzunluğundan eş olan kenarların her birine diğer kenara paralel olacak bicinde doğru çizilirse yine küçük küçük ikizkenar üçgenler meydana gelir. 
Eş açılara ait açıortaylar eştir.
İkizkenar üçgenin alanı; Bir ABC ikizkenar üçgeninde I AB I ve I AC I kenar uzunlukları birbirine eşit ve A açısından I BC I kenar uzunluğuna indirilen yükseklik h ise;
A (ABC) = h x I BC I / 2

Çeşit Kenar Üçgen; Tüm kenar uzunlukları birbirlerinden farklı olan üçgen çeşitlerindedir. 
]]>
Hayvan Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/hayvan-cesitleri.html Mon, 14 May 2018 22:50:24 +0000 Hayvan Çeşitleri; İnsanlardan farklı olarak akıldan, duyumsamadan yoksun olan canlı varlıklara hayvan denir. Canlılar aleminden olan hayvanların doğada farklı farklı türleri bulunur. Hayvan çeşitleri üç başlık altında ince Hayvan Çeşitleri; İnsanlardan farklı olarak akıldan, duyumsamadan yoksun olan canlı varlıklara hayvan denir. Canlılar aleminden olan hayvanların doğada farklı farklı türleri bulunur. Hayvan çeşitleri üç başlık altında incelenir. 

Omurgasız Hayvan Çeşitleri

Genel olarak iskeleti bulunmayan canlılardır. Yaşamlarının hiçbir evresinde vücuda desteklik veren sırt ipliği bulunmaz. Sadece embriyonik dönemde solungaç yarıkları bulunur. Omurgasız hayvanlarda genel olarak açık dolaşım görülür. Omurgasız hayvan çeşitleri; süngerler, sölenterler, solucanlar, yumuşakçalar, eklembacaklılar, derisidikenliler.

Süngerler; Genel olarak denizlerde yada tatlı sularında yaşarlar. Por denilen vücut deliklerine sahiptirler. Sinir ve kas dokusu barındırmamakla beraber tam olarak doku gelişimleri olmamıştır. Hem eşeyli hem de eşeysiz üreme yapabilirler. Banyo süngeri, kabuki süngeri gibi çeşitleri bulunur. 

Sölenterler; Işınsal simetriye sahiptirler. Denizlerde yada tatlı sularında yaşarlar. Vücutlarının orta kısmında sindirim boşluğu vardır, bu boşluk hem anüs hem de ağız görevi yapar. Merkezi sinir sitemleri, solunum ve boşaltım özel organları yoktur. Hidra, denizanası, mercan en bilindik sölenter çeşitlerindendir.

Solucanlar; İki taraflı simteriye sahip olan canlılardır. Embriyo gelişim döneminde iken üç doku tabakası gelişir. Bunlar endoderm (iç deri), ektoderm (dış deri) ve mezodermdir (orta deri). Yassı solucan, halkalı solucan, yuvarlak solucan gibi çeşitleri bulunur.

Yumuşakçalar; Genel olarak kabuklu ve yumuşak vücuda sahiptirler. Denizlerde, tatlı sularında ve karalarda yaşarlar. Genel olarak açık dolaşım vardır. Eşeyli üreme ve solungaç solunumu yaparlar. Midye, sümüklü böcek, ahtapot yumuşakça çeşitlerine örnek verilebilir.

Eklembacaklılar; Hayvan çeşitleri arasında en geniş olanıdır. Kara hayatına oldukça iyi uyum sağlamışlardır. Dış iskeletleri kitin yapıdadır. Vücut baş, boyun ve göğüs kısımlarından meydana gelir. Et ile, ot ile yada hem et hem ot ile beslenen eklembacaklı çeşitleri bulunur. Sindirim sistemleri tam gelişmiştir. Kılcal damar bulundurmaz ve açık dolaşım yaparlar. 

Derisidikenliler; Genel olarak iç iskelet bulunduran denizlerde sürünerek yaşayan canlılardır. İskeletinde dikenler bulunur. Eşeyli üreme ve dış döllenme yaparlar. Kendilerini yenileme özellikleri vardır. Denizyıldızı, denizkestanesi, deniz zambakları derisidikenliler çeşitlerine örnek olarak verilir.
 
İlkel Kordalı Hayvan Çeşitleri

Bu gruptaki hayvan çeşitleri notokord; iskelet görevi yapan çubuk, sırt bölümünde yer alan içi boş sinir kordonu, gaz alışverişinde görevli solungaç yarıkları, vücudun arka kısmında kuyruk bulundururlar. Denizlerde yaşarlar. 

Omurgalı Hayvan Çeşitleri

Balıklar; Yumurta ile ürerler. Solungaç solunumu yaparlar. Vücutları mekik şeklindedir çünkü suyu kolay yarmaları gerekir. Deri ile kaplı vücutları vardır. Bir karıncık ve bir kulakçıktan meydana gelen iki odalı kalpleri bulunur. Çenesiz balıklar, kıkırdaklı balıklar ve kemikl balıklar olarak farklı türleri bulunur.

Sürüngenler; Deride keratin yapı bulundururlar. Akciğer solunumu yaparlar. Deri solunumu yoktur. Üç odacıklı kalpleri bulunur. Soğukkanlı hayvan çeşitleri arasında yerini alır. İç döllenme fakat dış gelişme yaşarlar. Yılanlar, kertenkeleler, timsahlar sürüngen türlerine örnektir. 

Kuşlar; Vücutlarının hemen hemen bütünü keratin kaplı tüylerden meydana gelir. Akciğer solunumu yaparlar. İskeletleri uçmaya uygundur. 4 odacıklı kalpleri vardır. Vücutlarında temiz ve kirli kan birbirine karışmaz. Çenelerinde diş yoktur. İç döllenme ve dış gelişme görülür. Kırlangıç, baykuş, serçe, turna, flamingo gibi hayvanlar kuşlara örnektir.

Sulu Yemek Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/sulu-yemek-cesitleri.html Mon, 14 May 2018 23:31:04 +0000 Sulu yemek çeşitleri; etli, sebzeli ve bakliyatlı olmak üzer 3 ana grupta kategorize edilebilir. Zengin yemek çeşidiyle ün salmış Türk mutfağında et en değerli yemek malzemesi olarak kabul edilir. Bu nedenle misafirler için Sulu yemek çeşitleri; etli, sebzeli ve bakliyatlı olmak üzer 3 ana grupta kategorize edilebilir. Zengin yemek çeşidiyle ün salmış Türk mutfağında et en değerli yemek malzemesi olarak kabul edilir. Bu nedenle misafirler için hazırlanan sofralarda ana yemek olarak mutlaka et yemeği tercih edilir. Zaman zaman et yemeğinin yerine başka yemeklere yer verilse de yemeğin içinde genellikle et ve etin türevleri kullanılır. Örneğin bakliyat yemekleri kuşbaşı veya kemikli et kullanılarak pişirilir. Yine zeytin yağlı olarak yapılmayan pek çok sulu sebze yemeğinin içinde et veya kıymaya yer verilir. Yani Ülkemiz yemeklerini sınıflandırırken et yemeğini sebze yemeğinden ayrı düşünmek çok kolay olmaz. Tabi zeytin yağlı sulu yemek çeşitleri sadece sebze kullanılarak yapıldığı için bu durumdan çok etkilenmez. Eğer sofrada çorba yoksa mutlaka sulu yemek bulundurulması sağlık açısından tercih edilmelidir. Bu sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışması için önemlidir. Özellikle evde küçük çocuk varsa ona çorbadan sonra en kolay yedirilecek şeylerden bir tanesi sulu yemektir. Sulu yemek çeşidi konusunda kendinizi geliştirmek ve yemek kültürünüze yeni lezzetler katmak isterseniz aşağıda sayılan yemek çeşitleriyle işe başlayabilirsiniz. 

Sulu yemek çeşitleri nelerdir
 • Etle yapılan sulu yemek çeşitleri: Etle yapılan sulu yemek çeşitlerini başında sulu köfte gelmektedir. Buldur veya pirinç kullanılarak yuvarlanan köfteler küp patatesle birlikte pişirilir ve ortaya harika bir yemek çıkar. Orman kebabı, tas kebabı, tavuk haşlama, sebzeli tavuk yemeği, İzmir köfte, mantarlı tavuk sote, et sote, kuzu yahni, patatesli incik haşlama, Elbistan yahni, soğanlı yahni, ekşili köfte, tencerede karnıyarık olarak sayılabilir. Tabi bu yemeklerin yanı sıra daha pek çok yöresel sulu et yemeği olduğunu da unutmamak gerekir. Bunların başında analı kızlı olarak bilinen Gaziantep yöresine ait yemek gelmektedir. 
 • Sebzeli sulu yemek çeşitleri: Taze fasulye, kabak yemeği, brokoli yemeği, karnı bahar yemeği, pırasa yemeği, ıspanak yemeği, patates yemeği, patlıcan yemeği, enginar yemeği, patatesli kereviz yemeği, bezelye yemeği, bamya yemeği, güveç, semiz otu yemeği, pirinçli ebe gümeci yemeği, bakla yemeği, mantar sote, musakka,  börülce yemeği en çok yapılan sulu yemeklerdir. Bu yemeklerin hemen hemen hepsi zeytinyağlı olarak veya içinde et kullanılarak yapılabileceği gibi ay çiçek yağıyla da pişirilebilir.  
 • Bakliyatla yapılan sulu yemek çeşitleri: Türk mutfağında özellikle kış aylarında en çok pişirilen sulu yemek çeşitleri bu gurupta yer alır. Bunların başında hiç şüphesiz kuru fasulye ve nohut gelir. Her iki yemek de içinde bol et ve yanında pilavla lezzetli olacağı için bu yemeği zeytin yağlı olarak yapmak pek doğru olmaz. Hatta güveçte yapılan kuru fasulye ve nohut daha lezzetli olur. Bu grup yemekler içerisinde zeytinyağlı olarak yapmaya en uygun olan ürün barbunyadır. Hem taze hem de kuru barbunya sulu yemek olarak zeytinyağlı pişirilebilir. 
]]> Balık Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/balik-cesitleri.html Tue, 15 May 2018 05:42:17 +0000 Balık çeşitleri ülkemizde fazlasyla bulunmaktadır. balıklar vücudumuzun  bir çok ihtiyacı olan  vitaminleri içerisinde barındırır.Balıklar hemen hemen bütün sularda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan ve çoğunun s Balık çeşitleri ülkemizde fazlasyla bulunmaktadır. balıklar vücudumuzun  bir çok ihtiyacı olan  vitaminleri içerisinde barındırır.Balıklar hemen hemen bütün sularda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan ve çoğunun sırtında pullar olan ve genellikle yumurta ile üreyen ve bir çift gözü olan omurgalı hayvanlardır. Balık çeşitlerinin vücut ısıları çevreye ve iklime göre değişkenlik gösterir. Bir kulakçık ve karıncıktan oluşan yürekleri sürekli kirli kan taşıyan bu balıkların yüreklerinde çıkan kirli kan solungaçlara gelerek temizlenir ve vücuda temiz kan olarak geri döner. Tuzlu suda yaşayan balıklar su içerler. Ancak tatlı su balıkları su içmezler. Çünkü su ihtiyaçlarını solungaç zararlarından alırlar. Denizde yaşayan balıklar ise içtikleri suyun tuzununu böbreklere değil solungaçlarlarıyla ayırarak vücutlarında kullanırlar. Uçan balıklar iyi gelişmiş olan göğüs yüzgeçlerini kullanarak bir iki dakikada su üstüne çıkar ve uçarlar.

Balık çeşitlerinin ülkemizdeki konumu

Ülkemiz denizleri bir yarım ada şeklinde ve üç tarafı denizlerle çevrilmiştir. Denizlerimizde balık çeşitleri ve balıkçılığın önemli bir yeri vardır. Ülkemizde fazlaca teknik yetersizliğin yanında usulsüz avlanmak balıkçılığın ilerlememesine sebep olmaktadır.15 Mayıs ve 15 ağustosa kadar avlanma yasağı olan tarihlerde kaçak avlanma balıkçılık sektörüne büyük darbe vurmaktadır.  Sanayi ve fabrika atıklarının artmasıyla birlikte atıkların denize verilmesi ile balıkların barınma ve çoğalması azalmaktadır. Ve balıkların önemli üreme ve yetişme ortamı olan dalyanlarda bataklık ve çöplükler oluşmuştur. 

Balık çeşitlerinden çipura ve hamsinin özellikleri nelerdir

Balık çeşitleri arasında en çok halkımızın tükettiği balıklar hamsi Karadeniz'in kuzey batı tarafında ürer ve kışlamak için Trakya kıyılarına ve Marmaraya göç eder. Ayrıca Marmara'da yaşayan hamsi türleri daha küçük ve göç etmeyen hamsi çeşididir en çok ocak ve aralık aylarında yetişirler ve en lezzetli oldukları zamandır. Çipuranın maliyeti biraz yüksek olsada en lezzetli balıklar arasında yer alır. Yaygın olarak Akdeniz ve Ege'de yetişirler kültür balıkçılığına uygun olduğunda balık tezgahlarında çiftlik çipurası diye bilinirler. Kaya barbunyası temmuzdan kasıma kadar ürerler. Balık çeşitleri arasında en makbul olan Kaya barbunyasıdır. Sırt tarafında kırmızı karın kısmında ise beyaz benekleri olan Kaya barbunyanın sırt tarafında gri renk olmadığından tekir balığı karıştırılmaktadır. 

Balık çeşitlerinden istavrit ve kefal nerelerde yaşarlar

Karadeniz hamsisi olarak bilinen istavrit Karadeniz'de Yaşar ve kışlamak için Kasım ayından Şubat ayına kadar Marmara bölgesine göç eder. Nisan ayında yumurtlar.Hamsi türünün en lezzetli olduğu dönemler ocaktan kasımın sonlarına kadardır. Azak hamsisi azak denizinde üreyip kışı geçirmek için bizim orta doğu Karadeniz Bölgesine gelir ve nisan sonuna kadar burada kalarak bir süre sonra kuzeye göç eder. Has kefal, atınbaş kefal, dudaklı kefal, sivri burunlu kefal, rus kefal ve mavi kefal olarak bir çok çeşidi vardır. Uskumru balığı belirgin farkları olan gözleri iri ağzı geriye doğru uzun olan ve yüzme kesesi küçük olan bir hayvandır. 
Balık çeşitlerinden levrek lüfer mezgitin özellikleri nelerdir

Balık çeşitlerinden olan levrek Akdeniz Ege ve Marmara'da bulunan deniz suyu sıcaklığı yükseldikçe bu hayvanların yaşam alanları genişlemektedir. Kocaman gözleri ile saydam zarı ve renkli görüntüsü ile 20 santimetre boylarında eti oldukça lezzetli olan levrek haziran ve eylül arasında yetişmektedir. Lüfer balığı Türk balıklarından sayılır. Pahalı olan olan bu balık genelde deniz çiftliklerinde üretilmektedir.Şubat mayıs arasında bütün denizlerde görülürler. Türkiye'de İki çeşidi bulunan bu hayvanın birinde alt çenesinde küçük bıyıkları bulunur. Mezgitin çeşidi tavuk balığı olarak bilinir. Şubat ve Nisan ayları arasında]]> Salatalık Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/salatalik-cesitleri.html Tue, 15 May 2018 09:11:05 +0000 Salatalık Çeşitleri, Salatalık denince akla bahçe gelir. Salatalık olunca sabah kahvaltıları, cacık, salata gibi lezzetler de akla gelmektedir. Herkes yazın kendi bahçesinde organik salata yetiştirmektedir. Çünkü günümü şart Salatalık Çeşitleri, Salatalık denince akla bahçe gelir. Salatalık olunca sabah kahvaltıları, cacık, salata gibi lezzetler de akla gelmektedir. Herkes yazın kendi bahçesinde organik salata yetiştirmektedir. Çünkü günümü şartlarında artık hormonlu sakatlıklar aldı başını gidiyor. Hormonlu salatalıklar ve meyveler tüketmekte sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir. Salatalık denince akla tek çeşidi gelsede dünyada birden çok salatalık çeşidi bulunmaktadır. Kısaca her bölgenin kendine özgü salatalığı bulunmaktadır. Bütün salatalikların görünüşü, boyu ve şekli birbirinden farklı olup tadları değişmektedir. Ayrıca ekim zamanları da değişiklik göstermektedir. Salatalık yetiştirmek çok basitdir. Salatalığın bakımı ve dikimini de oldukça özen ister. Salatalığa zamanında su verilmesi ve toprağının bakımı, gübrelemesi yapılmalıdür. Şimdi size herkesin bilmediği bazı salatalık çeşitleri sayarak kısa bilgiler vereceğim.

Salatalık çeşitleri hangileridir ve özellikleri nelerdir

Salatalık çeşitleri denilince akla bir kaç tanesi gelmektedir. Bunlar ise şu şekilde sıralanır.
 • Japon uzun salatalık: Akşam yemeklerinde söğüş ve salata yapmak için uygun bir çeşittir. Oldukça sulu ve gevrek şekildedir. Çoğu zamanda turşusu yapılır. Diğer salatalıklara göre kabuğu daha ince olmaktadır ve isteğe bağlı kabuklu tüketilebilir. Özellikle de hazmı en kolay bitkilerden birisidir. Genellikle mart ayından başlanarak haziran ayına kadar dikilebilir.
 • Limon salatalık: Bu salatalık diğerlerine göre oldukça farklı şekildedir. Çoğu salatalık uzun şekildedir ancak limon salatalık yuvarlak patates gibi bir görünüme sahiptir. Ayrıca sarı renktedir. En çokta turşu yapılarak tüketilmektedir.
 • Bahçe salatalık: Çoğunlukla Kuzey Amerika da yaygın olmaktadır. Genellikle yeşil renkte ve pürüzsüzdür. Çoğu kişi soymadan tüketmemektedir. Aksi halde acımsı tadıyla sevilmeyebilir.
 • Ermeni salatalık: Diğer salatalık çeşitlerine göre daha ince, hafif ve uzun olmaktadır. Sarı veya açık yeşil renklerde görülür. Oldukça lezzetli ve gevrek bir tadı vardır. Çoğu zaman soyulmadan yenilmektedir. Çünkü kabuğu zar gibi ince ve naziktir.
 • Kornişon salatalık: Minyatür bir yapıya sahip olup yüzeyi oldukça pütürlüdür. Genellikle kahvaltılarda değil turşu yapımında kullanılmaktadır. Ancak minyatür olsada tadı muhteşemdir.
]]>
Diş Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/dis-cesitleri.html Wed, 16 May 2018 02:41:26 +0000 Diş çeşitleri; dişler yediğimiz gıdaları kesmeye, parçalamaya ve öğütmeye yarayan sindirim sisteminin başlangıcıdır. Dişler bazı kısımlardan oluşur. Bütün dişlerin ayrı ayrı görevleri vardır.D Diş çeşitleri; dişler yediğimiz gıdaları kesmeye, parçalamaya ve öğütmeye yarayan sindirim sisteminin başlangıcıdır. Dişler bazı kısımlardan oluşur. Bütün dişlerin ayrı ayrı görevleri vardır.

Dişin katmanları;
 • Mine, çok sert tabakadır. Dişin taç kısmını bütünüyle saran ve koruyan tabakadır. Duyarsız bir tabakadır. Anne karnında mine birikimi başlar. Kendisini yenileme kabiliyeti yoktur.
 • Dentin, dişin mine tabakasının altında kalan kısmıdır. Sıcak ve soğuğa duyarlıdır. Kendini onarma özelliği azda olsa vardır. Dentin tabakası canlı bir tabaka olduğu için diş çürükleri mine kısmını geçip bu tabakaya ulaştığında ağrı hissedilir. Yaş ilerledikçe bu tabaka özelliğini kaybeder.
 • Pulpa, dişin iç kısmında yer alan, içinde sinir ve damarların bulunduğu bölümdür. İçerisinden geçen damarlar sayesinde canlı kalır.
 • Sement, kök bölgesini çevreleyen kemik yapıdır. Dişin çeneye bağlanmasını sağlar. Eğer diş eti çekilmesi varsa bu tabaka ortaya çıkar ve aşırı hassasiyet oluşur.
 • Diş eti, pembe renkli, kan damarları sayesinde iyi beslenen ve kemiğe sıkıca tutunan yapıdır. 
 • Periodonsiyum, dişlerle çene kemiğinin birleşmesini sağlayan dokudur. İltihaplanması durumunda dokularda harabiyet oluşur.

Diş çıkarma dönemlerine göre diş çeşitleri

Süt dişleri, doğumdan sonra 6-7. aylarda ağızda görülür, 2 yaşında da tamamlanırlar. 10 tanedir. 4 tanesi kesici diş, 4 tanesi büyük azı dişi, 2 tanesi de köpek dişidir.

Sürekli dişler, doğumdan sonra 3-4. aylarda gelişir. İlki 6 yaşında sürer. 12 yaşına gelindiğinde diş arkı tamamlanmış olur. 16 adettir. Bunlardan 4 tanesi kesici diş, 2 tanesi köpek dişi, 4 tanesi küçük azı dişi, 6 tanesi de büyük azı dişidir. 

Yaptıkları işe göre diş çeşitleri

Kesici dişler, kesici dişler, toplam 8 adettir.4 tanesi üst çenede, 4 tanesi de alt çenede yer alır. Beslenmenin başlangıcında ağza alınan gıdalar kesici dişler aracılığı ile kesilip kopartılır. Bu fonksiyonlarının yanında en az onun kadar önemli diğer fonksiyonları ise estetik görünüştür. Konuşma sırasında seslerin doğru söylenmesini sağlayarak konuşmada da rol oynarlar

Köpek dişleri, 4 tane köpek dişi vardır. Göz dişi olarak da bilinir. Kesici dişlerin yanında yer alırlar uç kısımları sivri ve koparma, çiğneme işlevini yetine getirirler. Estetik açıdan da çok önemlidir eksikliklerinde gülme sırasında çirkin bir görüntü oluştururken yanakta çökmelere neden olur. Köklerinin çok uzun olmasından dolayı bu isimle anılır.

Azı dişleri, koparılıp parçalanan gıdalar azı dişleri sayesinde öğütülür. Azı dişleri besinlerin mideye gitmeden sindirime haxır hale gelmesini sağlar. Azı dişlerinde görülen kayıplarda çiğneme fonksiyonu eksik yapılacak ve tek taraflı çiğneme olacağından önemli sorunlar yaşanır. Bu nedenle eksikliklerinde zaman kaybetmeden tamamlanması gerekir.

20 yaş dişleri, diş çeşitleri içinde bir diğeri de 20 yaş dişlerdir. Halk arasında akıl dişleri diyede bilinir  16-20 li yaşlarda çıktıkları için bu isimle bilinirler. Ağızda en son çıkan bu dişler de kalıcı dişler gurubundadır. Çenenin en son kısmında çıkarlar. Çiğneme yapmakla görevli dişlerdir. 20 yaş dişlerinin yokluğu herhangi bir sorun yaratmazken bazı durumlarda gömülü kalabilirler, çarpık çıkabilirler, bu gibi sorunlar yaratmaları halinde alınmalarında fayda vardır.
]]>
Toprak Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/toprak-cesitleri.html Wed, 16 May 2018 16:38:48 +0000 Toprak çeşitleri; canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için hava ve su gibi toprağada ihtiyaçları vardır. Ülkemizde bulunan verimli toprakların sadece küçük bir kısmında tarım yapılmaktadır. Bölgesel iklim şartları Toprak çeşitleri; canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için hava ve su gibi toprağada ihtiyaçları vardır. Ülkemizde bulunan verimli toprakların sadece küçük bir kısmında tarım yapılmaktadır. Bölgesel iklim şartlarına ve toprağın özelliklerine göre yürütülen tarım faliyetleri ürünün daha verimli ve bereketli olmasını sağlamaktadır.

Ülkemizdeki toprak çeşitleri;

Killi toprak; kil sarı, yeşilimsi, turuncuya çalan renklerde olabilir. Daha çok seramik ve çinicilikte kullanılan toprak çeşitidir. Kil başlı başına bir mineral kaynağıdır. Aynı zamanda bataklıklarda ve sazlıklarda bulunur. Genellikle şeker kamışı, at kuyruğu, katır tırnağı, taze fasülye, soya fasülyesi, çilek, badem, kiraz, ladin, ahududu, karpuz, kayısı, ayva ve armut killi topraklarda yetişir. Killi toprak olan yerler yerleşim için elverişsizdir. Nemi seven bitkilerin yetişmesi için idealdir.

Kireçli toprak; kahverengidir, içinde irili ufaklı taşlar vardır. Kalkerli kayaçların ufalanarak oluşturduğu topraklardır. PH değeri yüksek olan kireçli topraklar hümik asitli ve fulvik asitli gübrelerle verimli hale getirilebilir. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde kireçli topraklara sıkça rastlanır. Tarım için elverişli topraklar değildir. Çabuk ısınırlar ve mermer, alçı, kireç taşı, tebeşiri oluşturan madde olan kalsiyum oksit kireçli topraklardan elde edilir. Kireçli toprakta, buğday, kayısı, ceviz, badem ve tütün yetişebilir.

Kumlu toprak; içerisinde kuvars, kireç taşı ve granit bulunur. Bu toprak türü çabuk ısınır ve çabuk soğur. Su ve besin tutma kapasitesi düşüktür. Genellikle tuzlu topraklardır. Çöllerde ve kurak bölgelerde kumlu toprağa rastlanır. Tarım için elverişli toprak değildir. Ekvatora yakın bölgelerde kumlu toprak yapısına rastlanır. Kumlu toprakta, kestane, çam, katır tırnağı, funda, eğrelti otu, kuru fasulye, havuç, şeftali, bakla, ayçiçeği, tütün, turp, susam, pancar gibi bitkiler yetişebilir.

Humuslu toprak; çürümüş bitki atıklarından oluşan verimli ve emici bir toprak çeşitidir. Ülkemizde humuslu toprak çoğunlukla Marmara bölgesinde bulunur. Humuslu toprakta her türlü bitki yetişir. Humusta bulunan kalker, azotun amonyağa dönüşmesini sağlar. Humuslu topraktaki amonyak bitkilerin yetişmesi için gerekli nitrik asit oluşmasını sağlar. 

Toprak çeşitleri; toprak çeşitleri bitkilerin çürümesi ve bölgesel faktörler etkisiyle oluşmuştur.
]]>
Ayna Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ayna-cesitleri.html Thu, 17 May 2018 13:34:39 +0000 Ayna çeşitleri, Aynalar evlerde, iş yerlerinde, salonlarda kısaca her yerde kullanılan dekoratif bir eşyadır. Işığın %100'ünü yansıtarak görüntü oluşturan aynalar tarihte birçok işlem görerek hayatımıza girmiştir. Önce Ayna çeşitleri, Aynalar evlerde, iş yerlerinde, salonlarda kısaca her yerde kullanılan dekoratif bir eşyadır. Işığın %100'ünü yansıtarak görüntü oluşturan aynalar tarihte birçok işlem görerek hayatımıza girmiştir. Önceleri metal bir zeminin parlatılması yoluyla oluşturulan aynalar daha sonra cam levhaların kaplanmasıyla da yerini almıştır. Günümüzde ise gümüş takviyesi ile yapılmaktadır. Aynalar kendi içerisinde 3'e ayrılır. Bunlar düz, çukur ve tümsek. Görüntü verme açıları ve üretim şekilleri birbirinden farklıdır.  

Aynanın türleri;

Düz ayna, En çok kullanılan ayna çeşididir. Oluşan görüntü simetriktir. Cisim ile görüntü boyu aynıdır. Ve gerçek bir görünüm hissi verir. Kullanım alanları oldukça fazladır. Örneğin; evler, iş yerleri, çoğu teknolojik aletlerde ve binaların ısı yalıtımında kullanılır.

Çukur ayna, Oluşan görüntü ile cismin boyunu büyütme ve gelen ışınları farklı yerler de toplama özelliğine sahiptir. Sanal bir görüntü oluşturur. Dişçilerin aletlerinde, teleskoplarda, mikroskoplar da kullanılır. Eğer merak ederseniz annenizden bir yemeklerde kullanılan çorba kepçesi isteyin ve iç tarafına bakın. Bu şekil aynı zamanda oldukça komik bir görüntü oluşturacaktır. 

Tümsek ayna, Cisimlerden gelen ışık ışınlarını paralel dağıtma ve görüntüyü olduğundan daha küçük gösterme özelliğine sahiptir. Kullanım alanları; aynaların yan dikiz aynaları buna örnek verilebilir. Aynı zamanda yine bir çorba kaşığını alıp dış tarafından kendinize bakarsanız nasıl bir görüntü oluşacağını görebilirsiniz. 

Bunlar dışında dekoratif olarak kullandığımız boy aynası da vardır. Bu boy aynaları daha uzun ve ince bir görüntü ortaya çıkarır. Boy aynalarında dikkat edilmesi gereken şey kendi boyunuzla orantılı olmasıdır. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz bir görüntü oluşabilir. Aynalar bulundukları ortamı çok daha büyük ve ferah olarak gösterir. Bu sebeple de tercih edilebilir.
]]>
Granit Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/granit-cesitleri.html Fri, 18 May 2018 13:05:11 +0000 Granit çeşitleri, ihtiva ettikleri minerallerin karakterlerine göre oluşur.Tanelerin büyüklüğü ve renkleri her granitte faklılık gösterdiği için bu çeşitlilik meydana gelmiştir.Granitler, yerkürenin Granit çeşitleri, ihtiva ettikleri minerallerin karakterlerine göre oluşur.Tanelerin büyüklüğü ve renkleri her granitte faklılık gösterdiği için bu çeşitlilik meydana gelmiştir.

Granitler, yerkürenin jeolojik oluşum dönemlerinde çeşitli minerallerin birleşmesi neticesinde meydana gelen magma kayalardır.
Bileşimindeki minerallerin özelliklerinden dolayı oldukça sağlam bir dokusu vardır ve bu nedenle tercih edilen dayanıklı bir yapı malzemesidir.

Granitler Neye Göre Çeşitlenir

Oluşumu esnasında bir araya gelen mineraller farklı doku ve renkte olduğu için granitin renk yelpazesi de dokusu da oldukça çeşitlilik gösterir. İçeriğindeki mineraller granitlerin gruplandırılmasında belirleyici unsurlardır.Granite rengini veren granitin içindeki feldispattır ancak içeriğindeki kuvars, hornblend ve mika miktarı da renk oluşumuna etki eden diğer minerallerdir.

Granit çeşitleri birbirinden farklı özellikler gösteren 100'ün üzerinde bir sayısal değere ulaşmıştır.Bu kadar çeşitliliği olan granitlerin hepsinde görülen ortak özellikler sertlikleri, darbeye, ısıya karşı dayanıklılıkları, esneme yapmamaları olarak ifade edilebilir.

Granit Çeşitleri;
 • Kırma Taş; Kırma taş olarak en fazla kullanıldığı alan yol yapımıdır. Bununla beraber kum şeklinde ise beton harcında da kullanılan granit çeşitleri filtrasyon tabakalarının oluşturulmasında, dalga kıranlarda ve baraj dolu savaklarında da kullanılır. Kırma taşta aranılan en önemli özellikler sağlamlık, dayanıklılık ve sertliktir.
 • Blok Taş; Granit çeşitleri blok taş olarak ise yapı içi ve dışında oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Blok taşlar söz konusu olduğunda renkler belirleyici olur.Genellikle pembe tonlarından koyu kırmızıya varan renk skalası görülür.Granitin içeriğindeki feldispat ve kuvars miktarı rengin belirleyen bir unsurdur.Bir taş ocağında rengin çok fazla çeşitlenmemesi ürün tanıtımı ve pazarlama kolaylığı sağlar.
Granit Çeşitleri Kullanım Alanları;

İnşaat sektöründe yapı içi ve yapı dışında kullanılan granit çeşitleri, taşıdıkları özelliklere göre kullanım alanı bulurlar. Örneğin yapıları dış etkenlerden koruması, yüksek aşınmaya dayanıklılığı, kırılmaz, eğilmez oluşu ve ve rutin bakımlara çok fazla ihtiyaç duymaması nedeniyle yapıların dış yüzeylerinde kullanılır. Dış yapı malzemesi olarak ise duvar kaplamalarında, park ve bahçe düzenlemelerinde, anıt ve mezar taşlarında, yollarda kaldırım ve döşeme taşı olarak,sütunlarda ve daha pek çok unsurlar için rahatça kullanım alanı bulur.

Işığı yansıtarak parlaklık sağlamaları, sıvı geçirgenliği olmadığından leke tutmaması, kolay temizlenebilmesi, kılcal çatlak ihtiva etmediği için mikroorganizmaların üremesine yol açmaması, hijyenik rahatlık sağlaması ve zengin renk, doku skalasıyla da yapı içi unsurlarda değerlendirilmektedirler.
İç yapı malzemesi olarak granit çeşitleri; mutfak, banyo, lavabo tezgahlarında, zemin döşemelerinde, merdiven basamakları, denizlik ve küpeştelerde kullanılır.
]]>
Dil Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/dil-cesitleri.html Fri, 18 May 2018 17:36:05 +0000 Dil çeşitleri, bir topumu oluşturan insanların düşüncelerini, duygularını, yaşadıkları toplumda geçerli unsurları kullanarak kurallar dahilinde karşı tarafa aktarmalarını sağlayan sesler işaretlere dil denir. Yeryüzünde Dil çeşitleri, bir topumu oluşturan insanların düşüncelerini, duygularını, yaşadıkları toplumda geçerli unsurları kullanarak kurallar dahilinde karşı tarafa aktarmalarını sağlayan sesler işaretlere dil denir. Yeryüzünde 2000 den fazla dil inceleme konusu olmuştur. 

Lisanın önemi;
 • Diller kendine has kuralları olduğu gibi aynı zamanda da gelişebilmektedir.
 • İnsanın içindekileri dışarıya aktaran bir köprüdür.
 • Toplumları özelliklerini taşıyıp yansıtırlar
 • Kültür koruyuculuğu görevi vardır
Diller yapı bakımından 3 gruba ayrılır

Tek heceli diller, yalın halde olan ek almayan dillerdir. Kelimelerin hepsi tek hecelidir. Sözcüklerin çekimli hali yoktur. Kelimeler cümlede bulundukları yere ve kullanılan diğer kelimelerle ilişkisine göre anlamlar alırlar. Bu nedenle de cümle vurgusu önemlidir. Yani bir kelime farklı vurgularla söylenerek farklı farklı anlamlarda kullanılabilir. Çince, Tibetçe, Siyamca bu guruba giren dillerdendir.

Çekimli diller, tek ve çok heceli kökler ve bunlara ulanan ekler vardır. Yeni kelime oluşurken köklerde değişiklikler meydana gelir. Bu dil çeşidinde ekler kelimenin önüne, ortasına yada sonuna gelebilir. Ekler bulundukları yerlere göre ön ek, son ek, iç ek olarak adlandırılır. Kökler ünsüzlerden meydana gelir. Çekim esnasında değişerek yeni kelimeler oluşur. Değişikliğe uğrayan kök tamamen değişebilir. Arapça örnek olarak verilebilir.

Eklemeli diller, isim çekimlerinde ve fiil çekimlerinde kökler değişmeden kurulur. Yapım eki getirilen kök yeni bir kelimeye dönüşebilir. Köklere hem çekim ekleri hemde yapım ekleri eklenebilir. Ural-Altay dilleri bu gruptandır. Türkçe, Mogolca, Macarca, Fince, Mançuca, Tunguzca bu gruptaki dillerdendir. Köklerin aldıkları eklerle yeni kelimeler oluşur.

Kökenlerine göre dil çeşitleri

Hint- Avrupa dilleri; 
 • Avrupa kolu; Cermen dilleri, Roman dilleri, Slav dilleri, Yunanca, Arnavutça, Keltçe
 • Asya kolu; Hint- İran dilleri
Hami-Sami dilleri, Kuzey Afrika ile Orta Doğu da yaşayanların konuştukları dillerdir. Kendi içinde ikiye ayrılır.
 • Hami dilleri, Kuşi, Libya- Berber, Çad ve Eski Mısır dilleri bu gruba dahildir.
 • Sami diller, Arapça, Akatça, İbranice, Habeşce bu gruba girer.
Bantu dilleri, Güney Afrika'da ve Orta Afrika'da konuşulan dillerdir. 400 den fazla dilin hepsine birden Bantu dilleri denir.

Çin-Tibet dilleri, 300 taneden fazla doğu Asya dilinden meydana gelir. Çince, Tibetçe, Vietnamca, Birmanca bu gruba örnek o!arak verilebilir.

Ural-Altay dilleri, aynı kaynaktan çıktığı sanılmaktadır.
 • Ural kolu Fin-Ugor, Samoyed
 • Altay kolu Mancuca, Moğolca, Türkçe
]]>
Makarna Salatası Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/makarna-salatasi-cesitleri.html Sat, 19 May 2018 02:39:33 +0000 Makarna Salatası Çeşitleri,makarna salatası her yaştan bireyin en çok severek tükettiği salata çeşitlerinden bir tanesidir. Özellikle doyurucu bir besin maddesi olan makarna içerisindeki farklı malzemeler ile değişik lezzetlerde Makarna Salatası Çeşitleri,makarna salatası her yaştan bireyin en çok severek tükettiği salata çeşitlerinden bir tanesidir. Özellikle doyurucu bir besin maddesi olan makarna içerisindeki farklı malzemeler ile değişik lezzetlerde makarna salatası çeşitleri hazırlamak mümkündür. Makarna salatası çeşitleri günün her saatinde istediğiniz zaman hazırlayarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yapılışı oldukça pratik olan bu lezzetli makarna salatası çeşitlerini hazırlayarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. 

Yoğurtlu Makarna Salatası İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • Yarım paket boncuk makarna
 • 1,5 su bardağı sarımsaklı yoğurt
 • 1 su bardağı mayonez
 • 5 adet haşlanmış sosis
 • 10 adet kornişon turşu
 • 1 büyük boy kavanoz garnitür 
 • 1 küçük boy konserve mısır
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 avuç yeşil zeytin 
 • Karabiber
 • Yeterli tuz
Yoğurtlu Makarna Salatasının Hazırlanışı, 

Öncelikle tencereye suyu ilave edelim ve kaynadıktan sonra bir miktar tuz atarak makarnayı ilave edelim ve haşlayalım. Haşlanan makarnayı süzgeçten süzelim ve soğumasını bekleyelim. Bu arada garnitürü süzgeçten geçirelim iyice süzülsün, isterseniz garnitürü evde kendiniz kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Konserve mısırı da aynı şekilde açalım ve süzülsün, sosisleri haşlayalım ve küp gibi doğrayalım. Yeşil zeytinlerde çekirdeği çıkarıldıktan sonra küçük doğrayalım. Maydanoz ve dereotunu da ince olacak şekilde kıyalım. Kornişon salatalık turşusunu da küp gibi doğrayın. Bütün malzemeleri hazır hale getirdikten sonra geniş bir kabın içerisine makarna, mayonez ve yoğurt, karabiber, tuzu ve diğer doğranmış bütün malzemeleri ilave ederek iyice karıştıralım. Daha sonra bu karışımın içine soğuyan makarnayı ilave edip iyice karıştıralım. Salataya bakın ve damak zevkinize göre eksik malzeme varsa ilave edelim. Yoğurtlu makarna salatası servis için hazır. Afiyet olsun.

Tavuklu Makarna Salatası İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 paket boncuk makarna
 • 2 adet tavuk göğsü
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı haşlanmış mısır
 • 4 yemek kaşığı mayonez
 • 10 adet kornişon turşu
 • 2 diş sarımsak
 • 5 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Tuz
 • Pul biber
 • Karabiber
 • Nane
Tavuklu Makarna Salatasının Hazırlanışı, 

Tenceredeki tavuğun üzerini geçecek şekilde su ve bir miktar tuz ilave edelim. Tavuk eti iyice yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Bu arada başka bir tencerenin içine suyu ilave edelim ve kaynadıktan sonra tunu ve makarnayı ekleyerek haşlayalım. Ardından pişen  tavuk etin eliniz ile diderek hazırlayın. Haşladığınız makarnayı soğuk sudan geçirip süzdükten sonra geniş bir karıştırma kabının içine alalım. Bu arada kornişon salatalık turşusunu küp şeklinde doğrayalım. Kabın içindeki makarnaya tavuk etlerini ve kornişon salatalık turşusunu ekleyelim. Mayonezi, yoğurdu, rendelenmiş sarımsağı, makarnanın üzerine ilave ederek karıştıralım. Daha sonra baharatları, mısır ve tuzunu ekleyerek iyice karıştıralım. Hazırlanan tavuklu makarna salatasını servis tabağına alalım. Afiyet olsun. 
]]>
Kablo Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kablo-cesitleri.html Sat, 19 May 2018 06:17:56 +0000 Kablo çeşitleri, elektrik enerjisini başka aletlere iletilmesini sağlayan içerisinde birden fazla damarların yer aldığı materyaldir. İki cihazı birbirine bağlamak için kullanılır ve çok çeşitleri vardır. Günümüz koşullar Kablo çeşitleri, elektrik enerjisini başka aletlere iletilmesini sağlayan içerisinde birden fazla damarların yer aldığı materyaldir. İki cihazı birbirine bağlamak için kullanılır ve çok çeşitleri vardır. Günümüz koşullarında enerji ihtiyacının da artmasıyla kablolar çok çeşitlenmiştir gerek yer altında gerekse yer üstünde kullanılabilen dayanıklı kablolar üretilmiştir.

Kullanılan malzeme cinsine göre kablo çeşitleri;
 • Bakır iletken kablolar; bakır iletken kablolar, bakırın iletkenliğinin daha fazla olması nedeniyle tercih edilir. Bu kablolar genellikle çok az çıplak olarak kullanılır. Kullanıldığı yerler dağıtım panoları, kapalı tesisatlarda, kuru ortamlarda kullanılır. Ayrıca bakır kablolar PVC izeleli olarak da üretim çeşitlerine göre aydınlatma, toprak altında ve kablo kanallarının içinde mekanik zorlamanın fazla olmadığı yerlerde her türlü yapıda sıva içinde yada sıva dışı uygulamalarda ev gereçlerinde tercih edilir
 • Alüminyum iletkenli kablolar; alüminyum kablolar çıplak olarak güç dağıtım hatlarında kullanılır. Ağırlık, sağlamlık oranlamasında ki zayıflığı nedeniyle uzun mesafesi olan iletim hatlarında ve kırsal kesim dağıtım hatlarında kullanımı azdır. Genellikle yüksek korozyon direncine sahip olduğundan sahil kesimlerinde kullanım yönünden tercih edilmiştir. 
Kullanılış amaçlarına göre kablo çeşitleri;
 • Enerji kabloları; çevresel faktörler, yer altında yada yer üstünde kullanılacağı, taşıyacağı enerji miktarı ve mekanik zorlama gibi konular dikkate alınarak kablo seçimleri yapılmalıdır. 
 • Kumanda ve sinyal kabloları; enerji taşımazlar. Yapıları gereği elektriksel işaretler taşır. Sinyal kabloları diğer enerji taşıyan kablolarla aynı kanallara döşenmez. Sebebi ise enerji kabloları sinyal kablolarında sinyalin bozulmasına neden olduğu gibi tespiti çok zor büyük arızalarda oluşturur.
 • Haberleşme kabloları; kullanılan alana göre çeşitlilik gösterir. Kapalı devre TV yayınları, kısa mesafeli video ve ses yayınları ile iletişim hatlarında toprak altında veya üstünde kullanılır.
Yalıtkan durumuna göre kablo çeşitleri;
 • PVC yalıtkanlı kablolar; kablolarda en fazla kullanılan yalıtkan malzeme termoplastiktir. Bu kabloların tercih edilme sebebi ucuz, dayanıklı ve kolay üretilmesidir. Herhangi bir nedenle yandığı zaman yoğun, zehirli bir duman yaydığı için önemli sağlık problemleri yaratabilir.  
 • Kağıt yalıtkanlı kablolar; enerji kabloları yalıtımı için kağıt kullanılır. Kağıt yalıtım çok eski bir tür olmasına rağmen yüksek gerilim kablolarında halen tercih edilir. Kağıt izolasyon neme ve suya hassas olduğundan, üzeri su ve nemden zarar görmemesi için kurşun kılıfla kaplanır. Tamirinin zor olması, sudan çabuk zarar görmesi, yüksek maliyetli ve ağırlığının fazla olması olumsuz taraflarıdır.
 • PE yalıtkanlı kablolar; genellikle binalarda iç mekanlarda kullanılır. Yangına dayanıklı bir kablo türüdür. PVC den daha az elektrik kayıpları verir.
 • XLPE yalıtkanlı çapraz kablolar; ağır şartlarda, kısa devre olabilecek alanlarda, trafo aralarındaki hatlarda ve yüksek gerilim hatlarında tercih edilir.
Kullanılacağı yere göre kablo çeşitleri;
 • Normal işletme şartları
 • Ağır işletme şartları
Alpek kablolar: Gerilim hatlarında kullanılır. Çevre dostu olmaları, kısa devre olasılığının az olması, yalıtım arızalarının çok az olması yüzünden çok tercih edilir. Şehirlerde ve kırsal bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir. maliyetleri oldukça düşüktür.

Sıcaklığa dayanıklı kablolar: Çok sıcak ortamlarda kullanılan kablolar

Koaksiyel kablo: Anten kablolarında kullanılır. Ses ve görüntü iletiminde kullanılan kablolardır.

Fiber optik kablo: Cam ve fiber malzemeden yapılır. Haberleşme alanında kullanılır. Fiber optik kablo saç teli kalınlığında]]> Boya Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/boya-cesitleri.html Sat, 19 May 2018 06:32:46 +0000 Boya Çeşitleri, Boya herhangi bir yüzeye sürdüğümüz zaman o sürülen yüzeye koruyuculuk, renk ve görsel yönden efekt katan bir maddedir. Aynı zamanda şekil, görsel ve dekoratif işler işler içinde kullanılır. Evinizin, arab Boya Çeşitleri, Boya herhangi bir yüzeye sürdüğümüz zaman o sürülen yüzeye koruyuculuk, renk ve görsel yönden efekt katan bir maddedir. Aynı zamanda şekil, görsel ve dekoratif işler işler içinde kullanılır. Evinizin, arabanızın, bahçe duvarının, elbiselerin, ağaç köklerinin, yani akla gelecek tüm istediğimiz yerleri farklı farklı renklere, farklı farklı boya çeşitleri ile boyayabiliriz. 

Boya Çeşitleri Nelerdir
 • Saten Bazlı Boya; pürüzsüz, tırtıllı olmayan, genellikle alçıdan yapılmış yüzeylere sürülür. Sürüldüğü yüzeye güzel bir görünüm veren, insanların genellikle beğendiği bir boya çeşididir​. Silinebilir bir özelliğe sahiptir. Yarı mat ve dayanaklı boya grubuna girer. Bu boyayı sürdükten sonra uzun yıllar kullanabilirsiniz, leke tutmaz, tutsa bile silinir yine eski halini alır. Bu tarz boyaları evlerin boyanması için tercih edebilirsiniz. 
 • Su Bazlı, Akrilik Diğer Adı ile Plastik Boya; çok çabuk kuruyan bir yapıya sahiptirler. Sürüldüğü yüzeyde hızlı bir şekilde kurur. Fakat damlaması​, dökülmesi durumunda da yüzeyde su ile rahatlıkla zorluk çekmeden temizlenir. Mat boya grubuna girer. Kır, toz, pas, leke sürülmesi durumunda bu kiri içinde barındıran bir boya boya türüdür. Diğer boya çeşitlerine göre pek tutulmaz. İçerisinde solventler asla içermez. Solventler içermediği içinde küçük çocuk ve bebek odalarının boyanmasında asla tercih edilmez. Sağlık açısından iyi olmadığı bilinir. Tabi avantajlı olduğu yanlarında olan bir boyadır. Plastik boya yanmaz bir yapıya sahiptir. Yanmaz bir yapıya sahip olduğu içinde stok yapılması kolay, saklanması kolay olan bir boyadır. Çevre duvarlar için değilde genellikle tavan boyamak için tercih edilen bir boyadır.
 • Yağlı Boya; çabuk kuruyan, parlak bir boya çeşididir. Üzeri kolay leke tutmaz, tutsa bile çok rahat silinebilir. Uzun yıllar dayanan ve tercih edilen bir boyadır. Temiz olması gereken yerler, özellikle banyo, mutfak, tuvalet gibi alanlarda kullanılır.  İçinde yanıcı madde olan tiner yer aldığı için ısıya karşı dayanıklı değildir, ayrıca yakıcıdır. Yakıcı bir madde içerdiği içinde stok yapılması, saklanması kolay olmayan bir boyadır. Kapalı alanda patlayıcı, patlayıcı özelliği vardır. Evde saklanması pek önerilmez, güvenilir değildir. Solventler içerir, kuruduktan sonra çok sağlıklıdır fakat içindeki solventler dışarı çıkarak kuruduğu için sürülen ortama 4 gün girmemek sağlık açısından iyi olacaktır. Uzun yıllar gitmesi nedeni ile okullarda, hastanelerde özellikle tercih edilen bir boyadır.
 • İpek Boya; su bazlı, silinebilir bir özelliğe sahiptir.  Mat ve yarı mat arasında bir tona sahip olan ipek boya, gözü yormayan​ bir etkide olduğu için halk arasında diğer boya çeşitlerine kıyasen en fazla tutulan, tercih edilen bir boya türüdür. Dediğimiz gibi silinebilir bir yapıya sahip olduğu için diğer su bazlı boyalara göre daha dayanıklıdır. Ayrıca yanıcı özelliğe sahip olmadığı saklanması en kolay olan boyadır.
 • Astar Boya; eve kaliteli boya yapılmadan önce duvarın doygunluğu için ilk kata sürülen boyadır. Bir yere boya sürmeden önce uzun vadeli olmasını istiyorsanız, sürülecek​ boya dan önce astar boya ile boyama yaparsanız boyanın ömrünü artırmış olursunuz. Yanıcı özelliği vardır kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.
 • Son Kat Atılan Boya; bu boya sürülen ortama net rengini veren boyadır. Zevkle alabileceğiniz çeşitli renklere sahip olan bu boya odalara ferahlık katacaktır.
]]>
Mangal Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/mangal-cesitleri.html Sat, 19 May 2018 09:09:25 +0000 Mangal çeşitleri ve mangal bir şey pişirmeye yarayan saç ve bakır veya alüminyum maddesinden yapılan üstü açık ve dört ayaklı olan bir ocak yada korluktur. Günümüzde mangal adını barbekü olarak değiştirmiş iki üç katl Mangal çeşitleri ve mangal bir şey pişirmeye yarayan saç ve bakır veya alüminyum maddesinden yapılan üstü açık ve dört ayaklı olan bir ocak yada korluktur. Günümüzde mangal adını barbekü olarak değiştirmiş iki üç katlı villaların havuzlu bahçelerinde zengin insanlar tarafından  yapılan bir çeşit etkinliktir. Yaz aylarında gelince genellikle bütün insanların açık havalarda yaptığı ailece yapılan güzel bir etkinliktir Mangal piknikte babaların tatil günlerinde göl veya bir çimlerin bolca bulunduğu bir yerde birçok farklı etlerin pişirildiği bir ortamdır. Seçtiğiniz mangal çeşidi hafif olması itibariyle her türlü yere daima yanınızda götürebileceğiniz bir demir parçasıdır.

Mangalda çeşitleri ve mangal seçimi nasıl olmalıdır

Mangal çeşitlerine bakarken demirinin döküm olmasına dikkat ediniz Çünkü döküm çelikten çok daha iyi ısınır. Mangal yapmaya karar verdiğinizde öncelikle iyi ve kaliteli bir kömür bulmanız gerekir. Piyasalarda yerli ve ithal olmak üzere iki çeşit kömür bulunmaktadır. Ancak size tavsiye edebileceğim çelik denilen yerli bir kömürü almanız bu kömür fazla kalın olmamakla beraber rengi parlak ve genelde ağırdır. Bu kömürü yaktığınız zaman uzun süre dayanır ve bu kömürle pişirilen etler ve sucuklar daha lezzetli olur Özellikle biftekler kalın olduğundan dolayı onları pişirmek için yüksek ısıya ihtiyacınız vardır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta varki etler harlı ve yüksek ateş istemez hem yüksek ateş seçmiş olduğunuz mangal çeşidininizi yıpratır

Mangal yakarken çalı çırpının etlere verdiği aroma 

Mangal yakarken kömürü yaktıktan sonra bir miktar çalı çırpı toplayarak ateşin harlanmasını sağlayabilirsiniz. Ve meşe ağacından bir iki dal kırarak bu ateşe atarsanız etlerinize farklı bir aroma katarsınız Örneğin kiraz ağacı dalları eti kırmızı yaparken armut ağacı ve elma ağacı ete harika bir koku verir. Bunlar aklınınızın bir köşesinde ipucu olarak kalsın diye sizlere anlatma ihtiyacı duydum Mangalın içerisinde ateş yakarken rüzgarıda hesaba katarak mangalınızın ağzını rüzgarın geldiği yöne doğru çevirin ve ardından plastik yelpazelerle bir miktar yelleyiniz. Daha sonra etleri pişirmeye başlarken tam ters yöne mangalı çevirerek rüzgardan korumalısınız. Böylece hem küllerin havalanarak etleri kirletmesini hemde ateşinizin ısısını korumuş olursunuz

Mangal çeşitlerinde  ateş yakarken ve etin hazırlanması

Seçmiş olduğunuz mangal çeşitleri etlerin iyi pişmesinde oldukça önemli rol alır. Mangal yapmaya karar verdiğiniz zaman bir gün öncesinde etlerinizi terbiye etmeniz gerekir. Terbiye edilen etlerin daha lezzetli olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Etlerin terbiyesi için bir miktar yoğurt suyu ile beraber bir miktar zeytinyağı kekik pul biber ve karabiber alınarak bunların hepsi karıştırılır. Ve bu karışımın içerisine  etleri  ekleyerek  bir müddet daha  karıştırılır.Dileyenler bu karışımın içerisine az bir salça ve sarımsak veya soğan rendeleyerek etleri güzelce harmanlayarak buzdolabına atılır. Unutulmaması gereken bir nokta kesinlikle eti terbiye ederken tuz konulmamalıdır. Çünkü  tuzlanan etler sertleşir ve istenilen kıvamda pişmez. Ancak etler pişirilmeye 10 dakika kala güzelce tuzlanır.  Karamelize et sevenler bu karışımın içerisine birazcık şeker serpiştirebilir. Mangalda pişirilecek olan balık sucuk,köfte,tavuk, kırmızı et,ve şiş kebabı bu saydığım ürünlerin hepsi terbiye edilen cinstendir.

Mangalda etlerin pişirilme yontemi nasıl olmalıdır

Mangalda köfte türü ürünler pişirirken dikkat etmeniz gereken bir nokta köfteler ne kadar çok çevirilirse lezzeti o kadar iyi olur. Ancak bu çevirme dengeli bir şekilde olmalı bir taraf çok pişirilip diğer taraf az pişirilmemelidir. Köfteler pişirilirken çok fazla kurutulmamalı hafif sulu olmalıdır. Bunun için köftelerinizi yatsı ve küçük şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Birde tavuk kanatlarının uçları ince]]> Mermer Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/mermer-cesitleri.html Sat, 19 May 2018 13:24:08 +0000 Mermer Çeşitleri; Mermer; (CaCO3) kalker ve dolomitik kalkerlerin (CaMg(CO3)2 hem ısı hem de basınç altında metamorfizmaya uğratılarak yeniden kristalleşmesi neticesinde yeni bir sistem kazanmaları ile meydana gelen taş türüdür. Mermer Çeşitleri; Mermer; (CaCO3) kalker ve dolomitik kalkerlerin (CaMg(CO3)2 hem ısı hem de basınç altında metamorfizmaya uğratılarak yeniden kristalleşmesi neticesinde yeni bir sistem kazanmaları ile meydana gelen taş türüdür. Kalker halk arasında kireç taşı olarak da bilindiği için mermer; kireçtaşının işlenmesi ile meydana gelen sert kayaçtır da denilebilir. Ülkemiz çok yüksek oran mermer rezervine sahiptir. Türkiye'de mermer rezervleri; Afyon, Bilecik, Diyarbakır, Elazığ, Amasya, Muğla gib illerdir. Mermerin kullanım alanı oldukça geniştir. Mermer kullanım alanları; inşaat sektörü, süs eşyalarının yapımı, ev ve iş yerlerinde dekorasyon, heykel yapımı, taban döşemelerinde, bina iç ve dış kaplamalarında gibi birçok farklı kullanım alanı vardır. Mermerlerin kullanılacağı yere göre farklı farklı çeşitleri vardır. 

Mermer Çeşitleri Ve Özellikleri

Klasik Mermer; Metamorfizma ile tam kristalleşmiş olan taşları yapısına katar. Renkleri genel olarak beyaz ve açık gridir. İçeriğinde yabancı madde sayısı birden fazladır. 

Traverten; Yapılarında %98 oranda kalsiyum karbonat bulunur ve düşük oranda da magnezyum karbonat yer alır. Bunların yanı sıra az oranda olsa da silika, feldspat, mika, demiroksit, organik maddeler, fluorin, silis gibi maddeler yer alır. Genel olarak beyaz ve gri renktedir. Fakat yapısında yer alan yabancı maddeler sayesinde sarı, pembe, kırmızı, siyah gibi renkleri de vardır. Traverten mikroskp ile incelendiği zaman kalsit kristallerinden meydana geldiği gözlemlenmiştir. Traverten uygulama olarak honlama yapılır. İyi birşekilde honlanmış traverten yüzeyi saten dokusuna benzerdir. 

Oniks; Magma getirimi kalsiyum karbonatlı su sıcaklığı çok çok azdır. İçerik olarak madeni tuzu fazla ve su miktarı da azdır. Oldukça saydam ve kristalizedir. Kıvamı da yoğundur. Oniks mermer aynı zamanda su mermeri olarak da adlandırılır. Genel olarak beyaz, kırmızı, sarı, yeşil renklerde ve saydamdır. Ziynet eşyası olarak da kullanılır. 

Granit; En sert ve en dayanıklı mermerdir. Zengin renk skalası ile oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Yapıları dış etkenlere karşı korur, yapı içinde iklimi korur, düzenli bakıma ihtiyacı yoktur, ışığı yansıtmaz, parlaklığını uzun müddet korur ve ilk günki gibi yeni olarak kalabilir. Bu gibi özelliklerinden dolayı modern mimaride tercih edilir. Türlü kalınlıklarda ve boyutlarda imal edilebilir. Türkiye'de 90'lı yılların başında kullanılmaya başlamıştır. Sıvı emme katsayısı oldukça düşüktür, sıvıyı emmez. Kolay temizlenir ve hijyeniktir. Asit ve bazların yıpratıcı özelliğinden etkilenmez.

Bunların dışında mermer çeşitleri nelerdir

Mineral tanelerine göre mermer çeşitleri;
 • İnce taneli mermer (1 mm)
 • Orta taneli mermer (1 mm ile 5 mm)
 • İri taneli mermer (5 mm)
Yapı ve dokularına göre mermer çeşitleri;
 • Masif mermer
 • Laminal mermer
 • Şisti mermer
 • Breşik mermer
Mineral bileşime ve oranlarına göre mermer çeşitleri;
 • Memmer
 • Kalkşist
 • Spolen
 • Mermer skarn
]]>
Döşeme Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/doseme-cesitleri.html Sun, 20 May 2018 09:07:43 +0000 Döşeme çeşitleri, İnşaat ve yapı sektöründe yapılan binaların veya yapıların doğa şartlarına daha dayanıklı olması ve daha ekonomik bütçe ile çok sayıda bina için yapmak kullanılan döşemeler günün ihtiyacına göre Döşeme çeşitleri, İnşaat ve yapı sektöründe yapılan binaların veya yapıların doğa şartlarına daha dayanıklı olması ve daha ekonomik bütçe ile çok sayıda bina için yapmak kullanılan döşemeler günün ihtiyacına göre çeşitlilik göstermiştir. 

Sık kullanılan döşeme çeşitleri;

Betonarme döşemeler betonarme döşemeleri bakımları kolay ve ekonomiktir. Çok uzun ömürlüdür. Yalıtımı iyi değildir. 

Krişli döşemeler bir kenarı krişe oturan döşemelerdir. Kenarı küçük olan ve yükü az olan odalarda kullanılması uygun görülür. Konut amaçlı yapılan yerlerde daha fazla tercih edilir. Yapılışı kolay ve ekonomik bir döşeme çeşididir.

Kirişsiz döşemeler direk olarak kolonun üzerinde oturan ve kirişleri olmayan döşemelerdir. Diğer adı mantar döşemedir. Oldukça ekonomiktir. Büyük ve ağırlığı çok olan odalarda kullanılır. Deprem kuşağında yer aldığı için Türkiye de kullanımı uygun olarak görülmez.
 
Dişli döşemeler yan yana olan krişciklerin asıl olan ana kirişin üzerine oturtulması ile yapılan döşemedir. Yükü çok ve büyük kenarlı mekanlarda kullanılır. Odanın şekline göre bir yönde yada çift yönde dişli tercih edilir. Bu döşemede deprem bölgeleri için uygun olmadığı için Türkiye deprem kuşağında bulunduğundan ülkemiz  içinde uygun değildir.

Asmolen döşemeler depreme dayanıklı olmadığı için mutlaka deprem perdeleri yapılmalıdır. Dişlerin arası çok hafif bir madde ile doldurarak yapılan bir yada iki yönde dişli döşemelerdir.

Kaset kiriş döşemeler buyuk alanlarda aralarda kolon olması istenmeyen yerlerde kullanılır. Genellikle buyuk salonlarda sinemalarda ve otoparklarda otoparklarda kullanılır.

Ahşap döşemeler bu döşemelerde kirişler taşıyıcı olarak kullanıldığından boyu ve taşıyacağı yük miktarı önemlidir. Boyları sınırlıdır. Bu krişler dikdörtgen şeklinde olurlar. Daha sağlıklı ve kolay yapılabilir olmaları   özellikleridir.

Çelik döşemeler metal maddelerin üretiminin artmasıyla daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Bazı yapıların bütün taşıyıcı kısımları çelik profillerden yapılabilir. Son zamanlarda montaj kolaylığı nedeniyle çok tercih edilmektedir. Çelik döşemelerde T,U,Z,L ve I gibi profiller kullanılır. Döşemelerdeki ihtiyacı karşılamak için trapez profillerde inşaatlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Karma döşemeler prensip olarak tek bir malzeme türünün yapacağı iş yerine değişik malzemelerin kullanılmasıdır.  Bu sistemde ana prensip ana taşıyıcının tek bir malzemeden olması, ikinci olarak kullanılacak malzemelerin diğer malzeme olmasıdır.

İşlev ve konularına göre döşemeler çelik döşemeler bulunduğu yere ve özel olarak kendisinden beklenen fonksiyonun karşılanması sebebiyle böyle bir sınıflandırma yapılmıştır. İşlev ve konularına göre döşemeler ise, iç ve dış döşemeler, zemine oturan ve oturmayan döşemeler, ısıtılmayan veya altları açık döşemeler, düşük döşemeler ve yükseltilmiş döşemeler olarak sınıflandırılmıştır.

Yapılış şekillerine göre döşemeler inşaat ve yapı sektöründe teknolojinin gelişmesi ile birlikte çelik döşemelerde  değişik şekilde yapılmaktadır. Bunlar ise yerinde dökülen döşemeler, yerinde uygulanan döşemeler ve montaj döşemeler olarak çeşitlilik göstermektedir.

Döşeme çeşitleri yapılacak bina veya yapıların durumuna uygun olarak uzman personel tarafından seçilerek uygulanır.
]]>
Fırın Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/firin-cesitleri.html Mon, 21 May 2018 06:31:09 +0000 Fırın çeşitleri; fırın ilk olarak İran ve Suriye'de kullanılmıştır. Fırınlar günümüzde ev ve sanayi tipi olarak üretilmektedir. Bazı fırınlar gıda pişirmede kullanılırken, günlük hayatımızda kullandığımı Fırın çeşitleri; fırın ilk olarak İran ve Suriye'de kullanılmıştır. Fırınlar günümüzde ev ve sanayi tipi olarak üretilmektedir. Bazı fırınlar gıda pişirmede kullanılırken, günlük hayatımızda kullandığımız bir çok eşya bu fırınlar kullanılarak üretilmektedir. Özellikle ülkemizde doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde fırın yemekleri fazlaca tüketildiği için fırınların yeri büyüktür. Fırınların hayatımızdaki diğer bir önemi de sağlıklı besinler hazırlamaktır. 

Fırın çeşitleri nelerdir

Taş fırın; elektirik ve doğal gazlı fırına göre oldukça yüksek ısıya sahiptir. Bir pide 550 derecede 1 dakikada pişer. Odun miktarı ile fırın içindeki ısı ayarlanabilir. Taş fırının ısıyı eşit dağıtması tercih sebebidir.

Çömlek fırın; çömlek fırın önce kendini ısıtır, sonra içindeki malzemeyi ısıtır. Ağır ağır pişen malzeme daha lezzetli olur.

Köy fırını; genellikle köyde her hanenin kapısının önünde kendi elleri ile pişirilmiş fırınlık tuğladan imal ettikleri fırınlardır.

Kara fırın; odun ateşiyle ısıtılan, yüksek ısıya dayanıklı tuğlalardan yapılmış ve pişirme süreleri diğer fırınlardan uzun taş fırınlardır.

Pide fırını; ısıya dayanıklı tuğlalardan yapılan ve pişirme süresi çabuk olan fırınlardır.

Yüksek fırın; demiri eritmede kullanılan fırınlardır.

Tuğla fırını; tuğlaların ve kiremitlerin dayanıklı olması için pişirilen fırınlardır.

Çini fırın; topraktan ve seramikten yapılan ev eşyalarını pişirmek için kullanılan fırınlardır.

Elektirikli fırın; alt ve üst ısıtıcıların devreye aynı zamanda girdiği ve bu özellik sayesinde yemeği eşit pişiren fırınlardır.

Turbo fırın; elektirikli fanlı ısıtıcıyla ısıtılan sıcak hava, fırının her yerine eşit oranda ve hızlı bir şekilde dağılır. Az enerjiyle kısa sürede pişirme sağlar. Ön ıstma gerektirmez.

Güneş fırını; güneş enerjisi ile 3500 derecelik sıcaklıklara erişebilen sanayi tipi fırınlardır.

Döner alevli izabe fırın; siemens firmasının icadı olan fırın, bakır ve nikel pişirilmesinde kullanılan sanayi tipi fırınlardır.

Multifonksiyon fırın; turbo, elektroturbo, statik pişirme özelliklerinin bulunduğu fırındır. 

Elektro turbo fırın; alt ve üst ısıtıcılar ile birlikte turbo fanın da devreye girdiği fırınlardır.

Mikrodalga fırın; elektromagnetik radyasyon yayabilirler. 
]]>
Baskı Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/baski-cesitleri.html Tue, 22 May 2018 00:34:49 +0000 Baskı çeşitleri: Günümüzde kullanılan çok sayıda baskı çeşidi bulunmaktadır. Çalışmanın çeşidine göre farklı yöntemlerle uygulanan baskılar tampon baskı, dijital baskı, ofset baskı, serigrafi baskı ve tifdruk baskı Baskı çeşitleri: Günümüzde kullanılan çok sayıda baskı çeşidi bulunmaktadır. Çalışmanın çeşidine göre farklı yöntemlerle uygulanan baskılar tampon baskı, dijital baskı, ofset baskı, serigrafi baskı ve tifdruk baskı gibi bir çok çeşitte yapılmaktadır.

En yaygın kullanılan baskı çeşitleri; 

Ofset baskı, adı sıkça duyulmuş olan bu baskılar çeşitli kitap ve dergi kapaklarında kullanılmaktadır. Günümüzde oldukça sık tercih edilen ofset baskı çeşitleri son teknolojiler ile oldukça geliştirilmiştir. Bu baskı çeşidi metalin üstünden mürekkep aktarılması ile yapılmaktadır. Baskının kaliteli olabilmesi için ise kullanılan mürekkebin saf olması gerekir. Mürekkebin içerisinde su karıştırıldığı zaman baskıların kalitesi düşer. Günümüzde oldukça yaygın kullanılmakta olan kitap ve dergiler üzerine yapılması nedeniyle kullanım alanı oldukça geniş çeşitler arasındadır.

Dijital baskı, en yaygın tercih edilen baskı çeşitleri arasında yer alan dijital baskılar bilgisayar desteği ile dijital sistemlerle yapılan baskılardır. Günümüzde reklam çalışmalarında kullanılan dijital baskılar oldukça ekonomik olması bakımından birçok firmanın reklam yapımında kullanılmaktadır. 

Serigrafi baskı, aynı zamanda elek baskı olarak da bilinen bu baskı çeşidinin yapılabilmesi için ahşap ya da metal çerçevelere gerek duyulur. Serigrafi baskı diğer baskı çeşitlerine göre biraz farklıdır. Çünkü bu baskılar kumaş üzerine yapılır. Aynı zamanda ipek üzerine de yapılan serigrafi baskı etrafı çerçevelenmiş kumaşların üzerine uygulanır. Serigrafi baskı çeşidi uygulanırken maskeleme tekniği kullanılır ve bu teknik için de metal dokumalı kalıplar ya da plastik kalıplar gereklidir. Seri baskılarda tercih edilen serigrafi baskı çeşidi günümüzde de oldukça yaygın kullanılır.

Tifdruk baskı, en temel baskı çeşitlerinden biri olmakla beraber ambalaj üzeri baskısı olarak bilinir. Bu baskı çeşidi kullanılırken buharlaşması kolay olan akışkan yapıda mürekkepler tercih edilir.
]]>
Altın Kolye Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/altin-kolye-cesitleri.html Tue, 22 May 2018 07:30:34 +0000 Altın kolye çeşitleri her kadının hayalini süsleyen bir takı çeşididir. Altın doğada bulunan ve kolay işlenen parlak sarı bir renkteki bir elementtir. Altın kolye çeşitleri bayanların boyunlarını süslemeye  yarayan Altın kolye çeşitleri her kadının hayalini süsleyen bir takı çeşididir. Altın doğada bulunan ve kolay işlenen parlak sarı bir renkteki bir elementtir. Altın kolye çeşitleri bayanların boyunlarını süslemeye  yarayan ve geniş ürün yelpazesiyle  her yaştaki  bayanın ilgisini çeken büyük ve küçük ebatlarda renkli taşlarla tasarlanmış  farklı şekillerle hayatımızda  yer almaktadırlar. Çok eski çağlardan beri kullanılan altın çoğunlukla insanların bir yatırım aracı olarak kullandığı bir tür araç olmuştur  

Altın kolye çeşitleri günümüzde takı olarak kullanılmaktan ziyade getirisi çok olduğu için yatırımcıların kimi zaman getirisi çok olan kiminde zarara uğratan bir yapıdır. Şimdilerde ise altının beyazı, kırmızısı gibi farklı çeşitleri ve renkleri ortaya çıkmıştır. Altın kullanımının geçmişi milattan önce 3000'li yıllara dayanmaktadır. Bu kadar eski zamanlardan beri kullanılan altın günümüzde bile hala eski değerini korumaya ve kullanılmaya devam etmektedir. 

Altın kolye çeşitleri nelerdir

Altın kolye çeşitleri kadınlar tarafından  her dönem değiştirilmek istenen ve sürekli tercih edilen en özel takılardan biri olmayı başarmıştır.Altın kolye çeşitlerinden bazıları şunlardır. 

Altın kolye çeşitleri nelerdir

Altın kolye çeşitleri bayanların yıllardır süslerine yarayan aksesuarlar arasında başı çekmektedir. Bu modellerin geniş ürün yelpazesi ile her yaştaki bayanın ilgisini çeken ve çeşitli modelleri ile minik taşları ve güzel figürler ile süslenen altın kolye çeşitleri sürekli gözde olmayı başarmıştır. Son yıllarda insanların hobilerinin arasında yer alan bayanların boyunlarında büyük bir zevkle taşıdıkları özel tasarımlar kişiye özel üretilmektedir. Altın kolye seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler ürünün gerçek olup olmadığından emin olmanız ve aldığınız yerin güvenilir olması gerekir

Altın kolyenin özellikleri nelerdir

Kimyada parlak ve sarı renklerde metal grubuna ait bir element olan altın kolay tepkimeye girmemesi özelliği sayesinde havadan ve sudan kesinlik etkilememektedir. Bu nedenle hiçbir şekilde paslanma yapmaz ve renginde bir kararma olmaz. Saf halde oldukça yumuşak olmasından ötürü rahatlıkla işlenip şekil verilebilen bir metaldir. Eski kayıtlara göre Mısır hükümdarları döneminde altın darphanelerde altınlar çubuk haline getirilerek para yerine kullanılmıştır.  Milattan önce 2000 yılına ait yapılmış eşyaların bulunması Yunanlıların,Sümerler Uygurlar ve Lidyalılar altına önem fazlasıyla veren medeniyetlerin başında gelmektedir. Milattan önce Lidya medeniyetlerinin kralı Krezus altınları para kullanmayı tercih etmiştir. Müslümanlığı kabul etmelerinin hemen sonrasında altın eşyalar yapma konusunda tereddüte düşmüşlerdir. Altınları artık sadece süs eşyası yapmak için kullanmışlardır. Altın kolye çeşitleri ülkemizde Mersin, Niğde, Kütahya Antakya, Balıkesir, Urfa, Mardin civarında daha çok kullanılmaktadır 


Altın  kolye çeşitleri yeni evlenenler için vazgeçilmezdir

Son yüzyılda sadece kağıt paraların değerini yükseltmek amacıyla kullanılan altın bu alanda kullanımı artık son bulmuştur. Günlük hayatımızda altın yerine para kullanılmaya başlanmıştır. Takı ve mücevherler yapımında en çok tercih edilen maddeler arasında altın başta gelmektedir. Evlenen insanların vazgeçilmezi haline gelen altın başta bilezik olmak üzere yüzüklerde kolyelerde ve küpelerde kullanılmaya başlanmıştır. Dünyanın birkaç ülkesinde yiyecekleri süslemek amacıyla yemeklerin üzerine altın tozu serpiştirilir Hatta Hindistan'da bazı içeceklerin içerisine küçük altın parçaları atılır. 
]]>
Erik Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/erik-cesitleri.html Tue, 22 May 2018 17:43:48 +0000 Erik Çeşitleri; Yaz mevsiminin meyvelerin başında erik gelmektedir. Ülkemiz de Doğu Anadolu hariç hemen hemen her bölgede yetişebilen meyve çeşididir. Erik çeşitleri farklı dönemlerde ve farklı koşullarda meydana gelen bü Erik Çeşitleri; Yaz mevsiminin meyvelerin başında erik gelmektedir. Ülkemiz de Doğu Anadolu hariç hemen hemen her bölgede yetişebilen meyve çeşididir. Erik çeşitleri farklı dönemlerde ve farklı koşullarda meydana gelen büyüklük, renk ve tat bakımından çeşitlilik oluşturan meyvedir. Can eriği, japon eriği, Avrupa eriği, kara erik gibi farklı erik çeşitleri olmasına karşın ülkemizde can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriği çeşitleri bulunmaktadır. Erik C vitamini ihtiyacımızı karşılayan meyve türüdür. Aynı zamanda yüksek oranda B vitamini çeşitlerini de içermektedir. Yapısında mineral bakımından magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir bulundurur. Bu mineraller antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemimizin güçlü kılınmasını sağlar. 

Erik Çeşitleri ve Faydaları;

Mürdüm Eriği; Mürdüm eriği genellikle oval bir şekli olan, ülkemizde en fazla üretime sahip olan meyve çeşididir . Renk olarak siyahtır ve olgunlaştığı zaman eriğin kabuğu beyaz toz gibi madde ile kaplı olur. Mürdüm eriği ağustos aylarında toplanır. Sofralarda tüketimin yanı sıra kurutma işlemi yapılmada, meyve suyu, reçel, marmelat, konserve yapımında da kullanılan erik türüdür. B vitamini açısından zengin yapıya sahip olduğu için sinir sistemine etkisi vardır. Kan basıncını etkileyerek kalp ve damar sağlığını kontrol altına alır. Yüksel lift oranına sahip olduğundan kolesterole iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde sindirim sistemi organlarının sağlını kontrol altına alır.

Can Erik; Can eriği yeşil renkte, yuvarlak ve ekşi bir tada sahiptir. Can eriği yaz aylarının habercisi olarak bilinir. Nisan-Mayıs aylarında toplanır. Bu erik lif bakımından zengin bir meyve türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde vücudu korumaktadır. Vitaminlerden ise C vitamini bakımından zengin yapıya sahip olduğu için bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Can eriğinin en önemli faydası ise mineral bakımından demir mineralinin emilimini sağlayarak, vücudun demir eksikliğini giderir.

Papaz Eriği: Bu erik çeşidi Anadolu bölgesinde yetişen bir türdür. Halk arasında bodur meyve olarak da bilinir. En verimli erik çeşitlerinden biridir. Yeşil renge sahip bir meyvedir. Fakat belirli bir olgunluğa ulaştığı zaman rengi kırmızıya dönüşmektedir. Genellikle yeşilken tüketilmesi daha çok sevilir. Olgun hali ise kompostu yapımında kullanılır. Kabuk dışının renginde hafif tozlanma ve karın adı verilen çıkıntı görülür. Bu erik kişiler tarafından can erik ile karıştırılır. Ayırt etmekte karın bölgesinden yararlanılır.

Üryani Eriği: Bu erik ülkemizde her bölgede üretimi görülmez.Özellikle Kastamonu ilinde yaygın olarak yetişen bir erik çeşididir. Her yerde yetişmediği için ekonomik olarak önemli bir değer sahiptir. Bu eriğin en önemli faydası sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kabızlığın giderilmesi görevleri üstlenmiştir. Şeker oranı düşük olduğu için diyabet ve kolesterol hastaları için önerilir. Vücuttaki kırmızı kan hücreleri için oksijen tutucusu olarak görev alır. Ayrıca hamile bayanlar da mide bulantısı ve kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır.

]]>
Araba Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/araba-cesitleri.html Tue, 22 May 2018 17:49:35 +0000 Araba çeşitleri, denilince akla binlerce model araç gelmektedir. Aynı araba türünde bile bir çok çeşit seçeneği bulunmaktadır. Yük araçları, ticari araçlar, spor araçlar, normal kullanılan otomobiller, kasalı araçlar, hafif Araba çeşitleri, denilince akla binlerce model araç gelmektedir. Aynı araba türünde bile bir çok çeşit seçeneği bulunmaktadır. Yük araçları, ticari araçlar, spor araçlar, normal kullanılan otomobiller, kasalı araçlar, hafif ticari araçlar gibi örnekleri sayabiliriz. 

Araba çeşitleri nelerdir
 • Ticari araçlar, Bu model araçlar genellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca yük taşımada baya kolaylık sağlamaktadır. Özellikle hem yolcu taşıma kapasitesi diğer araçlardan fazla olduğu için hemde yük taşımada kullanıldığı için ideal çözüm ortağı araçlardır. Bu kategoride Doblo, Kango, Connect tipi araçlarda bulunmaktadır. Minibüs türü ticari araçlar genellikle okul, iş yeri servisleri, yolcu minibüsü şeklinde kullanılmaktadır. Bu minibüslerden Renault marka araçlar en az 13+1 şeklinde yolcu taşımaktadır en fazla ise 19+1 sayısında yolcu taşımaktadır. Bu araçlar şehirler arası veya şehir içinde çok kullanışlı, ergonomik, rahat, konforlu,geniş, ferah ve güvenlidir.
 • Kamyonet tarzı ticari araba çeşitleri ise yük taşıma amacıyla kullanılmaktadır. Bu araba çeşitleri hafif ticari araç kapsamında vergi ödemektedir. Bu yüzden izin verilen azami yük ağırlığı 3,5 yön şeklinde belirlenmiş. Ayrıca bu araçların önden çekişli veya arkadan itişli, üstyapılı, üstyapısız gibi çeşitleri de mevcuttur. Kullanacağınız işe göre kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. 
 • Panelvan tipi minibüsünün ise iki farklı yükleme yüksekliği, üç farklı yükleme uzunluğu bulunduğundan yükleme işlerinde son derece kullanışlı araçlardır. Ayrıca bu araçların iki farklı azami yük yüksekliği mevcuttur. 
 • Spor araba çeşitleri, Bu araba çeşitleri dudak uçuklatacak kadar pahalı olmaktadır. Fakat görünümleri de bir o kadar güzel olmaktadır. Bazı araçlar sadece sayılı şekilde üretilmektedir tabi böyle olunca fiyatları daha da fazla olmaktadır. Ama özellikleri de bir o kadar fazla ve hız sınırıbir o kadar yüksek oluyor. Bir kaç spor lüks araç çeşitleri, Ascari, Ferrari, gumpert, covini, Aston Martin, Bugatti, corvette, koenigsegg, Lamborghini, lotus, maserati, mosler, noble, McLaren diye sıralanabilir. Fakat bu tip araçların direksiyon açıları normal kullanılan aile araçlarından çok daha azdır Bu yüzden dar sokaklarda ve sıkışık Park alanlarında çok fazla direksiyon çevirmek zorunda kalırsınız. Bu tarz arabaların daha alçakta gitmesi, sert süspansiyonları, rölantideki hafif hafif böğürme sesi, sert stopları ve farları coupeı tasarımının yarattığı görsel şölen araç kullanana büyük bir zevk vermektedir.
 • Büyük yük araba çeşitleri, Bu araçlar şehirler arası, şehir içi taşımacılık da kullanılmaktadır. Ticaret amacıyla araç sahibine çok fazla kazanç sağlamaktadır. Araçlar yerden yüksektedir ve tekerlek sayısı normal araçlardan çok fazladır, tekerlek sayıları aracın büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Farklı amaçlarla kullanılan kamyon türleri mevcuttur Bunlardan bazıları çöp kamyonları, tanker kamyonları, karla mücadele kamyonları, vidanjör kamyonları, damperli kamyonlar ve çekici kamyonlarıdır. 
 • Damperli kamyonlar arkalarında bulunan damperi sayesinde yüklenen moloz, mermer, çimento gibi yükleri başka bir yere götürünce damperi indirip kaldırarak boşaltabilir. Nakliye kamyonları özellikle Şehirden şehre veya şehir içi ev taşımacılığında kullanılan araba çeşitleridir. Kar mücadele arabaları kış aylarında yoğun kar yağışı olduğunda kullanılan yolların açılmasını sağlayan araçlardır.
]]>
Dedektör Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/dedektor-cesitleri.html Wed, 23 May 2018 05:08:23 +0000 Dedektör çeşitleri; toprak altında gümüş, altın gibi değerli olan maden, metal ve define aramaya ve bulmaya yarayan alet ve sistemlere verilen isimdir. Aynı zamanda kimyasal, radyoaktif ve biyolojik savaş maddelerinin bulunmas Dedektör çeşitleri; toprak altında gümüş, altın gibi değerli olan maden, metal ve define aramaya ve bulmaya yarayan alet ve sistemlere verilen isimdir. Aynı zamanda kimyasal, radyoaktif ve biyolojik savaş maddelerinin bulunması ve tespitinin yapılması için elektriksel ve mekanik olarak kullanılan aletlerdir.

Dedektör ile aranan hedefin cinsine ve araştırma yapılacak bölgeye göre doğru seçilmiş olması gerekmektedir. Dedektörler çeşitlerine göre farklı metal türlerini aramaya programlanabilir, bu şekilde istenmeyen hedeflerin göz ardı edilmesi sağlanabilmektedir. Elektromanyetik dalgalar yayarak toprağın altında bulunan metallerin bulunmasını sağlayan elektronik aletlerdir. Sürekli metallerin enerjisini tespit edebilmek için sürekli olarak radyo sinyalleri gönderir. Ayrıca detektöre ait arama bobini de dalgaların çarpma şiddeti ve geri dönüşünden yola çıkarak derinlik hesabı yapmaktadır.

Dedektör çeşitleri nelerdir;
 • Compas Pro 7 Alan Tarama; günümüz teknolojisi kullanılarak üretilmiş bir cihazdır. Üstün teknoloji özelliği sayesinde arazide doğru ölçümler alınmasını sağlamaktadır. Üzerindeki 4.3 dokunmatik ekranı sayesinde sadece aranılan metalin niteliğini, cinsinin seçilmesi yeterli olacaktır. Bu sayede arazide hiç bir problem yaşanması söz konusu olmamaktadır. Compass pro 7 alan tarama aleti cihazını diğer cihazlardan ayıran en önemli özellik diğer cihazların toprak faktörünü önemsememeleridir. Böylece alınan tüm ölçümler daha stabil olması sağlanmıştır.
 • İlk İyon Okuyucu Alan Tarama Dedektörü Maxi 404; tüm değersiz metaller ve mineralleri ilk andan itibaren ayırma özelliğine sahip bir alettir. En son teknoloji ile yapılmış ve önemli özellikle sahip bir tarama dedektörüdür. Belirtilmiş olan üst kısımda bulunan frekans numaraları normal, alt kısımda yazılı olan metal ve minerallere ait frekans numaraları eksi ile başlamaktadır. Kullanım sırasında bu durum göz önünde bulundurularak aramaların yapılması gerekmektedir. Dedektör çeşitlerinden Maxi 404 iyon okuyucu alan tarama dedektörü aletinde, topraklama sinyal düğmesi açıldıktan sonra yaklaşık bir dakika sonra bekleme yapıldıktan sonra cihaz kapatılır.
 • Apron Deluxe Alan Tarama Dedektörü; 24 volt zemin sinyali ile çift anteni sayesinde güçlü bir cihazdır. Diğer rakiplerine göre uzun mesafelerde üstün performans sergilemektedir. Gümüş, altın, bakır, alüminyum, elmas, su gibi diğer metal ve mineralleri aramak için uygun bir konum seçilir. Her bir konum bir metal bulmak için özelleştirilebilmektedir. Zemindeki minerallerin yanlış gösterimlere sebep olduğu cihazlar artık geride kalmıştır. Apron Deluxe zemin tipini algıladıktan sonra bir kimlik numarası vermektedir. Apron Deluxe, her türlü zeminde derinlik ve metal ayırımı için en uygun elektromanyetik dalga şeklini otomatik olarak yaratır ve zemine gönderir. Apron Deluxe özel sistemi sayesinde toprağa uyum sağlayabilmek için değişik elektromanyetik dalgalar seçilerek zengin dengelenmesini yüksek bir hassasiyetle tamamlamaktadır.
 • PMR 3 Alan Tarama Dedektörü; geniş alanlarda tek bir noktadan değerli metal ve madenleri bulmak için kullanılmaktadır. Genellikle maden arama çubuğu prensibi ile çalışmaktadır. Mekanik bir detektördür. Bu tür cihazları bilmeyenler için ilk aşamada öğrenmek için uygun bir cihazdır.
]]>
Ahşap Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ahsap-cesitleri.html Thu, 24 May 2018 04:56:00 +0000 Ahşap Çeşitleri; Ahşap yıllar boyunca gerek mobilya sektöründe gerekse yapı sektöründe bolca kullanılan bir malzemedir. Bakımı yapıldığı sürece yüzyıllar boyunca da nesilden nesile miras olarak bile kalabilir bir maddedir. Ahşap Çeşitleri; Ahşap yıllar boyunca gerek mobilya sektöründe gerekse yapı sektöründe bolca kullanılan bir malzemedir. Bakımı yapıldığı sürece yüzyıllar boyunca da nesilden nesile miras olarak bile kalabilir bir maddedir. Ham maddesi ağaç olan ahşap rengini, kalitesini, desenini, şeklini doğal olan bu ağaçlardan alır. 

Ahşap kendi içinde bulundurduğu öz su ile uzun yıllar boyunca yaşamaya devam eder ve kesilmesi ile birlikte istenildiği gibi şekil verilir, eğilir, bükülür. Ahşap kullanılır bir hale gelmeden içindeki su kurutulur öyle işlenir.  Ahşap içindeki su kurutma yöntemi iki şekildedir. Bunlar doğal kurutma ve fırınlama yöntemidir. 

Ahşap Çeşitleri Nelerdir
 • Masif Ahşap; kütlesel olarak kendi ağırlığından başka bir ağırlık içermeyen ahşap türüne masif ahşap diyoruz. Bu ahşap doğal, ekoloji dengesini bozmayan ve değerli olduğu için oldukça kıymetli ve pahalı bir malzemedir. Çok büyük olduğu için işleme yani kullanımında büyük riskler vardır. Kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu nedenden dolayı bu ahşap türünü öyle her yerde görmek maalesef mümkün değildir. Daha çok taşıyıcı görevi gördüğü için sadece ahşap doğrama işlerinde bu ahşap türünü görürüz.
 • Kontrplak Ahşap; koca bir ağaç tomruğunun ta baştan sonuna kadar büyük spiraller ile kesilmesine ve ince metaryeller elde edilmesidir. Bu özel kesilmiş parçaların damar bölgelerine dökmüş olduğumuz reçineler ile oluşan dümdüz sert levhaya kontrplak diyoruz. Yapımı işlevli olsa da çok ucuz olan bu levha kanepe altlarından, dolap arkalarından tutunda çekmeceler, paravanlara kadar birçok yerde kullanılır. Bunun yanı sıra marin kontrplak dediğimiz sağlam dayanıklı, iyi malzemeden yapılanları da vardır. Hepsi ortalama beş santim aralığındadır. Bu ahşap çeşitleri arasında en çok kullanılan türdür.
 • Sunta Ahşap; kesilen ağaçların, tahtaların talaşını sıcak ve yüksek basınç ile sıkıştırılmış halidir. Normalde yonka olarak bilinir. En adi malzemeden yapılması nedeni ile pek tutulmayan bir ahşap türüdür. Yalnız malzemenin ucuzluğu da albenili​ bir ürün olmasına olanak sağlamaktadır. Genelde mobilya sektöründe çokça kullanılan bu madde su ile arası pek iyi değildir. Su ile temasında araları açılıp saman gibi dökülen bir ahşap çeşididir.
 • MDF Ahşap; yine aynı şekilde sunta gibi sağlam olmayan bu ahşap türü elyafın reçine ile sıcak basınç ortamında sıkıştırılması ile yapılır.  Sunta ile kıyaslamak gerekirse suntaya nazaran neme karşı daha dayanıklıdır. Fakat bu ahşap türü de su ile arası pek iyi değildir. Su görmesi halinde açılan hemen dağılan bir maddedir. 
 • Doğal Kaplamalı Ahşap; bu ahşap sonradan üretilen bir yöntemdir. Biraz işin uyanıklığı amaçlı yapılan bu ahşap adi malzeme olan sunta ve mdf üzerine masif ahşap türü gibi kaliteli malzeme ile kaplanması olayıdır. Orta kısımlar adı malzeme, üzeri kaliteli ahşap. 
 • Lamine ve Laminat Ahşap; bu ahşap türleri de yine doğal ahşap ta yapılan yöntemin aynısıdır. Aradaki fark, adi malzeme olarak nitelendirdiğimiz mdf ve sunta üzerine PVC çekilmesidir. Daha çok yerlere çekilen parkeler için kullanılır. 
Kalitesine, yapılan malzemesine göre ahşap çeşitleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Ahşap​ malzeme alırken bu bilgiler ışığında kendi bütçemize en uygun olanı, gönül rahatlığıyla seçebiliriz. 
]]>
Domates Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/domates-cesitleri.html Thu, 24 May 2018 09:19:38 +0000 Domates çeşitleri;  ana yurdu orta ve güney Amerika olan domates, Meksika'dan Avrupa'ya yayılarak tüketimi oldukça fazla olan yiyecekler arasındadır. Tam olarak dünyada kaç çeşit domates olduğu bilinmiyor. Her ülkede farklı çe Domates çeşitleri;  ana yurdu orta ve güney Amerika olan domates, Meksika'dan Avrupa'ya yayılarak tüketimi oldukça fazla olan yiyecekler arasındadır. Tam olarak dünyada kaç çeşit domates olduğu bilinmiyor. Her ülkede farklı çeşitleri ile karşılaşabiliriz. Türkiye de son yıllarda farklı çeşitleri üretilerek tüketimde artış sağlanmıştır. Domates, besleyici ve lezzetli olmasından dolayı birçok ülkede üretilir.Domates ılık ve sıcak iklim sever. Çiğ olarak da tüketilir, yemeklerde de kullanılır. Domates suyu sıkılarak salça elde edilir. Kullanım alanı oldukça geniştir.

Ülkemizde yetiştirilen belli başlı domates çeşitleri :
 • Sırık domates, raf ömrü uzundur. Sırık domatesin  kendi içinde farklı türde tohumları vardır. Örnek olarak; Target F1 Polaris F1 Gülle F1'i sayabiliriz.
 • Sofralık domates, bitki yapısı oldukça güçlü olan bu domates çeşidi  yassı ve yuvarlaktır. Yapısı itibarıyla güneş yanığından kendini korur.  Örnek tohumları; Sadık F1 ve Elegro F1 sayılabilir. 
 • Sanayi tipi domates, tam yuvarlak değildir.Salça yapımında kullanılır. Rio Grande tipi nakliyeye dayanıklı tam sanayiye uygun olan tipidir.
Ülkemizde yetişen hibrid domates çeşitlerini inceleyecek olursak :
 • Adonis F1, Yerde yetiştirmeye daha uygun bir yapısı vardır. Çok verimlidir. Kokulu yaprakları ile çok tercih edilen bir türdür.
 • Süper Red F1; Diğer domates türlerinden daha sert ve büyüktür. Nakliyeye uygun ve domates yetiştirilmesinde özel şartlar istemeyen bir yapısı vardır.
 • Cevahir F1; Raf ömrü uzun olduğu için pazarda satılmaya en uygun türlerden biridir. Rengi parlak kırmızıdır. Düzgün şekillidir. En uygun yetiştirilme zamanı bahar aylarıdır.
 • Yeşim F1; Ege Marmara ve Akdeniz'de yetişir. Keskin bir kokusu vardır ve raf ömrü uzundur.
]]>
Ampul Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ampul-cesitleri.html Thu, 24 May 2018 21:26:03 +0000 Ampul çeşitleri: Ampul hayatımızın her alanında işimizi kolaylaştıran çok önemli bir araçtır. Bizi karanlıktan aydınlığa ulaştıran ışık ampul sayesinde ortaya çıkar. Eğer ampul olmasaydı hayatımız çok zorlaşırdı Ampul çeşitleri: Ampul hayatımızın her alanında işimizi kolaylaştıran çok önemli bir araçtır. Bizi karanlıktan aydınlığa ulaştıran ışık ampul sayesinde ortaya çıkar. Eğer ampul olmasaydı hayatımız çok zorlaşırdı. Ampulün yanmasını sağlayan elektrik hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Akşam saatlerinde başlayan karanlık gözümüzün önünü bile görmemizi engellerken bunun yanı sıra birçok işi yapmamıza da mani olmaktadır. Ev hanımları yemek yaparken, öğrenciler ev ödevlerini yaparken sürekli aydınlanmaya ihtiyacımız vardır. Bu aydınlanma ampul sayesinde gerçekleşir. Aslında mum gibi diğer yanan maddeler de ışık verir ancak ampul kadar güçlü ışık yaymaz. Ampul renk renk, çeşit çeşit olabilir. Ampul evlerde dizayn, dekorasyon aracı olarak da kullanılır. Şık tasarımlarıyla insanların ilgisini çeker. 

Ampulün yapısını incelediğimiz zaman saydam yada yarı saydam olan hava sızdırmayan cam bir kılıftan oluşan ve içerisinde ışık saçma işlemini gerçekleştiren filaman bulunur. Gaz sızdırmayan cam kılıf ampulün dış bölümünü oluşturur. Filaman ise yüksek ısıya dayanaklı ince ve direnci büyük tungsten maddesinden yapılmıştır. Ampul ekonomik ve kullanışlı olduğu için en çok tercih edilen aydınlanma aracıdır. Ayrıca ampul isteğe göre parlaklığı arttırılıp azaltılabilir. Bunu belirleme de etkin olan şey ise volttur. 

Ampul çeşitleri nelerdir

Akkor ampul: Bu lamba joule olayıyla akkor haline gelen bir iletkenin ışınımı söz konusudur. Işık veriminin yüksek olması için sıcaklığın yüksek olması gereklidir. Sıcaklık ne kadar yüksek olursa ışık verimi de o kadar yüksek olmaktadır. Yayılan ışık da mavi ışık bakımından zenginleşerek güneş ışığına doğru yaklaşmaya başlar.

Ark ampul: Kömürler arasındaki elektrik ile oluşmaktadır. Ark lamba akkor filamanlı lambadan daha önceden beri var olmuş bir lamba türüdür. Bu lamba özellikle genel aydınlatma için kullanılır. Ve genel aydınlatma ile geliştirilmiştir. Ancak bu ark lamba kömürlerin sık değiştirilmesinden dolayı kullanmayı zamanla bırakmak durumunda kaldık. Ama ark lambanın ışıma gücü oldukça yüksektir. Bu yüzden ışıma gücü yüksek olan şeylerde ark lamba kullanılmaktadır.

Florasan ampul: Bu lamba genelde evlerimizde kullandığımız lamba türüdür. Diğer lambalara göre daha çok tercih edilir.

Halojen ampul: Filamanın yüksek sıcaklıkta buharlaşmasıyla oluşan tungsten moleküllerinin iç kısımda hızla ilerleyerek artan birikintilerinin yol açtığı ampulde meydana gelen kararmanın önlendiği akkor flamalı lambalara halojen lamba denir.

Boşalmalı ampul: Elektrotlar arasındaki gerilim yeterli miktara gelince oluşan boşalma gaz atomlarının iyonlaşmasını sağlar ve gaz ışık vermeye başlar. Bu lamba türü genelde havada haberleşmeye yarayan bir araç olarak kullanılır. Ayrıca genel aydınlatmada da kullanılabilir. Sodyum buharlı lambalar neon gazıyla doldurulur ve içinde, normal sıcaklığa sahip cam üzerinde yoğunlaştırılmış katı sodyum parçacıkların da bulunan özel camdan bir tüp içermektedir. Boşalma önce, neon gazı sayesinde oluşur ve yayınlanan ışık kırmızımsı bir renge sahiptir. Yüksek bir ışık verimine sahip olan bu lambalar yolların ve yer altı geçitlerinin aydınlatmasında da kullanılırlar.
]]>
Kömür Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/komur-cesitleri.html Fri, 25 May 2018 14:03:17 +0000 Kömür Çeşitleri: konusuna değinmeden önce, konuya kömürün tanımını yapmak ile başlamak yaralı olacaktır. Kömür, en genel tanımı ile; tarih öncesi bitki örtüsünün değişmiş kalıntıları olarak adlandırılan fo Kömür Çeşitleri: konusuna değinmeden önce, konuya kömürün tanımını yapmak ile başlamak yaralı olacaktır. Kömür, en genel tanımı ile; tarih öncesi bitki örtüsünün değişmiş kalıntıları olarak adlandırılan fosil bir yakıttır. Bir kömürün kalitesini, bitki örtüsü türü, kömürün derinliği, bu derinlikteki sıcaklık ve basınçlar ve kömürün oluşumunun ne kadar sürdüğü belirlemektedir. Bu faktörlerin tümü, bir kömürün derecesini belirleyen karbon içeriğini etkiler.  Farklı özelliklere sahip birkaç farklı kömür çeşidi vardır ve bunlar genellikle yaşlarına ve diğer kayalardaki gömülme derinliğine bağlıdır. Buna göre kömür çeşitlerini oluşum şekillerine göre 4 ana grupta incelemek mümkündür;

 Bilinen Kömür Çeşitleri;
 • Turba: Turba kömürü, yüksek nem ve uçucu maddenin az bir yüzdesini ve karbon yüzdesi içerir. 2393 kj Kg dan daha az bir ısıl değeri vardır. Turba, doğrudan kömürün oluşturduğu ortamın altında kalan tabakadır, çok az değişkenlik gösterir, canlı bitkilerin köklerini içerir. 
 • Linyit: Linyit jeolojik olarak çok genç ( yaklaşık 40.000 yıllık), kahverengi, yumuşak ve lifli bir yapıya sahiptir. %70 gibi yüksek nem oranına sahiptir. Bu nedenle düşük bir enerji seviyesi söz konusudur. Kilogram başına yaklaşık 8-10 megajoule. Bu kömür çeşidi geliştikçe lifli karakteri kaybolur ve koyulaşır. Isıl değeri 13800 - 17585 kj / kg arasındadır. 
 • Siyah Kömür: Siyah kömür, 65-105 milyon yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Hepsi siyah olmakla birlikte, nem oranı yüksektir. Daha derinde bulunan kömürler, daha fazla nem kaybederler ve buna bağlı olarak da oksijen ve hidrojenini kaybederler. Bu kömürler daha sert ve parlaktır. 
 • Antrasit: Bu kömür türü kömürün en yüksek derecesidir. Sert, parlak ve siyah renktedir. Düşük sülfür içerir, karbon oranı %95 dir. Dumansız bir alev ile yavaş yanar. En olgun kömür çeşitidir. Evlerdeki ısıtma için sıklıkla kullanılır.
]]> Süs Balık Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/sus-balik-cesitleri.html Fri, 25 May 2018 18:58:33 +0000 Süs balık çeşitleri: Akvaryumda beslenecek olan balıkların birbiriyle uyumu, yaşama koşulları ve beslenme şekilleri çok önemlidir. Balık beslemeden önce ilk yapılması gereken balığa uygun bir ortam hazırlanmalıdır. A Süs balık çeşitleri: Akvaryumda beslenecek olan balıkların birbiriyle uyumu, yaşama koşulları ve beslenme şekilleri çok önemlidir. Balık beslemeden önce ilk yapılması gereken balığa uygun bir ortam hazırlanmalıdır. Akvaryumun büyüklüğü ve dekoru balığa göre ayarlanmalıdır. Akvaryumda beslenecek bir çok süs balık çeşitleri bulunmaktadır.

Süs balık çeşitleri nelerdir

Japon balıkları: En sık beslenen süs balık çeşididir. 15 yıl kadar ömürleri vardır. Boyları 20 cm kadar uzayabilmektedir. Japon balıkları, akvaryum zemine gelişi güzel bir şekilde yumurtlamaktadır. 7-10 gün içerisinde yavrular yumurtadan çıkarlar. Bu balıklar hem etçil hem de otçuldur. Diğer balık türlerine karşı uysal bir balıktır. Suyun sıcaklığı 5-30 derecelik sıcaklıkta yaşayabilirler. Akvaryumun zemininde iri kum taneleri bulunmalıdır. Bu balıklar düzenli ve doğru beslenmelidir. Fazla yem verildiği takdirde kabızlıktan ölürler.

Kılıçkuyruk: Bu balık türünde, cinsiyet ayrımı genellikle kuyruktan tespit edilir. Kuyruk kısmında bulunan kılıç şeklinde uzantısı olan balıklar erkektir. Yaşlanan ya da parazitler tarafından rahatsız edilen dişilerde, erkeğe dönüşüm gözlenmiştir. Barışçıl olan bu hayvanlar, etçil ve otçul olarak beslenmektedir. İyi bir yosun yiyici olduğundan, akvaryumların iyi bitkilendirme yapılmış akvaryumlarda bakılmalıdır.

Neon tetra: Bu süs balıkları uysal olup, akvaryumdaki diğer balıklar ile uyum içinde yaşayabilirler. Ancak neon tetra balıkları sürü halinde gezdikleri için, akvaryumda en az 5 tane neon tetra balığı olmak zorundadır. 

Lepistes: En ünlü süs balıklarından biridir. Farklı su şartlarına uyum sağlayabilen, çok dayanıklı balıklardır. Lepistes balıkları, bol bitkili olan akvaryumlardan hoşlanmaktadır. Sürü halinde dolaşan bu balıklar, 6'lı gruplar halinde alınması önerilir. Bir erkeğe iki dişi düşeceğinden, dişi sayısı erkeklerden fazla olmalıdır.

Ciklet balıkları: Bu balıklar, kayalık ve bitkiler arasında dolaşmayı sever. Bu nedenle akvaryum dekoru ona göre belirlenmelidir. Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Diğer balıklarla uyum sağlayamadıklarından dolayı, akvaryumda tek tür olarak beslenmelidir.

Zebra balığı: Bu cins balıklar oldukça geniş akvaryumlarda beslenmelidir. Zebra balıkları, dayanıklı olmalarının yanı sıra uysal balıklardır. Ancak üreme dönemlerinde kavgacı olmaktadırlar. Kumluk ya da taşlık her türlü ortamda yaşayabilirler.

Cüce vatoz: Aynı akvaryumda bir çok balık türüyle uyum içinde yaşarlar. Yuvalarını akvaryum içinde bulunan kayalıklara yaparlar. Gündüzleri pek görünmeyen bu balıkları, geceleri oldukça aktiftir.

Çöpçü balığı: Çöpleri temizleyerek, akvaryumun temiz olmasına katkı sağlamaktadır. Diğer balıklarla uyum içinde yaşamaktadır.

Cam kedi balığı: Şeffaf bir yapıya sahip olan bu balıklar, oldukça  dikkat çekicidir. Cam kedi balıklarının iskelet sistemi ve hava kesecikleri bile görünmektedir. Narin görüntüsü olmasına karşın oldukça sağlam bir yapıya sahiptirler. Karma akvaryumlarda beslenebilirler.

Plati: Canlı renkli olan, küçük ve sevimli balıklardır. Bu balıkla çiftli gruplar halinde dolaşmayı severler. Kendi türleriyle ve diğer balıklarla barışçıl bir şekilde yaşarlar.
]]> Kumaş Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kumas-cesitleri.html Fri, 25 May 2018 21:21:42 +0000 Kumaş çeşitleri; Çeşitli ipliklerin bir araya getirilmesi ile pamuk, yün, keten ve ipek gibi maddelerden kumaşlar meydana getirilir. Genellikle tekstilde kullanılan kumaşların bir çok çeşidi vardır. Şimdi sizlerle k Kumaş çeşitleri; Çeşitli ipliklerin bir araya getirilmesi ile pamuk, yün, keten ve ipek gibi maddelerden kumaşlar meydana getirilir. Genellikle tekstilde kullanılan kumaşların bir çok çeşidi vardır. Şimdi sizlerle kumaş çeşitlerini inceleyeceğiz.

Kumaş çeşitleri nelerdir;

Patiska; Bezayağı örgülü olan bu kumaş hasse adıyla da bilinmektedir. Beyazlatılmış, hafif gramajlı olan bu kumaş genellikle iç çamaşırı ve işleme yapmak için kullanılan pamuklu bir kumaş türüdür. Türüne göre yumuşak yada diri görünümlü olan bu kumaş 60-80 ne atkı, 84-140 tel sıklıkta, 56-66 ne çözgü, 1 cm de 80-100 tel sıklıkta kullanılır.

Saksoni; Saxony ve merinos yapraklarında yapılan çeşitli örgü ve desenlerde dokunan, açık dokulu ve yumuşak bir kumaş çeşididir.

Mermerşahi; Tülbende bezeyen yalnız daha sık dokunmuş yumuşak tutumlu ve beyazlatılmış bir kumaş türüdür.

Fresko; Sert tutumlu, yüksek bükümlü ipliklerin, katlandıktan sonra, bezyağı örgüde sıklıklarda dokunmasıyla elde edilen hafif gramajlı bir kumaş türüdür. Kumaşa kumlu bir renk etkisi vermek için muline ipliklerde kullanılır.

Etamin; İnce ve seyrek dokulu olan bu kumaş elek kumaşı olarak ta bilinen bir kumaş çeşididir. Bezyağı bağlantıdan noktaların çıkarılması veya ilave edilmesi ile elde edilir. Kumaşta delikli gözenekler mevcuttur.

Vual; Pamuktan üretilmiş, hafif, rahat bir tekstil ham maddesidir. İnce örtü anlamını taşıyan vual Fransızcadan adını almış bir kumaştır. Kaygan ve parlak bir yapıya sahip olduğu için ipek kumaşa benzetilir. Seyrek dokunarak elde edilen vual kumaşı desenler, renkleri ile kullanıldığı alanlarda zenginlik gösterir.

Şantuk; Bezyağı örgüde, ince kalınlı bölümleri olan düzgün pamuksu atkı ipliği olarak dokunan bir kumaş çeşididir.

Kaputbezi; Bezyağı örgüde, karde iplikten ve beyazlama işlemi olarak dokunan Amerikan bezi olarak ta bilinen bir kumaş türüdür.

Tülbent; Hafif gramajlı, yumuşak ve seyrek dokunmuş bir kumaştır. Astarlık olarak kullanılan bu kumaş aynı zamanda örtü olarakta kullanılır.

Battaniye; Adından da anlaşılacağı üzere kalın, ağır dink örülmüş, yün yada sentetik karışımı ipliklerden yapılmış kumaştır. Dimi örgülerin kullanıldığı tek katlı yada atkı takviyeli çift katlı yapılarda olabilir. Battaniyelerin enleri ve gramajları farklılık gösterebilir.

Basma; Karışık desenlerin, basit bir şekilde baskı yoluyla bezyağı kumaşa uygulanarak elde edilen bir kumaştır. Polyester, pamuk ve viskon karışımı ipliklerden elde edilir.

Poplin; Kalın atkı iplikleriyle ve ince çözgü bezyağı örgüsüyle dokuna bir kumaştır. Eskilerde ipek iplik kullanılarak elde edilen kumaş bugünlerde ise merserize edilmiş ince penye pamuk ipliğinden elde edilmektedir.

]]>
Meyve Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/meyve-cesitleri.html Sat, 26 May 2018 12:14:15 +0000 Meyve çeşitleri, ağaçta ve yerde yetişmekte olan çeşitli meyve türleri bulunmaktadır. Doğada yetişmekte olan bu besinler insan vücuduna birçok noktada fayda sağlamaktadır. Her meyvenin kendine ait özellikleri bulunmaktad Meyve çeşitleri, ağaçta ve yerde yetişmekte olan çeşitli meyve türleri bulunmaktadır. Doğada yetişmekte olan bu besinler insan vücuduna birçok noktada fayda sağlamaktadır. Her meyvenin kendine ait özellikleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bölgelerin coğrafi ve iklim özellikleri meyve türlerinin yetişme açısından farklılık göstermesine neden olabilmektedir. Örneğin çilek meyvesi yüksek kesimlerde yetişmez. Sıcak, nemli ve yükseltisi daha az olan bölgelerde daha iyi verim alınmaktadır. Meyvelerden çeşitli yiyecekler ve içeceklerde yapılabilmektedir. Hayatımızda çok büyük bir öneme sahip olan meyvelerin sürekli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Değişik mevsimlerde yetişme özelliğine sahip olan meyvelerin bol olarak yetiştiği mevsim yaz aylarıdır.

Başlıca meyve çeşitleri nelerdir
 • Ahududu: Avrupa ve Kuzey Anadolu' da yetişmekte olan bu meyvenin ağacı bir buçuk metre boyundadır. Dağlık ve ormanlık bölgelerde yetişmekte olan ahududu kırmızı bir renk özelliğine sahiptir. Haziran aylarından çiçeklerini açar.
 • Armut: Gülgiller familyasına ait olan bu tür Batı Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya bölgelerinde yetişmektedir. Yenilmeyen türleri de bulunan armudun yaklaşık olarak otuz beş türü bulunmaktadır. Armut ince kabuklu bir yapıya sahiptir ve bol sulu bir meyvedir. 
 • Ayva: Genellikle Kuzey ve Batı İran, Kuzey Kafkasya, Hazar Denizi etrafı ve Kuzey Anadolu de yetişmekte olan bu tür meyve çeşitleri arasında yer almaktadır. Bahçelere süs amacı ile de dikilen bu meyvenin ağacı beş metre boylara kadar uzayabilmektedir. Ayva sarı renkli bir özelliğe sahiptir ve sonbahar aylarında yetişmektedir. 
 • Badem: Gülgiller familyasına ait olan bu türün Anavatanı Asya'dır. Yeşil bir renge sahip olan bu meyvenin insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır. 
 • Böğürtlen: Güney, Batı ve Orta Avrupa da yetişmekte olan bu meyve kırmızı ve koyu kırmızı bir renk özelliğine sahiptir. Dağ çileği, ağaç çileği ve sultan böğürtleni olarak da tanınan bu meyve türüdür.
 • Erik: Gülgiller familyasına ait bir meyve türüdür. Birçok türü bulunan eriğin ağaçları 4 metreye kadar büyüyebilmektedir. 
 • Elma: Kırmızı, yeşil ve sarı renklerde görülebilen bu türün ağaçları beş metreye kadar büyüyebilmektedir. 
 • Dut: Yetişmekte olduğu ağacın boyu on beş metreye kadar ulaşabilmektedir. Değişik türleri bulunan dutun ana vatanı Çin ve Uzak Doğudur. 
 • Ceviz: Birçok çeşidi bulunan bu tür kabuklu bir meyvedir. Değişik türleri bulunmaktadır. 
 • Fındık: Anavatanı Türkiye olan bu meyvenin kabuklu bir yapısı bulunmaktadır. Ağaç boyları dört metreye kadar ulaşabilmektedir. 
 • Greyfurt: Anavatanı Çin olarak bilinen bu türün ağacının sağlam bir yapısı bulunmaktadır. Ağaçları yapraklarını dökmeyen bu meyvenin rengi sarı bir özellik göstermektedir. 
 • Hünnap: Meyve çeşitleri arasında yer alan bu türün rengi koyu kırmızıdır. Lezzetli bir yapıya sahip olan bu meyve ılıman iklimlere yetişmektedir.
 • İğde: Ana vatanı Akdeniz olan bu meyvenin kahverengi bir renk özelliği bulunmaktadır. İğde meyvesinin ağaçları yaklaşık olarak yedi ile sekiz metreye kadar ulaşabilmektedir. 
 • İncir: Dutgiller familyasına ait olan bir meyvedir. Anavatanı Akdeniz Havzasıdır.
 • Kiraz: Değişik türleri bulunan kirazın Anavatanı Güney Kafkasya ve Hazar Denizi olarak bilinir. 
 • Kestane: Kayıngiller familyasına ait bir meyve türüdür. Anavatanı Doğu Asya'dır.
 • Keçiboynuzu: Akdeniz ikliminin görüldüğü tüm bölgelerde yetişebilmektedir. 
 • Kayısı: Sıcak ve nemli bölgeleri seven bu meyvenin Anavatanı Türkiye olarak bilinmektedir. 
 • Kivi: Kışın yaprağını döken bu türün Anavatanı Doğu Asya' dır.
 • Portakal: Meyve çeşitleri arasında bulunan bu türün Anavatanı  Hindistan ve Çin olarak bilinir.
 • Üzüm: Anavatanı Kafkasya olan bu meyvenin değişik türleri bulunmaktadır. Asmaların boyları türün]]> Kas Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kas-cesitleri.html Sat, 26 May 2018 15:54:07 +0000 Kas Çeşitleri; Vücutta bulunan kemiklere kuvvet uygulayarak vücuda desteklik ve hareket sağlayan yapılardır. Kaslar kasılabilen özelliğe sahip olduğu için kolay bir şekilde hareket etmemizi sağlar. Aynı zaman da vücutta ısı Kas Çeşitleri; Vücutta bulunan kemiklere kuvvet uygulayarak vücuda desteklik ve hareket sağlayan yapılardır. Kaslar kasılabilen özelliğe sahip olduğu için kolay bir şekilde hareket etmemizi sağlar. Aynı zaman da vücutta ısı oluşumuna yardımcı olur. Vücudumuzda bulunan iç organları birbirine bağlayarak, organların askıda kalmasını sağlar. Her organizmaya ait olan kas çeşitleri farklıdır. Örneğin; protista alemindeki canlılarda kas görevini gören yapı kontraktil koful adı verilen organdır. Omurgasız canlılarda ise sadece düz kas yapısı görülmektedir. Tüm omurgalı canlılarda ise iskelet kasının hareket etmesini sağlayan çizgili kaslar, iç organlardan yemek borusu, mide, bağırsak ve kan damarlarının yapısında ise düz kas, kalpte ise kalp kası bulunmaktadır.

  Kas Çeşitleri ve Yapıları;

  Düz Kas: Düz kas yapısı şekil bakımından mekiğe benzer. büyüklükleri bulunduğu yapıya göre değişiklik gösterir. Bu kası oluşturan hücreler oval bir yapıdadır. Bulunduğu yer genel olarak hemen hücre zarının alt kısmında yer alır. Çekirdek yapısı tam hücrenin merkezinde ve tek çekirdeğe sahiptir. Bu kasların yapısında aktin ve miyozin adı verilen protein iplikçikleri bulunur. Bu yapılar bir araya gelerek miyofibril adı verilen kas ipliklerini oluşturur. Bu yapılar sayesinde kasılma dediğimiz olay görülür. Düz kaslar isteğimiz dışında hareket eden yapılarda bulunur. Bu yapılar ise genellikle iç organların yapısıdır. istemsiz çalışan solunum, sindirim, dolaşım, boşaltım gibi olaylarda görev alan yapılarda bulunur. Kasılmaları oldukça yavaş ve düzenlidir. Düz kaslarda bantlaşma adı verilen sistemler görülmez. Kaslarda sinir sistemi tarafından kontrol edilir. Düz kas yapısı otonom sinir sistemi tarafından kontrol altındadır.

  Çizgili Kas: Bu kas yapıları vücudumuz da iskelet sisteminin ana yapısı olarak bilinir. Hücre yapısı silindir ve uzundur. Yer olarak hücre zarının hemen alt kısmında yer almıştırlar. İskelete bağlı olarak çalıştıkları için isteğimizle hareket ettirdiğimiz yapılarda bulunur. Bunlar kol ve bacak yapılarıdır. Çekirdek bakımından oldukça zengindir. Çok çekirdekli yapıya sahiptir. çekirdekler genellikle hücrenin kenar kısımlarına doğru dağılmıştır. Çizgili kas yapıları düz kaslara göre daha hızlı bir şekilde kasılma ve gevşeme işlemini gerçekleştirir. Bir çizgili kas yapısında kas demetleri, kas teli, telcikler (aktin ve miyozin iplikleri) adı verilen yapılar bulunur. Bu yapılar sayesinde kaslar kasılıp gevşeyerek iskelet sistemimizin hareketi sağlanmış olur. Çizgili kas yapısında ise sadece enine bantlaşmalar görülür.

  Kalp Kası: yapı olarak çizgili kasa benzerken, görev bakımından düz kas yapısına benzemektedir. Bu yüzden çalışması çizgili kas gibi isteğe bağlı değil de düz kas gibi çalışmaktadır. Kalp kasının çalışması da düz kas gibi sinir sistemi tarafından kontrol altına alınmıştır. Bu kas yapısında hem enine hem de boyuna bantlaşmalar görülür. Çok çekirdekli bir yapıya sahiptir ve bu çekirdekler de hücrenin tam ortasında yer alır. Kas telleri oldukça kısa yapıya sahiptir. İsteğimiz dışında çalıştığı için otonom sinir sistemi tarafından denetlenir. Kalp kasını bibirine bağlayan yerlerde disk yapıları bulunur. Bu yüzden sinirler de her hangi bir problem olduğunda kişi de felç görülebilir. Bu kas yapısı çok hızlı çalıştığı için oksijen ihtiyacı  ve enerji ihtiyacı çok fazladır.
  ]]>
  İrmik Tatlısı Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/irmik-tatlisi-cesitleri.html Sun, 27 May 2018 01:49:10 +0000 İrmik Tatlısı Çeşitleri, Akşam çaylarının yanına çoğu zaman tatlı koyularak ağızlar tatlandırılır. Çoğu zaman hazır alınan tatlılar çayların yanını süsler. Ancak evde yapılan tatlılara hiç bir hazır tatlı kavu İrmik Tatlısı Çeşitleri, Akşam çaylarının yanına çoğu zaman tatlı koyularak ağızlar tatlandırılır. Çoğu zaman hazır alınan tatlılar çayların yanını süsler. Ancak evde yapılan tatlılara hiç bir hazır tatlı kavuşamamaktadır. Hem sağlıklı hem hijyen olması bile yeterlidir. Çoğunlukla akşam çayına misafirlerin gelmesi ile evlerde tatlılar yapılır. Özellikle de irmik ile yapılan tatlılar sanki ayrı bir lezzet olmaktadır. Ayrıca her bayanın rahatlıkla yapabileceği irmik tatlıları bulunmaktadır. Sadece üşengeçlik yapıp boş çay tercih edilir. Ancak benim bayanlara tavsiyem çaylarınızın yanını şenlendirin ve herkesi kendinize hayran bırakın. Hamaratlığınızı göstermenin tam zamanı bence. Şimdi benim en sevdiğim ve oldukça pratik yapılan irmik tatlısı çesitleri için birlikte kolları sıvayarak akşama hazırlık yapalım.

  İrmik tatlısı çeşitleri:

  Haşhaşlı irmik tatlısı için malzemeler:
  • 1 su bardağı şeker
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı irmik
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı haşhaş
  • 1 su bardağı un
  • 2 su bardağı süt
  • 1 vanilya
  • 1 kabartma tozu
  Şerbeti için malzemeler:
  • 1 su bardağından biraz fazla şeker
  • 2 su bardağı su
  • Yarımdan daha az limon suyu
  Üzeri için malzemeler:
  • 2 paket krem şanti
  • 1.5 su bardağı süt
  Haşhaşlı irmik tatlısı hazırlanışı:

  İlk olarak tatlıyı yapmadan şerbetini hazırlayalım. Derin bir tencereye şekeri ve suyu koyalım ve şeker eriyene kadar karıştıralım. Daha sonra altı hafif kısık ateşte kaynatalım. En son ise limon suyunu ekleyerek biraz daha kaynatalım ve şerbet hazır olduğu zaman ocaktan alarak soğumaya bırakalım. Bu arada tatlımızı yapmaya koyulalım. Derince bir kabın içerisine 3 yumurtayı kıralım ve üstüne 1 su bardağı şekeri koyarak iyice mikser ile çırpalım. Daha sonra sıvı yağı ve yarım su bardağı sütü ekleyerek çırpmaya devam edelim. Son olarak ununu, irmiği, haşhaşı, kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyerek iyice çırpalım. Hazırlanan hamuru yağladığımız tepsiye güzelce serelim. Fırınımızı önceden ısıtalım ve ısınan fırına koyarak 170 derecede pişirelim. Yaklaşık yarım saat kadar pişirelim. Pişen keki fırından çıkartarak kürdan ile delikler açalım. Sıcak kekin üzerine soğuk şerbeti gezdirelim. Daha sonra kenara dinlemeye bırakalım. O arada üzeri için krem şantiyi hazırlayalım ve dolaba koyalım. Kenarda bekletilen ve şerbetini çeken kekin üzerine bir spatula ile krem şantiyi serelim ve dolapta dinlendirelim.

  Sade irmik tatlısı için malzemeler:
  • 2 çay bardağı irmik
  • 2 çay bardağı un
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yumurta
  • 1 paket kabartma tozu

  Şerbeti için malzemeler:

  • 2,5 su bardağı su
  • 2,5 su bardağı şeker
  Sade İrmik tatlısı hazırlanışı:

  İlk önce derin bir tencereye şekeri ve suyu koyarak şerbeti hazırlayalım. Ocağın altını açarak ilk önce kaynatalım ve daha sonra kısalım tamamen kaynamasını bekleyelim. O arada sıvı yağ, yumurta, irmik, un, yoğurt ve kabartma tozunu bir leğene koyarak yumuşacık bir hamur olana kadar yoğuralım. Yoğrulan ve hazır olan hamurdan limondan biraz küçük parçalar kopartarak şekil verilir ve yağlı kağıt serili tepsiye dizilir. Üzerine ceviz koyulur ve önceden ısıtılmış olan fırına koyarak pişirilir. Tabi bunu yaparken şerbetin ılınması için bir kenarda bekletelim. Son olarak pişen kurabiyelere ılık olan şerbeti dökelim ve çekmesini bekleyelim. Böylece hazır olan irmik tatlımızı ikram edelim. 
  ]]>
  Eşeysiz Üreme Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/eseysiz-ureme-cesitleri.html Sun, 27 May 2018 09:38:50 +0000 Eşeysiz üreme çeşitleri, bir canlının tek başına olmak sureti ile üreme hücreleri kullanılmadan kendisi ile aynı kalıtsal yapıları ve özellikleri içeren yeni bir canlı oluşturması eşeysiz üremedir. E Eşeysiz üreme çeşitleri, bir canlının tek başına olmak sureti ile üreme hücreleri kullanılmadan kendisi ile aynı kalıtsal yapıları ve özellikleri içeren yeni bir canlı oluşturması eşeysiz üremedir. Eşeysiz üreme çeşitleri sperm, polen ve yumurta gibi hücreler içermez. Döllenme olayı söz konusu değildir. Eşeysiz üreme çeşitleri için temel olay mitoz bölünme olmasıdır. Eşeysiz üreme çeşitleri sonrası ortaya çıkan yeni bireyler ana canlı türü ile tamamen aynı kalıtıma sahiptir. Kalıtsal çeşitlilik söz konusu değildir. Oldukça hızlı gelişen eşeysiz üreme çeşitleri için kalıtsal çeşitlik ancak mutasyon ile sağlanır. Eşeysiz üreme ile yeni oluşan yavru bireyler çevresel değişimlere kolay adapte olma özelliğinde değildir.

  Eşeysiz üreme çeşitleri nelerdir 

  Eşeysiz üreme çeşitleri başlıca 4 ana başlık altında incelenir; 

  • Bölünerek üreme, üremedeki temel olay hücrenin bölünmesidir. Tek hücreden oluşan birey mitoz bölünme ile 2 yeni yavru birey oluşturur. Amip, öglena, paramesyum, arke, bakteri gibi canlılar bölünerek üreme örneğidir. Hücre bölünmesi mitoz, mayoz ve amitoz olmak üzere 3 şekilde gerçekleşir. Tek hücreli canlılarda ana hücrenin ikiye bölünmesi şeklinde oluşur. Bakteri ve arkelerde eşeysiz üreme, ikiye bölünme sırasında genetik maddenin eşlenmesi ve hücre sitoplazmasının ikiye bölünmesi olarak gerçekleşir. Sitoplazmanın bölünme yeri ise, her canlıda farklı özelliklere sahiptir. Paramecium enine bölünme özelliği gösterirken, öglenalar boyuna, amipler ise her şekilde bölünme özelliğine sahiptir.  

  Mitoz bölünme; yeni hücre oluşumu veya doku oluşumu yada doku hasarının tamiri amacı ile gerçekleşir. Mitoz bölünme kesintisiz devam eden safhalara sahiptir. Profaz, DNA sentezi ile tek iplikli kromozom iki iplikli hal alır. Metafaz, nukleus zarı kaybolarak kromozomlar kalınlaşır ekvatoryal düzlem üzerinde dizilir. Anafaz da ise sentromerler ayrışarak kutba çekilir. Telofaz safhasında kutupta kromozomlar incelir nüve zarı oluşarak sitokinez olayı tamamlanır.

  • Tomurcuklanarak üreme, eşeysiz üreme çeşitleri, olan ikinci üreme şeklidir. Bir canlının kendi vücudu üzerinde tomurcuk şeklinde bir kaç çıkıntı oluşturarak yapmış olduğu eşeysiz üreme şeklidir. Tomurcuklanma ile gerçekleşen eşeysiz üreme de yeni oluşan canlı kendi başına bağımsız bir birey olabilirken bazen de ana canlı üzerinde kopmadan yaşamını sürdürebilir.  Bira mayası, hidra, sünger gibi canlılar tomurcuklanarak üremenin en güzel örnekleridir. Tomurcuklanma tek yada çok hücreli canlılarda görülebilir. Bira mayası hücrelerinde mitoz bölünme oluşur. Ancak sitokinez oluşurken, yeni oluşan hücrelerin sitoplazması eşit olmaz. Her zaman için yeni oluşan hücrenin biri diğerine daha küçük olma özelliğindedir. Küçük hücreye tomurcuk adı verilmektedir. Hidranın tomurcuklanmasında ise, vücudunun herhangi bir bölgesinde çıkıntı oluşur, bu oluşan çıkıntılar mitoz bölünmeler ile büyüyerek, tomurcukları oluşturur. Oluşan tomurcuklar kendi başına ayrı yada ana canlı üzerinde koloni şeklinde yaşar.
  • Sporla üreme, başka bir üreme hücresi ile birleşmeden çimlenme ile çevre şartlarına dayanıklı yeni bir canlı oluşması sporla üremedir. Sporla üreyen canlılarda eşeysiz üreme ve eşeyli üreme bir arada görülür. Yani her iki üreme şekli sıra ile gerçekleştirilir. Bu duruma metagenez adı verilir. Kara yosun, eğrelti otu, plazmodium ve mantarlar eşeysiz üreme çeşitleri olan sporla bölünmeye örnektir. Eğrelti otları, sporofit ve gametofit olamak üzere iki farklı vücut formuna sahiptir. Sporofit üzerinde bulunan bazı hücreler, mayoz bölünme ile n kromozoma sahip sporları oluşturur. Spor kesesinde tutulan bu sporlar, kesenin patlaması ile etrafa dağılır ve  oluşan yeni canlılar uygun yerlerde yaşam alanı oluşturur. Sporların gelişmesi ile de n kromozomlu gametofitler oluşur. Erkek ve dişi olan gametofitler, dişi üzerinde bulunmakta olan ar]]> Led Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/led-cesitleri.html Sun, 27 May 2018 14:20:24 +0000 Led Çeşitleri, günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılarak gündemde öneli yer tutulmaktadır. Bu ledler aydınlatmanın yanı sıra daha çok dekor amacı ile kullanılmaktadır. Üstelik bu ledlerin çalışma prensipleri nedeni Led Çeşitleri, günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılarak gündemde öneli yer tutulmaktadır. Bu ledler aydınlatmanın yanı sıra daha çok dekor amacı ile kullanılmaktadır. Üstelik bu ledlerin çalışma prensipleri nedeni ile enerji tüketimleri diğer aydınlatma ürünlerine göre çok daha düşüktür. Bu nedenle led çeşitlerinin hemen hemen hepsi enerji tasarrufu açısından olumlu yönde etki sağlamaktadır. Led çeşitleri aşırı bir şekilde yaygın değildir. Ancak çok kullanılan bazı led çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çoklu bazıları ise tekli ledlerdir. Led çeşitlerinin geneli çok basit bir şekilde bulunabilecek ledlerdir.

   Led Çeşitleri Nelerdir

   Şerit Led: En çok kullanılan led türü şerit leddir. Bu ledler uzunlamasına bir bant üzerine sırası ile yapıştırılmış olan led lambalardan oluşmaktadır. Şerit ledler sonsuza kadar birleştirilerek uzatılabilmektedir. Şerit led içerisinde bulunan yarı iletken malzemeler sayesinde işlemini gerekleştirmektedir. Ana maddeleri silikon olan şerit ledler, üzerinden akım geçen fotonlar sayesinde ışık çıkarmaktadır. Şerit ledlerde akım yönü çok büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle + ile - yönlerine dikkat ederek bağlantı yapılması gerekmektedir. Aksi halde ledden beklenen işlev yapılamamaktadır. Ayrıca şerit led çeşidinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey şerit led üzerinde 3 led kuralına uymaktır. 3 ledin arasında ledi bölmektir.

   Round Led: Bu ledler daha çok geçmiş yıllarda çok kullanılmış ledler olsa bile aslında günümüzde de bazen kullanılmaktadır. Bu ledlerin ömrü, diğer ledlere göre daha uzun ömürlüdür ve sağlamdır. Round ledler led çeşitleri arasında genellikle tabelalar içerisinde kullanılmaktadır ve şerit ledlerde olduğu gibi sadece akım verilerek çalıştırılamamaktadır. Bunun için mutlaka bir led devresi yapılmalı ve raund led bu devre üzerine yerleştirilmelidir. 

   Piksel led: Birçok zaman karşılaşılan ledlerden biri olan piksel led, lcd ekran gibi çalışmaktadır. Ekran içerisindeki piksel ledler iler görüntü dahi yansıtılabilmektedir. Yine round ledlerde olduğu gibi tabelalarda ve kayar yazılarda çok sık kullanılmaktadır. Diğer ledlere göre maliyeti biraz daha yüksek olan bu ledler, maliyeti nedeni ile diğerlerine göre biraz daha az tercih edilmektedir. Ayrıca yine devre gerekli olmaktadır. 

   Dizgi led: Dizgi ledler bir kablo üzerine belirli aralıklarla yerleştirilmiş ledlerdir. Daha çok dekor amacı ile kullanılan bu led türünde her lede farklı bir renk katılarak dekorasyonda büyük önem taşımaktadır. Özellikle yanıp sönme özelliği istenen ledlerde dizgi ledler tercih edilebilmektedir. 

   Mantar led: Mantar ledler round ledler ile çok ciddi benzerlikler göstermektedir. Ancak mantar ledler biraz daha küçük yapılardadır. Uzun iki giriş çıkış bacağı olan bu ledler daha çok elektronik cihazlarda gösterge modülleri üzerine daha çok kullanılmaktadır. Mantar ledler diğer alanlarda çok yaygın olarak kullanılmamaktadır. 12 v olarak çalışan bu led çeşitleri devre olmadan çalışmayacağı için led devresi kesinlikle şarttır. 

   Power led: Power ledler çok güzel bir şekilde tasarlanmış ve termal yapıları ile ısısını dışarı rahatça atan bu ledler çok güçlü ışıklar vermektedir. Bu özelliği nedeni ile uzun ömürlü oldukları söylenebilmektedir. Bu ledlerin en büyük dezavantajı maliyetinin diğer ledlere göre yüksek olmasıdır. 
   ]]>
   Virüs Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/virus-cesitleri.html Sun, 27 May 2018 23:31:18 +0000 Virüs Çeşitleri: Virüsler, bilgisayar kullanan kişilerin bilgileri dışında oluşan bir durumdur. Bu durum bilgisayarın yavaş yavaş bozulma sürecine soktuğunun bir göstergesidir olmadan, bilgisayarın çalışma yapısını ya Virüs Çeşitleri: Virüsler, bilgisayar kullanan kişilerin bilgileri dışında oluşan bir durumdur. Bu durum bilgisayarın yavaş yavaş bozulma sürecine soktuğunun bir göstergesidir olmadan, bilgisayarın çalışma yapısını yavaşlatıp bazı dosyaları da açılmayacak duruma getirir. Virüs sözcüğü ne kadar olumsuz anlam içerse de bu terim çok yaygın olarak kullanılır. 

   Bilgisayar Virüs Çeşitleri;

   Wormss (Solucan): Bilgisayarın İnternet ağı yolu ile girer bu virüs herhangi bir gizlenme özelliği taşımamaktadır. 

   Trojen Horses (Truva Atı): Önceden hazırlanmış bir program ile bilgisayar sisteminin içine yerleştirilir ve arka planda gizlenir siz fark etmeden bilgisayarı aşı bir şekilde zorlamaya başlar ve siz bu durumu fark etmeden kullanırsanız bilgisayarınıza aşırı bir şekilde zarar vermiş olursunuz.   

   Macro (Makro): Bilgisayarınızın içindeki uygulamalar ve çeşitli programlar ile dosyalarınıza giren makrolar uygulamalar ve programlar ile dosyalara yerleşen makro içeren virüslerdir sahip virüslerdir.

   Logıc Bombı (Mantık Bombası): Bu tür virüsler herhangi bir programlar içerisine koyularak sistemi açtığınızda çalışmaya başlayan program sisteme zarar vermeye başla.

   Trap doors (Tuzak Kapanları): Virüsü yapan ve hazırlayan kişi tarafından yazılımın iç bölgesine gizli bir şekilde gizlenmektedir. Bilgisayar sahibi fark etmeden bilgisayarını gizlice bu virüs ile gezebilir önemli bilgilere ulaşabilir. 

   Spyware (Casus): İnternet deki gördüğümüz bir çok  reklamlara tıklandığında bu veriler istem dışı olarak bilgisayar sahibinin özel bilgileri yasal dışı olarak reklam sahibine gider. İnternet de gezerken tuzak ekranlara tıklandığında bilgisayara otomatik bir biçimde kurulur.

   Screenlogger (Ekran-kayıt): Ekranın herhangi bir yerine fare ile gizli olan noktaya tıkladığınızda ekranın  ya da o bölgenin fotoğrafını gizlice çekilip sanal üzerinden belirli başlı adreslere göndermektedirler. 

   Backdoor (Arka kapı): Bir sisteme gizli bir şekilde sıza bilmesi için o sistemde gizli olarak yerleştirilmiş bir delik oluşturulur. Çoğu kez bazı sistemler açarak kendi yazılımını ya da başka kişileri sistemin içine sızmasını sağlayan belli başlı yazılımlardır.

   Telefon çevirici (Dialer): Çevirmeli olarak kullanılan telefon oluşturulduğunda sistemin içerisine gizli olarak girip yurt dışı gibi yerleri kaçak olarak aramayı sağlar telefonlarınızın fatura bölümlerinden bir çok paralar kazanırlar. Dairelere kapılan biri büyük mevla da borçlar ödeye bilir. Bu sistemler Bedava mp3, programlar, java gibi programların içinde gizlidir. 

   Browser Hijacking (Tarayıcı ele geçirme): Web siteleri için hazırlanmış programlardır sitesindeki ziyaretçi sayısını ya da izleme sayısını artırmak için yapılmış bir programdır. 

   Blended Threat (Karma Tehdit): Bilgisayarın sistem yazılım gibi güvenliğinde birçok bilgisayar virüslerinin sistem kodlarının birleşimi ile oluşturulan ve çok hızlı bir şekilde giderek yayılan fiber saldırılardır. Birçok bölgelerden yapılan bu saldırılar çok ciddi zararlara neden olabilir. 

   Denial of service attacks (Hizmeti engelleme saldırısı): Turuva atına benzeyen bir şekle sahiptir. benzer bir yapıya sahiptir. Bu sistemdeki amaç bilgisayar kullanıcısının internet trafiğini wep sitesine ulaşmasını en verimli hale getirmek ve dosyaları indirmesini engelleyerek güveni artırmak için oluşturulmuş bir programdır. 

   MBR virüsü: Bilgisayarın hard disk bölgesine yerleşerek depolama aygıtın bölünmesine vesile olmaktadır. Virüs depolama aygıtının belli başlı bölümlerine bulaşmaktadır. MBR gibi alanları temizleme görevleri de yapmaktadır.  

   Boot sektör virüsü: Oluşturulan hard disklerin bot gibi belli başlı sektörüne ve bilgisayarın  hafıza bölesine gizli bir şekilde yerleşir. Bilgisayar açılır açılmaz virüs çalışmaya başl]]> Kök Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kok-cesitleri.html Mon, 28 May 2018 19:33:33 +0000 Kök Çeşitleri; Bitkilerde kökün ana görevi bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Bitkinin topraktan organik ve inorganik maddeler olan su, mineral ve vitamin gibi yapıların alınarak bitkinin üst kısımları olan gövde, dal ve Kök Çeşitleri; Bitkilerde kökün ana görevi bitkinin toprağa bağlanmasını sağlar. Bitkinin topraktan organik ve inorganik maddeler olan su, mineral ve vitamin gibi yapıların alınarak bitkinin üst kısımları olan gövde, dal ve yaprak gibi kısımlarına taşınmasını sağlar. Kökler yer çekimine karşı yönelme yapan sistem olarak adlandırılır. Yapısında yaprak yoktur. bitkinin fotosentez yapmasını sağlayan klorofil pigmentini bulundurmaz. Bu yüzden kök fotosentez yapamaz ve kendi besinini kendisi üretemez. Besinini topraktan veya gövde ve yaprakların fotosentez yapması sonucu odun ve soymuk borularının yardımı ile taşınması sonucu karşılar. Kök yüzeyini örten tabaka epidermis çok ince yapıya sahiptir. Stoma adı verilen gaz alışverişini sağlayan yapılar ile tüy adını verdiğimiz yapılar bulunmaz. Dış çeperinde su kaybını önleyen kutikula tabakası yer almaz. Bitkiyi toprağa bağlamanın yanı sıra bitkiye diklik ve desteklik sağlayan kısımdır.


   Kök  Bölümleri; 

   Ana Kök: Tohumun çimlenmesiyle meydana gelen kısımdır.  Her bitkide bir tane ana kök bulunur. Bitkiyi toprağa bağlayarak, toprağın derin kısımlarına inip yer çekimin etkisin de kökün uzamasını sağlar.

   Yan Kök: Bitkinin toprak kısmından çıkmasını engeller. Toprakta kökün yayılmasını sağlayarak kökün sıkı bir şekilde toprağa bağlanmasını ve daha fazla miktarda su ve mineral alınımını sağlayan yapıdır.

   Emici Kök: Yan kök adı verilen uzantıların üzerinde bulunan ince tüy yapılarıdır. Kökün toprak üzerindeki temas yüzeyini artırarak daha fazla miktarda su ve mineral alınımı sağlayıp köke iletir. Aynı zaman da emici tüyler asit yapıda olan maddeler salgılayarak kökün önüne gelecek olan taş ve kaya gibi yapıların erimesini sağlar. Böylelikle kök uzaması gerçekleşir.

   Kök Çeşitleri;

   Saçak Kök: Ana kökü gelişmemiş olan gövdeden çok sayıda yan kök çıkar ve bu çıkan köklerin boy ve uzunlukları hemen hemen aynıdır. Genellikle tek yıllık olan otsu veya odunsu bitkilerde yer alır. Çim, buğday, arpa, pırasa, ıspanak buna örnektir. Saçak kök bitkinin toprağa sürtünerek aşınmasını önleyen yapıdır. Bu kök sistemine sahip bitkiler aşınmanın fazla olmadığı çıplak alanlarda yetişir.

   Kazık Kök: Bu kök sistemin de ana kök bir tane bulunur ve boyuna uzanmış şekildedir. Çevresinde çok sayıda yan kök bulunur. Genel olarak çift çenekli yani çok yıllık bitkilerde ağaçlarda bulunur. Armut, elma, şeftali, kiraz ağaçları buna örnektir. Bu kök yapısı besin depoladığı için genel olarak etli yapıdadır. Buna en iyi örnek ise havuçtur.

   Depo Kök: Ana kök oldukça gelişmiştir. Adından da anlaşıldığı gibi depolama görevi üstlenmiş kök yapısıdır. Yan kök yapıları ana kökten çıkmış olarak oldukça ince yapılardır. Şeker pancarı, turp ve patates buna örnektir.
   ]]>
   Kalem Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kalem-cesitleri.html Tue, 29 May 2018 14:01:38 +0000 Kalem Çeşitleri; kalem kağıt veya düz bir zemin yazı yazma, çizme gibi bir takım işlevsel işleri manüel olarak yapmaya yarayan alettir. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile bir ok değişik renk ve özellikte kalem çeşitleri m Kalem Çeşitleri; kalem kağıt veya düz bir zemin yazı yazma, çizme gibi bir takım işlevsel işleri manüel olarak yapmaya yarayan alettir. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile bir ok değişik renk ve özellikte kalem çeşitleri mevcuttur. Kelem dediğimiz de aklımıza gelen ilk şey kağıda yazı yazmayı sağlayan araç olarak akla gelmesin. Okul tahtaları, düz zeminler gibi yerlere yazı yazmaya yapılmış özellikte kalemlerde mevcuttur. Kalemin tarihine bakıldığında yazının bulunuşundan daha eskidir. Eski zamanlarda yazıdan önce insanlar çakmak taşlarını sivrilterek, duvar resimleri, figürleri yapmışlardır. 

   Kalem Çeşitleri Nelerdir
   • Kurşun kalem
   • Mürekkepli kalem
   • Uçlu kalem
   • Keçeli kalem
   • Pastel kalem 
   Kalem çeşitlerinden genellikle en yaygın kullanımı olan kurşun kalem, grafit özellikli kalemlerdir. Kurşun kalem dış yüzü ahşap kaplama ile kaplanmış değişik renk ve biçimlerde olabilmektedir. On sekizinci yüz yıldan bu yana kullanılan kurşun kalemler uç körelmesi ve uç kırıklığında kalem açacağı ile kolay bir şekilde açılacak tahta özellikli dış yapılıdır. Kurşun kalemden sonra en yaygın olarak kullanılan kalem çeşidi ise mürekkepli kalemlerdir. 

   Tükenmez kalem olarak da bilinen mürekkepli kalemler, 1880 yıllında bilye uçlu kalem olarak üretilmiş fakat rağbet görmemiştir. Daha sonra dolma kalem (içerisine mürekkep doldurulabilen kalemler)üretildikten sonra mürekkepli kalemin rağbetini iyice yitirmesini sağlamıştır. Fakat ikinci Dünya savaşları sırasında uçak kullanan pilotların dolma kalem kullanımı esnasında akma yapıp giysi ve eşyaları boyadığı için dolma kalemi kullanımını azaltmış, mürekkepli kalem kullanımını ise arttırmıştır. 

   Daha sonraki zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile uçlu kalem mekanizmaları geliştirilmiştir. Uçlu kalemler, içerisine 0.5, 0.7, 0.9 milimetre çapında 5-10 cm uzunluğundaki uç yerleştirmeye uygun mekanizmaya sahip kalemlerdir. Uçlu kalemlerde kendi içerisinde renk, şekil ve kalınlığına göre çeşitleri vardır. Keçeli kalemler ise uç kısmı keçeli olan içerisine değişik renkteki mürekkepler koyulabilen kalemlerdir. Boyama kalemi olarak da geçmektedir. Aynı şekilde yağlı boyama özelliğine sahip bir diğer boyama kalemleri ise pastel kalemlerdir. Değişik renk ve şekilleri mevcut olan pastel boyaların genel amaçları resim, boyama amaçlıdır. 
   ]]>
   Kağıt Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kagit-cesitleri.html Wed, 30 May 2018 01:50:08 +0000 Kağıt Çeşitleri; Kağıtlar, bilindiği gibi ihtiyaçlara göre farklı üretilir ve isimlendirilir. Kullanılan hammaddeler, içerisinde bulunan katkı maddeleri ve yüzeylerine işlenen uygulamalar gibi. Gazete kağıdından tutun, en k Kağıt Çeşitleri; Kağıtlar, bilindiği gibi ihtiyaçlara göre farklı üretilir ve isimlendirilir. Kullanılan hammaddeler, içerisinde bulunan katkı maddeleri ve yüzeylerine işlenen uygulamalar gibi. Gazete kağıdından tutun, en kaliteli olan kuşe kağıdına ve davetiyelerde kullanılan kağıtlara kadar kullanılan birçok kağıt çeşidi vardır. 

   Baskı endüstrisinde en yaygın olarak kullanılan kullanılan kağıt çeşitleri;

   Hamur kağıdı: Bileşimi içerisinde bulunan selüloz miktarı çok olup da odun miktarı az olan bu kağıtlar günlük kullanım içerisinde fotokopi kağıdı olarak da bilinirler. Antetli kağıtlar, kitap, broşürler gibi çalışmaların baskılarında kullanılan bu kağıtlar 55, 60, 75, 80, 90, 100, 110 ve 120 gr/m2lik gramajlarda üretilirler. 

   Hamur kağıdı: Bileşimi içerisinde bulunan selüloz ve odun miktarı neredeyse aynı olan ve rengi tam olarak beyaz olmayan bu kağıtlar, kitaplar ve benzeri işlerin basımında ücret avantajı sağladığı için daha çok tercih edilir. Kaliteli bir şekilde renkli baskı yapamayacağınız bu kağıtlar, bobin veya tabaka şeklinde satılmaktadır. 

   Hamur kağıdı: Bileşimi içerisinde bulunan odun miktarı selüloz miktarından daha fazla olan bu kağıtlar, günlük yaşam içerisinde saman kağıdı ismiyle bilinirler. Çok düşük bir ücreti olmasına rağmen kaliteli bir baskı hizmeti sunmadığı için tercih edilmeyen bu kağıt türünün, 54 ve 60 gr/m2'lik gramajları vardır. 

   Kuşe kağıdı: Broşürlerin basımında en çok tercih edilmekte olan kağıt türü kuşe kağıdının, yüzeyi işlemiş olan mat ve parlak türleri vardır. Yüzeyi tam olarak beyaz olan kaliteli kuşe kağıtları ise renkli basımlarda en iyi sonuçları verir. Kuşe kağıtları, 80, 90, 115, 135, 170, 200, 250, 300 ve 350 gr/m2'lik gramajları bulunmaktadır. 

   Bristol: Amerikan bristol ismiyle de bilinen bu kağıt türü, bir yüzeyi işlenmiş olan, parlak ve tam olarak beyaz, diğer yüzeyi ise pürüzlü olan yüksek kalite bir kartondur. Genel olarak kitapların, defterlerin, broşürlerin kapaklarının basımında kullanılan bu karton türünün arka yüzeyi baskı için pekte uygun değildir. Tabi bu kağıtların her iki yüzeyi birbirinden farklı olduğu için bu kağıt türü revolta(çevirmeli) baskılar için de uygun değildir. Bristol türü 180, 200, 225, 250, 300, 330, 350 ve bir de 450 gr/m2'lik gramajlarda üretilirler. 

   Aydınger: Tasarımlar üzerinde farklılık kazanmak için kullanılmakta olan bu kağıt şeffaftır ve buzlu cam görüntüsündedir. Davetiye gibi içerisine özgünlük katılan işlerde kullanılır. 

   Otokopi kağıdı: Kendisinden karbonlu olan bu kağıt türü faturalar, sipariş fişi gibi çok nüshalı olan işlerde tercih edilektedir
   ]]>
   İp Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/ip-cesitleri.html Wed, 30 May 2018 12:25:29 +0000 İp Çeşitleri; Her çeşit dokuma malzemesinin liflerinden örülebilen türlü kalınlık ve ebatlarda olabilen bir şeyleri bağlamakta, birleştirmekte kullanılan bağdır. Halk arasında bazı yörelerde iplik olarak da adlandırılır. İp Çeşitleri; Her çeşit dokuma malzemesinin liflerinden örülebilen türlü kalınlık ve ebatlarda olabilen bir şeyleri bağlamakta, birleştirmekte kullanılan bağdır. Halk arasında bazı yörelerde iplik olarak da adlandırılır. İp kullanım alanı kullanım yerine göre farklı farklı türleri ve bu türlerininde farklı özellikleri bulunan malzemedir. 

   İp Çeşitleri Ve Özellikleri

   Karde Ring Pamuk İp Çeşitleri; Kısa pamuk elyafından üretilmiştir. Karde ring pamuk ip çeşitlerinde tarama işlemi yapılmamıştır. Penye piliklerine oranla çok daha kalitesizdir. Pürüzlü ve düzgün olmayan yüzeye sahip olan ip çeşitlerindendir. Genel olarak dokuma ve örme sektöründe kullanılır. Bu iplerde büküm işlemi dokuma da yüksek triko da daha düşük yapılır. Mukavemeti penye ip çeşitlerine göre daha düşüktür. İp kalınlaştıkça yani ip numarası küçüldükçe maliyeti daha az olur ve ip daha kaba bir yapıda olur. Genel olarak Ne 6 ve Ne 30 arasında üretim yapılır. Bu ip ile üretimi yapılan kumaşlar gevşek, kaba ve ve tüylü olurlar. Bir miktar yabancı madde içerirler ve mat ve daha temizdirler. Çarşaf, havlu, ev tekstili, döşemelik kumaşlar, denim üretimlerinde yaygın olarak kullanılır. 

   Penye Ring Pamuk İp Çeşitleri; Uzun ve ince pamuk elyafından üretilir. Tarama işlemlerinde geçirilerek elde edilir. Penye ipi oluşturmak için üretilen gerekli olan makinelerin parkı uzun ve maliyetlidir. Üretim fazla enerji harcanarak yapılır. Ne 80'e kadar ince ip üretimi yapılabilir. Karde ip çeşitlerine göre çok daha temiz, mukavemeti daha fazla, düzgün olma niteliği daha az ve homojendir. Yumuşak tutumlu ve düzgün ip çeşitleri arasında yer alır. Penye ip çeşitlerinin en önemli niteliği su emici olmasıdır. Bu niteliği ile beraber tercih edilme oranını artırır. Statik elektriklenme sorunu yoktur. Hem bayan hem de bay kıyafetlerde, iç ve dış giyimde, perde ve örtülerde, ev tekstilinde kullanılır.

   Naylon İp Çeşitleri; Poliamid elyafdan üretien bir ip çeşididir. Mukavemeti yüksektir, elastikiyeti de fazladır. Tekstil sektöründe en yaygın olarak kullanılan ip çeşitlerindedir. Dokuma ve örme alanlarında yalnız kullanıldığı zaman filament olarak kullanılır. Fakat pamuk ve yün ile beraber kullanıldığı zaman şitapel olarak da kullanılabilir. Bakımı kolay ve dayanım formu kolaydır. Piling sorunu vardır ama statik elektriklenme sorunu yoktur. Isıya karşı oldukça dayanıklıdır ama ışığa karşı dayanıklılığı azdır. Endüstriyel alanda da yaygın olarak kullanılır.

   Poliester İp Çeşitleri; Tam yapay yani sentetik ip çeşitlerindendir. Poliester petrol türevi ip çeşitleri arasında yer alır. Poliester ip çeşitleri flament olarak yada şitapel elyaftan üretilir. Filament olarak üretilenler pürüzsüz, düzgün, kaygan, yuvarlak kesitli, mukavameti yüksektir. Şitapel formda mukavamet hemen hemen filament form kadar yüksektir. Dayanıklı, esneme niteliğine sahip, nem emicilik oranı az, hem statik elektriklenme hem de piling sorunu vardır. Poliester ip çeşitleri dokuma ve örme kumaşlarda çok yaygın olarak kullanılır. 

   Keten İp Çeşitleri; Keten bitkisi saplarından elde edilen keten elyafından üretilen ip çeşididir. Kısa ştapel ve uzun ştapel olarak iki farklı şeikilde incelenir. Kısa ştapel olanlar kaba, hacimli yüzeye sahip, düzensiz ve kalındır. Uzun ştapel olanlar ise ince, pürüzsüz yüzeye sahip, düzgün ve daha hassastır. Uzun ştapel keten iplikler daha kaliteli ve daha maliyetlidir. Örme ve triko sektöründe, hasır ve ayakkabı üretiminde, peçete, temizlik bezleri, ev tekstili, mendil üretiminde kullanılır. 

   Bunların dışında ip çeşitleri;
   • Open-end pamuk ip çeşitleri
   • Kamgarn yün ip çeşitleri
   • Ştrayhgarn  yün ip çeşitleri
   • Floş (viskon) ip çeşitleri
   • Akrilik ip çeşitleri
   • Melanj ip çeşitleri
   • Muline ip çeşitleri
   ]]>
   Kafiye Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kafiye-cesitleri.html Thu, 31 May 2018 08:43:59 +0000 Kafiye çeşitleri; Kafiye diğer bir adıyla uyak mısra sonlarındaki yazılışları ve okunuşları aynı fakat anlamları ve görevleri farklı kelimelerin benzerliğine verilen addır. Kafiye şiirde ahengi sağlamak, sözlerin kolayca e Kafiye çeşitleri; Kafiye diğer bir adıyla uyak mısra sonlarındaki yazılışları ve okunuşları aynı fakat anlamları ve görevleri farklı kelimelerin benzerliğine verilen addır. Kafiye şiirde ahengi sağlamak, sözlerin kolayca ezberlenmesini sağlamak ve kalıcı olması için yapılmaktadır. Ayrıca mısra sonlarındaki ses benzerlikleri bulunurken önce redifler sonrada kafiyeler bulunmaktadır. 

   Kafiye çeşitleri nelerdir

   Tam kafiye; kafiye çeşitlerinden olan tam kafiye mısra iki ses benzerliği olan kelimelere denir. 

   On atlıya karar verdim yaşını
   Yenice sevdaya salmış başını
   El yanında yakar gider kaşını
   Tenhalarda gülüşünü sevdiğim

   Yarım kafiye; yarım kafiye ise dize sonundaki tek ses benzerliği oluşturan kelimelerdir.

   Benim çektiğimi kimler çeker
   Gözlerim kanlı yaş döker

   Zengin kafiye; kafiye çeşitlerinden olan zengin kafiyede dize sonlarındaki ikiden çok ses benzerliğine dayanan kafiye çeşididir. 

   Miskin Yunus biçareyim
   Baştan ayağa yareyim
   Dost elinden avareyim
   Gel gör beni aşk neyledi

   Tunç kafiye; tunç uyağın oluşabilmesi için ses benzerliğinin en az üç sesten oluşması gerekmektedir. Ayrıca tunç kafiyede bir dizenin son sözcüğünün diğer bir dizenin son sözcüğünü tamamen içermesine dayanan bir kafiye çeşididir.

   Cinaslı kafiye; cinaslı kafiye ise söylenişi aynı ancak anlam bakımından farklı sözcüklerden oluşan kafiye çeşididir. 

   Bilmem ki yaz mı gelmiş
   Niçin açmış gül erken
   Aklımı kayıp ettim
   Nazlı yarım gülerken.
   ]]>
   Poğaça Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/pogaca-cesitleri.html Fri, 01 Jun 2018 07:31:51 +0000 Poğaça çeşitleri: Poğaçalar, hamur işlerinin en başta gelen çeşitlerindendir. Evlerde her daim aranan ve zevkle yenen, misafirlere ikram edilen güzel doyurucu bir besindir. Hayatın tüm alanlarında bulunan, iç harc Poğaça çeşitleri: Poğaçalar, hamur işlerinin en başta gelen çeşitlerindendir. Evlerde her daim aranan ve zevkle yenen, misafirlere ikram edilen güzel doyurucu bir besindir. Hayatın tüm alanlarında bulunan, iç harcı farklı farklı, şekli farklı farklı olan herkes tarafından aranan ve severek yenen gıda türüdür. Çalışanlar sabah biraz erken kalkıp, kendilerine şöyle bir mükellef kahvaltı hazırlamaya hep üşenirler. Bir kaç saat daha fazla uyumak için sağlıklarını tehlikeye atarlar. Dışarıda satılan poğaça çeşitlerinden iki adet veya bir simit alarak ayak üstü çayla kahvaltıyı geçiştirirler. Halbuki kahvaltı, sağlıklı beslenmenin en önemli öğünüdür. Poğaça çeşitleri, un ve yağ ile yapıldığından karbonhidrat oranı yüksektir. Yiyen kişiye tokluk hissi verebilir, fakat tekrar çabuk acıktırır. Bu yüzden kilo vermek isteyenler ve şeker hastası olanlar yemekten sakınmalıdır. Çok canları çekerse günde 1 adet yemeye çalışmalılar. 

   Poğaça çeşitleri ve yapılışı

   Poğaça, hangi çeşit olursa olsun hamur ile yapıldığı için vücuda fazla yararı yoktur. Kalori değeri yüksektir. Her şeyde olduğu üzere; azı karar, çoğu zarardır. Sağlığını düşünen herkesin, sabah yararlı gıdalardan oluşan, güzel bir kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Poğaça çeşitleri, evlerde ve tüm gıda sektöründe envayi çeşit yapılıp satılmaktadır. Peynirli, çikolatalı, katmerli, kaşarlı, sodalı, ayranlı, zeytinli, patatesli, kıymalı, sosisli, çökelekli, sebzeli, sade, susamlı, çörek otlu, yeşil mercimekli, dere otlu, kepekli peynirli poğaça, çavdar unlu poğaça, bayatlamayan poğaça, simit poğaça, zeytin ezmeli poğaça, karnıyarık poğaça, İran poğaçası, örgü poğaça, piknik sepeti poğaça, mayalı poğaça, mısır unlu peynirli poğaça, papatya poğaça, pofuduk poğaça gibi iç harçlı ve farklı şekilli çeşitleri yapılır. Şimdi ben size, zeytinli poğaça nasıl yapılır onu tarif edeceğim.

   Zeytinli poğaça nasıl yapılır

   Malzemeler

   • 3 Su bardağı un
   • 1 su bardağı ılık süt
   • Yarım su bardağı sıvı yağ
   • 1 yumurta (akı hamura sarısı üzerine sürülecek)
   • Küçük paket kuru maya 
   • 1 tatlı kaşığı toz şeker
   • Tuz
   • Çörek otu

   İç harcı için

   • Doğranmış zeytin

   Üzeri için

   • Susam
   • Yumurta sarısı
   • Sıvı yağ

   Yapılışı: Zeytinlerin tek tek çekirdekleri ayıklanır, doğranır bir kenarda bekletilir. Derin bir kaba un konur. Daha sonra sıra ile hazırladığımız kuru maya, tuz, şeker, çörek otu una ilave edilir. Daha sonra bu malzemeler karıştırılır. Sonra sıvı yağ ve ılık sütü yavaş yavaş bir yandan karışımı parmaklarla yoğurarak eklenir. Ardından hamur orta yumuşaklıkta bir hamur haline getirilir ve mayalanması için 3 saat beklemeye bırakılır. Aralıklarla kontrol ederek kabarmasına bakılır. Mayalanan hamurdan küçük bezeler alarak, elimizde açar, zeytin harcından koyar ve kapatılır. Tüm hamur bu şekilde hazırlanır, yağlanmış tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı sürülerek susam serpilir. 175 derecede ısıtılmış fırına tepsi sürülür ve iyice kızarana kadar pişirilir. 

   Afiyet olsun

   ]]>
   Hobi Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/hobi-cesitleri.html Fri, 01 Jun 2018 13:05:21 +0000 Hobi çeşitleri, Hobiler, boş zamanlarımızda bizi eğlendirmek için ve bu boş zamanları değerlendirmek için yapılan faaliyetler ve etkinliklere denmektedir. Bu hobi çeşitleri sayesinde hayatta yeni bilgiler öğrenebilir ayrıca f Hobi çeşitleri, Hobiler, boş zamanlarımızda bizi eğlendirmek için ve bu boş zamanları değerlendirmek için yapılan faaliyetler ve etkinliklere denmektedir. Bu hobi çeşitleri sayesinde hayatta yeni bilgiler öğrenebilir ayrıca fiziksel özellikler ile yapılan hobi çeşitleri ile fiziğimizde de gelişimler sağlayabiliriz. Tabii ki hobiler sadece fiziksel olarak değillerdir. Mesela fotoğrafçılık, yapboz yapmak, bilgisayar oynamak veya televizyon izlemek gibi fiziksel güçlerle yapmadığımız hobiler vardır. Bugün ki makalemizde bu hobi çeşitlerinden ve buna benzer şeyler hakkında bilgiler vereceğiz.

   Hobi çeşitleri nelerdir

   Yüzmek: Yüzmek, oldukça sevilen bir hobi çeşitidir. Eğer yüzmeyi biliyorsanız ve çok fazla boş vaktiniz varsa bir havuza veya bir denize giderek keyifli keyifli yüzebilirsiniz. Ayrıca yüzmek vücuttaki çoğu kası çalıştırdığı için hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek için önemli bir faaliyet ve etkinliktir.

   Müzik: Eğer müziğe ilginiz var ise kendinizi bir müzik aletinde uzmanlaştırabilirsiniz. Bu sayede hem boş vaktinizi değerlendirmiş olursunuz hem de çalabildiğiniz bir çalgı olmuş olur ve bu sayede kendi çevrenizde veya toplumda ilgi çekmiş olursunuz.

   Bahçe işleri: Bahçe işleri genellikle yaşlıların yaptığı bir hobi türüdür. Fakat bunu genç veya yetişkin insanlarda yapabilirler. Kendinize bir bahçe oluşturup oraya çiçekler veya meyve ve sebzeler dikip onlara vakit ayırabilir ve onları yetiştirebilirsiniz.

   Maket yapımı: Maket yapımı da oldukça sevilen bir hobi çeşitidir. Marketlerde, kırtasiyelerde satılan maket parçalarını alıp kendinize bir maket yapabilirsiniz. Maket yapmak düşünce gücünüzün gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bu maketleri çoğaltarak kendinize özel bir koleksiyon yapabilirsiniz.,

   Spor hobileri: Spor hobileri, hobiler arasında en çok tercih edilenidir. Spor hobileri fiziksel güç ile yapılır. Spor hobilerine örnek verecek olursak; Basketbol, voleybol, fitness, karate ve buna benzer dövüş sporları, bisiklet sürmek gibi hobiler vardır. Bu hobiler vücudunuzun gelişmesine yardımcı olur ve ayrıca eğer kilolu bir birey iseniz spor hobileri yaparak zayıflamaya çalışabilirsiniz.

   Zihin geliştirmek için yapılan hobiler: Zihin geliştirmek için yapılan hobiler beyine dayalı hobilerdir. Genellikle strateji oyunları buna örnek verilebilir. Mesela satranç, sudoku gibi strateji ve beyin oyunları bu hobiler arasında yer almaktadır. Bu hobiler hem beyninizin gelişimine katkı sağlar hem de stratejinizin gelişimine yardımcı olur.
   ]]>
   Köpek Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/kopek-cesitleri.html Sat, 02 Jun 2018 10:41:50 +0000 Köpek Çeşitleri bir sürü vardır. Bunlar aile köpekleri, kısa tüylü köpekler, bekçi köpekleri, kolay eğitilen köpekler, sıcağı seven köpekler, soğuğu seven köpekler, büyümeyen köpekler, Afgan tarzı köpekler, uzun tüy Köpek Çeşitleri bir sürü vardır. Bunlar aile köpekleri, kısa tüylü köpekler, bekçi köpekleri, kolay eğitilen köpekler, sıcağı seven köpekler, soğuğu seven köpekler, büyümeyen köpekler, Afgan tarzı köpekler, uzun tüylü köpekler, Alman av köpekleri, çoban köpekleri, kalın tüylü köpekler olmak üzere birçok farklı köpek çeşidi bulunmaktadır. Bu kadar fazla çeşit köpek olunca bunların beslenme, eğitim gibi aktivitelerinde de değişikler olmaktadır. Çünkü her köpeğin fiziki aktivitesi, gücü, beslenmesi birbirinden farklıdır.

   Köpek Çeşitleri Nelerdir
   • Affenpibscher: Terrier çürük köpeklerle akrabaları olduğu saptanmıştır. Bu yüzden adı Almanca'dan maymun terreirer anlamına gelmektedir. Tarz köpekler apartman hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Özellikle sokakta kendisiyle oyun oynanmasını çok severler. Fakat bu tür köpeği evin dışında beslemekten kaçınmalısınız. Çünkü yaşama zorluğu çekebilir. Sık sık muayene edilmesi gereken bir köpek türüdür. Sahiplerine son derece bağlıdır. Ayrıca çok aktif hareketli ve enerji potansiyeli yüksek bir hayvandır. Fare ve sıçan avlamaktan çok zevk alırlar.
   • Albay (alabai): Bunlar özellikle bekçilik ve çobanlıkta kullanılan köpek türleridir. Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan da köpek bolca bulunmaktadır. Son derece kuvvetlidir ayrıca fiziki olarak da büyük ebatlara sahip bir köpektir. Yabancı hayvan ve insanlara karşı sürekli tetik halde bekler. Soğuğa dayanıklı bir köpektir. Bu hayvanları ev içerisinde bekleyemezsiniz. Kendillerine ait özel bir alanları olsun isterler. Eğitimi sırasında azar ve şiddet uygulamaktan kaçınmalıdır. Eğitimcinin son derece otoriter bir karakterde olması gerekir. Ayrıca bu hayvanlar tembel gibi görünseler de son derece hareketli ve refleksleri kuvvetli köpeklerdir.
   • Amerikan Eskimo: Nordic ırkından geldiği düşünülen bir köpek çeşididir. Son derece güzel, tatlı bir görünüme sahiptir. Boyları kısa ve minyatür gibi bir bir köpektir. Bu köpekler apartman hayatına uyum sağlayabilirler. Ev içerisinde çok aktif hareket ederler. Tasma ile bahçede yaptığınız yürüyüş onun günlük spor için yeterli gelmektedir. Tokat türküleri uzun olduğu için her gün fırçalamanız gerekmektedir ama tüy değiştirme döneminde özellikle günde iki kez fırçalamaya özen gösteriniz. Fırçalarken sert telli fırçalar kullanmaya dikkat ediniz. Bu köpekler Yalnızlıktan sahibiyle vakit geçirmeyi daha çok severler ve sürekli ilgi isterler. İnsanlarla arkadaşlık kurmada iyi bir türdür. 3 yaşına geldiklerinde fiziksel ve psikolojik olarak olgunlaşmış olurlar. 
   • Akita İnu: Bu köpek çeşidi Japon kökenlidir. Doğdukları bölgeden başka bir yere taşınması için genetik olarak saf halde bulunurlar. Bu köpekler önceden Japon imparatorunun koruma köpeği olarak kullanılmıştır. Japonya'da Sembol haline gelmiş bir köpek türüdür. Apartman hayatına egzersizleri yaptırılır ise uyum sağlayabilirler. Sürekli egzersiz ihtiyaçları vardır. Zeki ve dikkatli hayvanlardır. Tüyleri kısa ve kalındır bu yüzden sık sık fırçalanması gerekmektedir. Hayvan çok kirlenmemişse yıkamamaya özen gösteriniz. Çünkü çok yıkamak su geçirmez tüyleri zedelenebilir. Çok fazla havlamayan ve ses tonu farklı olan bir köpek türüdür. Çok iyi koruma köpekleridirler. 
   • Beauceron: bu köpeklerin kökenleri 1869' lara kadar gitmektedir. Bu köpekler halk arasında kırmızı çoraplı olarak da tanınmaktadır. Bunun sebebi ise Ayaklarında kırmızı kahve renkli lekeler bulunmasıdır. Köpekler çok zeki itaatkar ve kararlıdırlar. Fakat bu köpeklerin eğitim ile profesyonel kişilerin yapması tavsiye edilir. Çünkü çok saldırgan köpeklerdir. Uzun yürüyüşler yapmaktan zevk alırlar ayrıca bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır.
   • Doberman: ortalama on 13 yıl yaşayan Almanya'dan köken alan bir işçi köpeği türüdür. Siyah ya da kızıl renkli olabilirler. Zeki son derece Atik enerji seviyesi yüksek ve eğitilebilen bir köpektir. İki köpeği olarak da kullanılmaktadır. 
   • Aidi: bu köpeklerin ataları kesin olarak bilinmemektedir. Bu köpekler eği]]> Mantı Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/manti-cesitleri.html Sun, 03 Jun 2018 02:21:15 +0000 Mantı Çeşitleri; Mantı sadece Türkiye sınırları içerisinde tüketilmemektedir. Evrensel bir lezzet haline gelen mantı Çin'den Anadolu'ya kadar uzanan bir lezzetler kültürü mantının bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bildiğimiz Mantı Çeşitleri; Mantı sadece Türkiye sınırları içerisinde tüketilmemektedir. Evrensel bir lezzet haline gelen mantı Çin'den Anadolu'ya kadar uzanan bir lezzetler kültürü mantının bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bildiğimiz üzere Kayseri'ye mal olmuş mantının diğer çeşitlerine bir bakalım.

    Kayseri Mantısı İçin Malzemeler

    Hamuru için;
    • 4 su bardağı un
    • 1 su bardağı su
    • 1 adet yumurta
    • 1 tatlı kaşığı tuz
    İç malzemeler;
    • 250 gr kıyma
    • 1 adet soğan
    • Yarım çay kaşığı tuz, karabiber, kimyon
    • 1 çay kaşığı toz biber
    • 1 tatlı kaşığı domates yada biber Salçalı
    Sosu için;
    • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
    • 1 yemek kaşığı toz biber
    • 1 kase sarımsaklı yoğurt
    Kayseri Mantısı Yapılışı; 

    Derin bir kabın içerisinde un, tuz, yumurta ve suyu ekleyerek hamuru sert bir kıvama yoğurun ve 2 eşit parçaya ayırın ve yarım saat dinlendirdikten sonra hamuru açın ve hamuru bildiğiniz gibi katlanarak enine ve boyuna 2-3 cm olacak şekilde kesin.  Daha sonra içi için kıyma ve ince doğranmış soğanları ve diğer malzemeleri de ekleyerek karıştıralım. Daha sonra kestigimiz karelerin içerisine kıyma koyarak bohça şeklinde kapatalım ve bitirene kadar devam edelim. Daha sonra derin bir tencerede kaynayan suyun içerisine hazırladığımız mantarları ekleyelim ve 10 dk kadar haşlayıp servis tabağına alalım ve üzerine sosunu ve yogurtu ekleyelim.

    Çerkez Mantısı İçin Malzemeler

    Hamuru için;
    • 4 su bardağı un
    • 1 su bardağı su
    • 1 adet yumurta
    • 1 tatlı kaşığı tuz
    İç malzemeler;
    • 4 adet orta boy patates
    • yarım çay kaşığı tuz, karabiber, kimyon
    • 1 tatlı kaşığı toz biber
    Sosu için;
    • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
    • 1 yemek kaşığı toz biber
    • 1 kase sarımsaklı yoğurt
    Çerkez Mantısı Yapılışı; 

    Derin bir kabın içerisinde un, tuz, yumurta ve suyu ekleyerek hamuru sert bir kıvama yoğurun ve 2 eşit parçaya ayırın ve yarım saat dinlendirdikten sonra hamuru açın ve hamuru bildiğiniz gibi katlanarak enine boyuna 7-8 cm kadar kare keselim. içi için, haşladığımız patatesleri çatal ile ezelim ve diğer malzemeleri ekleyerek kestiğimiz hamurun içerisine koyalım ve muska şeklinde katlayalım ve tüm işlemi hamur bitene kadar devam edelim. Daha sonra derin bir tencerede mantıları 10 dk kadar haşlayın ve daha sonra servis tabağına alalım. Daha sonra üzerine sosunu ve yoğurdu ekleyelim. 

    Yağ Mantısı İçin Malzemeler

    Hamuru için;
    • 2 su bardağı un
    • 1 çay bardağı süt
    • 1 pk toz maya
    • 1 çorba kaşığı sıvı yağ
    • Tuz
    • Yeteri kadar su
    İç malzemeler;
    • 250 gr kıyma
    • 1 adet soğan
    • Yarım çay kaşığı tuz, karabiber, kimyon
    • 1 çay kaşığı toz biber
    • 1 tatlı kaşığı domates yada biber Salçalı
    Sosu için;
    • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
    • 1 yemek kaşığı toz biber veya domates salçası
    • 1 kase sarımsaklı yoğurt
    Yağ Mantısı Yapılışı

    Un, süt, maya, tuz ve sıvı yağı bir kaba koyarak yeteri kadar su ekleyerek yoğuralım ve daha sonra 20 dk kadar mayalanmasını bekleyelim. Daha sonra hamuru çok incetmeden açalım ve bir bardak yardımıyla yuvarlak keselim. İçi için kıyma ve diğer malzemeleri karıştırıp hamurun içerisine koyalım ve yarım ay şeklinde kapatalım. Daha sonra hamurları kızartma tavasında kızartalım ve servise alalım üzerine sosu ve yoğurdu ekleyerek servis edelim.
    ]]>
    Gemi Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/gemi-cesitleri.html Sun, 03 Jun 2018 05:01:43 +0000 Gemi Çeşitleri; gemi su üstünde yüzebilen, insan ve yük taşımaya yarayan değişik şekil ve özellikteki büyük çaplı ulaşım araçlarıdır. Gemi çeşitlerinin ortaya çıkmasına, milattan önce dört binli yıllarda mısırlı Gemi Çeşitleri; gemi su üstünde yüzebilen, insan ve yük taşımaya yarayan değişik şekil ve özellikteki büyük çaplı ulaşım araçlarıdır. Gemi çeşitlerinin ortaya çıkmasına, milattan önce dört binli yıllarda mısırlıların uzun kamışlarla gemi yapmasına dayanmaktadır. Daha sonra gemi inşasını Fenikeliler öğrendikten sonra Akdeniz sularında ticaret amaçlı kullanımını yapmışlar ve zamanla giderek gemi çeşitleri artmıştır. 700-100 yılları arasında ise vikingler gemi inşaatına önem vermiş ve uzun gemiler yapmaya başlamışlardır. 1500'lü yıllara gelindiğinde ise o devirlerde çok ünlü olan kalyon dalı gemiler inşa edilmiştir. Çok daha büyük olan kalyon adlı gemiler bu gemiler yük taşımacılığında çok önemli bir yere sahip olmuştur. 

    Gemi çeşitleri; 
    • Balıkçı gemileri
    • Yolcu gemileri
    • Kuru yük gemileri
    • Tanker gemileri
    • Özel amaçlı hizmet gemileri
    • Askeri gemileri
    • Tanker gemileri
    Gemi çeşitleri kullanım amacına göre sınıflandırdığımızda, bu gemilerin birde kendi içerisinde bir çok çeşidi vardır. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile ileri teknolojik gemiler, devasa gemiler ve tonlarca yük taşıyabilen gemiler üretilmiştir. Gerek askeri alanlarda gerekse yük taşımacılığında gemi önemli bir yere sahip olmuş ve bir çok donanım farklılığı ile gemi çeşitleri üretilmiştir. Ülkemiz etrafının üç tarafının denizlerle çevrili olması ve Dünya genelinde de sularla kaplı olması geçim kaynağı olarak balıkçılığa yönelmesine sebep olmuştur. Bu amaçla balıkçı tekneleri, gemileri inşasının önünü açmıştır. Ulaşım amaçlıda üretilen yolcu gemileri inşası da hız geçtikçe artmıştır.

    Yolcu gemi çeşitlerine yatlar, kruvaziyer, roro, feribot, vapur gibi gemi çeşitlerini örnek verebiliriz. Gelişen ticaret hacmi ile dış ülkeler arası ithalat ve ihracat artışı oluşmuş ve bu amaçlı yük gemileri üretilmiştir. Yük gemisi çeşitlerine genel kargo, konteyner, dökme yük ve canlı hayvan yük gemilerini örnek verebiliriz. Kimyasal madde, petrol, LPG, LNG gibi maddelerin taşınmasında da tanker gemiler üretilmiştir. Gezi gibi özel amaçlı olarak kullanılan şahısa özel gemilerde üretilmiştir. Özel amaç ve hizmetler içinde üretilen gemiler genellikle gemi çekmek, yangın söndürmek, araştırma ve inceleme, deniz temizleme amaçlı gemilerdir. Bu gemileri römorkörleri, hastane, yangın söndürme, arama ve kurtarma gemilerini örnek verebiliriz. 

    Askeri alanlarda kullanılan gemi çeşitlerine örnek verecek olursak bunlar; avcıbot, denizaltı, çıkartma gemisi, fırkateyn, hücumbot, korvet, kruvazer, zırhlı, muhrip, mayın arama ve tarama, uçak gemilerine örnek verebiliriz.   
    ]]>
    Zeytin Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/zeytin-cesitleri.html Mon, 04 Jun 2018 02:31:10 +0000 Zeytin çeşitleri; Zeytin, boyu 10 metreyi bulan, sık dallı, yaprakları hiç dökülmeyen bir ağaçta yetişen meyvedir. Yaprakları her daim yeşil kalır ve hiç kurumaz. Türkiye de Akdeniz kıyılarında daha çok yetişir. Ay Zeytin çeşitleri; Zeytin, boyu 10 metreyi bulan, sık dallı, yaprakları hiç dökülmeyen bir ağaçta yetişen meyvedir. Yaprakları her daim yeşil kalır ve hiç kurumaz. Türkiye de Akdeniz kıyılarında daha çok yetişir. Ayrıca kahvaltıların baş tacı olmazsa olmazıdır zeytin. Üzerine pul biber ve limon eklenerek harika bir tat elde edilir. Bunlar dışında zeytinin yağı da çok değerli ve sağlıklıdır. 
    Zeytin ayrıca eskilerden beri bereket ve bolluğun simgesi olarak bilinir. Bu çok lezzetli ve sofraların vazgeçilmezi zeytinin de çeşitleri vardır. 

    Türkiye'deki zeytin çeşitleri;

    Büyük topak ulak zeytin: Bu zeytin çeşidi çok iri ve yuvarlaktır. Son derece etli ve lezzetli olan bu zeytin, Adana, Mersin ve İskenderun bölgelerinde yetişir.

    Ayvalık zeytini: Türkiye nin en iyi ve en kaliteli zeytinlerinden birisidir. Çanakkale, Antalya, İzmir ve Mardin bölgelerinde yetişir.

    Gemlik zeytini: Orta irilikte koyu siyah renkte olan bir zeytin çeşididir. Dünyanın en iyi salamuralık zeytin türlerindendir. Adıyaman, Adana, Kocaeli, Samsun, Trabzon, Manisa ve Zonguldak illerinde yetişir.

    Çakır zeytin: Yağlık bir zeytin çeşididir. Oldukça verimli bir ağacı vardır. Yeşil olanları sofralarda değerlendirilir. İzmir bölgesinde yetişir çakır zeytin.

    Çelebi zeytin: Çok iri ve etli bir zeytindir. Orta derecede verimli bir ağaca sahiptir. Kocaeli, İznik, Bilecik ve Gölcük bölgelerinde yetişir.

    Domat zeytin: Çok irice etli bir zeytin çeşididir. Genellikle sofralık zeytin olarak değerlendirilir. Ağacına çok iyi bakılması gerekir aksi halde verimi düşer. Manisa, İzmir ve Aydın bölgelerinde yetişir.

    Uslu zeytin: Meyvesi orta irilikte dir. Mor ve siyah arası bir renge sahiptir. Yağ oranı çok yüksek olduğundan yağlık olarak değerlendirilir. Muğla, Manisa ve İzmir bölgelerinde yetişir.

    Memecik zeytin: Bu zeytin çeşidi iri ve iri çekirdekli dir. Hem sofralık hemde yağlık olarak değerlendirilir. Denizli, Aydın, İzmir, Kahramanmaraş, Muğla, Sinop ve Antalya bölgelerinde yetişir.
    ]]>
    Seramik Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/seramik-cesitleri.html Mon, 04 Jun 2018 04:24:30 +0000 Seramik Çeşitleri, günümüzde binaların iç ve dış yüzey kaplamasında, zemin kaplamasında oldukça fazla kullanılmaktadır. En yalın ifadeyle yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş toprak olarak tanımlanabilen seramik, kullanımı Seramik Çeşitleri, günümüzde binaların iç ve dış yüzey kaplamasında, zemin kaplamasında oldukça fazla kullanılmaktadır. En yalın ifadeyle yüksek sıcaklıklarda pişirilmiş toprak olarak tanımlanabilen seramik, kullanımı çok eski tarihlere kadar giden ve kullanıldığı çağa ait kültürel bilgiler veren bir malzemedir. Arkeolojik kazılarda bulunan seramiklerin üstündeki yazı, resim ve kabartmalar kendi dönemine ait önemli bulgular sağlamaktadır araştırmacılara. Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre ilk seramik milattan önce 6000 yılına aittir ve Anadolu'da üretilmiştir.

    Seramik Çeşitleri Nelerdir 

    Seramik malzemeler, bünye yapısı esas alınarak sınıflandırılır.

    Boşluklu Seramik Çeşitleri: Kendi içinde ikiye ayrılırlar; 

    Kaba Seramikler: Pişmiş toprak malzemeler (tuğla, kiremit, taşıyıcı döşeme ve kaplama malzemesi) ve Ateşe dayanıklı malzemeler.

    İnce Seramikler: Fayanslar, karo ve sıhhi tesisat fayansları.

    Yarı Boşluklu Seramikler: Kaplama ve sıhhi tesisat malzemesi

    Boşluksuz Seramikler: Greler ve porselenler.

    Seramik çeşitleri, seramiklerin kullanıldığı alanlara göre de belirlenmektedir.İstenilen faydanın sağlanması ve kullanım ömrünün uzun olması her seramiğin doğru yerlerde kullanımı ve uzman kişilerce döşenmesine bağlıdır.

    Kullanım alanına göre seramik çeşitleri 
    • Yer Karosu: Bu seramik çeşidi, çok yüksek ısılara maruz kalarak fırınlandığı için duvar karolarına nispeten daha dirençli, daha sert, darbelere ve basınca karşı mukavemet gücü yüksek seramiklerdir. Sıvı geçirgenlikleri çok az olan yer karolarının yüzey kaplama maddeleri de daha sert olduğundan aşınmaya karşıda daha direngendir ve yük taşıma kapasiteleri duvar karolarından çok daha yüksektir.Ancak gerektiğinde duvar kaplamasında da kullanılabilir.
    • Duvar Karosu (Fayans): Daha düşük sıcaklıklarda fırınlanan bu seramikler bu nedenle daha az dayanıklı ve dirençlidir, su emme düzeyleri daha yüksektir, ağırlık olarak çok daha hafiftirler ve yer kaplamasında kullanılamazlar. Sayılan özellikleri onları iç mekan kaplamaları için uygun kılar.
    • Porselen Karo: Kullanım alanı olarak daha çok dış mekanların kaplanmasında tercih edilen bu seramik çeşitleri, imalat esnasında hamuruna ilave edilen renkler sayesinde diğer iki karo türünden kolayca ayırt edilir. Görünüm olarak doğal taşlara benzeyen porselen karolar müşteri tercihlerine göre parlak veya mat olabilir ve kendi içinde sırlı ve sırsız porselen karo olarak ikiye ayrılırlar. Sırsız porselen karoların su emme değeri yaklaşık sıfırdır. Darbe ve aşınmaya karşı duvar karosundan da yer karosundan da daha dayanıklıdırlar, leke tutmazlar ancak asit ve bazlara karşı duyarlı olurlar. Kayma riskine karşı kullanılabilecek en uygun malzeme olan porselen karoların, su geçirme ve emme durumu da olmadığından en fazla kullanıldığı yerler dış mekanlardır.
    ]]>
    Gözlük Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/gozluk-cesitleri.html Mon, 04 Jun 2018 09:26:28 +0000 Gözlük çeşitleri, kişilerin yüz tipine, göz tipine ve kullanılacak alanlara göre değişmektedir. Güneş gözlüğü öncelikle parlak güneş ışığı ve yüksek enerjili görünür ışığın gözlere zarar vermesini veya rahat Gözlük çeşitleri, kişilerin yüz tipine, göz tipine ve kullanılacak alanlara göre değişmektedir. Güneş gözlüğü öncelikle parlak güneş ışığı ve yüksek enerjili görünür ışığın gözlere zarar vermesini veya rahatsız edilmesini önlemek için tasarlanmış koruyucu bir kalkandır. Renkli, polarize veya koyu renkli merceklere sahip olan, gözlük veya gözlük olarak adlandırıldıkları gibi bazen de görsel bir yardımcı olarak işlev görebilirler. Genellikle yüz tipine göre gruplandırılan gözlük çeşitleri şunlardır; oval, yuvarlak, dikdörtgen, kare, kalkanlı, kelebek, spor, kelebek, kalın çerçeveli, ince çerçeveli, kedi gözü, köşeli gözlükler olmak üzere bir çok gözlük çeşiti bulunmaktadır.

    Yüz tipine göre gözlük çeşitleri:
    • Yuvarlak yüz: Yuvarlak yüzün belirgin eğrileri ve daha az denilebilecek açıları var. Bu yüz tipine uygun ideal gözlük, yüzü daha uzun ve daha ince görünmesine yardımcı olacak keskin açısal çizgileri vurgulayan, eğri özelliklere sahip gözlüklerdir. Bu yüz tipine sahip olan insanlar; Dikdörtgen, kare, sargı ve kalkan, yuvarlak gözlük çeşitleri tercih etmelidirler.
    • Kare yüz: Bu yüz tipine sahip olan insanlar, yuvarlak veya oval şekillerde olan, daha dengeli bir görünüm elde etmek için özelliklerinin keskinliğini gidermeye yardımcı olacak bir çerçeve seçmelidir. Bu yüz için iyi sonuç verecek gözlük çeşitleri; yuvarlak veya oval veya dairesel eğrileri destekleyen bir gözlük modelidir. 
    • Oval yüz: Gözlük seçiminde en şanslı yüz tipidir. Bu yüz tipine sahip olanlar kaşlardan elmacık kemiklerine kadar olan güneş gözlüğü modellerini tercih etmelilerdir.
    • Dikdörtgen yüz: Bu yüz tipine sahip olan insanlar daha geniş, dikdörtgen lensler ve kalın çerçeveli güneş gözlüğü tercih edebilirler. Başka bir seçenek, derin lensli çerçeveleri kullanan güneş gözlüğü çeşitlerini de kullanabilirler. Keskin açılar ve koyu çizgiler dikdörtgen yüzlerin keskin özelliklerini daha da keskin hale getirir. Bu yüz tipi; kalkanlı,, spor, kare ve dikdörtgen gözlük çeşitlerini kullanmalıdır.
    • Elmas yüzler: Bu yüz tipine sahip olan insanlar, oval ve perçinsiz çerçeveler, geniş veya yüksek elmacık kemiklerini belirginleştirmeye yardımcı olur. Elmas yüzler yumuşak çizimlere  sahip çerçeveleri kullanmalı ve tercih edilen gözlük çeşiti kullanıcının elmacık kemiklerinden daha geniş olmamalıdır.
    • Üçgen yüzler: Bu yüz tipine sahip olanlar için, üst kenar boyunca düz çizgileri olmayan, geniş alt kenarlara sahip güneş gözlüğü, dikkatleri aşağıya doğru kaydırıp yüzü uzatmaktadır. Bu yüz tipine sahip kişiler için yuvarlatılmış kenarlar içeren gözlükler, kullanıcıyı daha dengeli bir görünüm vermek için idealdir. Bu yüz şekli, kalkan, kelebek, yuvarlak gözlük çeşitlerini tercih edebilir.
    Kişiler bu özelliklere dikkat ederek gözlük seçimi yaptıklarında hem görsel olarak yüz tipine en uygun gözlüğü bulmuş olacaklar hem de güneşin zararlı ışınlarının göze vereceği etkilerden korunacaklardır. En önemlisi de yüz tipine göre seçilmeyen gözlük çeşitleri kişinin burun bölgesinde tahribata neden olmakta, burun köküne zarar verebilmektedir. Yani gözlük çeşitlerini görsek olarak değil sahip olduğumuz yüz şeklimize göre seçmeliyiz.
    ]]>
    Müze Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/muze-cesitleri.html Mon, 04 Jun 2018 23:23:22 +0000 Müze Çeşitleri;Bir toplumun geleceği geçmişin var olan köklerine bağlıdır. Milletlerin geçmişi, tarihi milletlerin var olabilmesi için önemlidir. Milletler tarihleri ile vardır. Tarihi sağlam olan ve tarihine sahip çıkan Müze Çeşitleri;Bir toplumun geleceği geçmişin var olan köklerine bağlıdır. Milletlerin geçmişi, tarihi milletlerin var olabilmesi için önemlidir. Milletler tarihleri ile vardır. Tarihi sağlam olan ve tarihine sahip çıkan millet uzun ömürlü olmaktadır. Toplumlar ve milletler için önemli olan tarihi saklamak ve muhafaza etmek için müzeler önemlidir. Müzelerde milletlerin tarihi için önemli olan değerler sergilenmekte ve yeni yetişen kuşaklara aktarılmaktadır. Müzeler sayesinde  gençler eski tarihlerini görerek öğrenmekte ve tarihini öğrenmektedir.  Müzeler toplumların geçmiş de neler yaptığını ve hangi alanlarda ilerlediklerini de göstermektedir. Müzeler sayesinde toplumlarla atalarını öğrenmektedir. Geçmiş hakkında bize bilgi veren ve tarihimiz açısından önemli olan müzeler çeşit çeşittir. 

    Özelliklerine Göre Müze Çeşitleri;

    Arkeoloji Müzesi; arkeolog çalışmaları sonucunda elde edilen tarihi eserler sergilenmektedir. Arkeoloji müzesinde yer olan tarihi ürünler toplumun kültürü hakkında bilgi vermektedir. Bu müzede sergilenen tarihi ürünler çok kıymetlidir. 

    Etnografya Müzesi;Geçmiş de yaşamış toplumların giydikleri kıyafetler, takılar ve evlerinde kullandıkları diğer ürünler bu müze çeşidin de sergilenmektedir. 

    Tarih Müzesi; diğer müze çeşitlerine göre daha kapsamlıdır. Ve birçok tarihi ürünü bünyesinde barındırmaktadır. Tarih müzesinde genellikle yazılı ve görsel ürünler yer almaktadır. Toplumun tarihi gelişimi ile ilgili  birçok tarihi ürüne burada ulaşabilirsiniz.

    Güzel Sanatlar Müzesi; geçmişten kalan resimler, heykeller ve müzik tarzı tarihi ürünler sergilenmektedir.  Güzel sanatlar müzesi geçmiş de yaşayan insanları sanata ne kadar değer verdiklerini de göstermektedir. 

    Açık Hava Müzesi; Kapalı bir mekanda sergilenmeyecek kadar büyük olan yapıtlar bu tarz müzeler de sergilenmektedir.

   Bilim Müzesi; 
   Geçmişten günümüzü kadar bilimdeki ilerlemeleri sergilemek amacıyla bu tür müzeler kullanılmaktadır. 

   Askeri Müzeler
   ; toplumun  geçmiş de savaşlar da kullandığı savaş malzemeleri sergilenmektedir. 

   Özel Müzeler
   ;
    bir kişi ya da kuruma ait ürünler sergilenmektedir.  Kişinin özel tasarımları, ürettiği ürünler ya da eserler bu tarz müzelerde sergilenmektedir.
   ]]> Taş Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/tas-cesitleri.html Tue, 05 Jun 2018 05:52:41 +0000 Taş çeşitleri genelde değerli ve farklı renklerde oluşmuş doğal olarak yerin altından çıkmış ve insanların bu taşları fabrikalarda bir şekilde işleyerek ticaret amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Taş çok fazladır. Bun Taş çeşitleri genelde değerli ve farklı renklerde oluşmuş doğal olarak yerin altından çıkmış ve insanların bu taşları fabrikalarda bir şekilde işleyerek ticaret amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Taş çok fazladır. Bunlardan bazıları elmas, mavi zirkon, kırmızı zirkon, turmalin,  oniks mermeri, zebercet, obsidyen, lale taşı, kyanit, spinel, kristali topaz,  turkuaz  ve firuze taşı olarak  daha sayabileceğimiz birçok taş çeşitleri vardır Bu taş çeşitlerinin bazıları insan sağlığı için kullanılmak üzere keşfedilmiştir. Bazıları da çeşitli şekillerde işlenerek çok değerli mücevherler olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınların çok beğenerek kullandıkları yüzükler küpeler ve çeşitli taşlar yer altındaki madenlerde çıkarak yeryüzünde değerli hale gelirler.

   Taş çeşitleri elması özellikleri 

   Taş çeşitlerinin içerisindeki en değerli mücevher olan Elmas saf karbondan oluşmuş ve mücevherler arasında ilk sırada yerini almayı başarmıştır. Dünya üzerindeki en sert madde olan bu taş mohs ölçeğinin yaptığı ölçümlere göre sertlik derecesi 10 olarak kaydedilmiştir. Saydam ve kristal yapısı ve cam gibi görüntüsü sayesinde kubik veya izometrik bir yapıdadır. Bu değerli taşın rengi genel olarak beyazdır ancak sarı rengi kahverengi, pembe, menekşe rengi, mavi ve yeşil renkleri de mevcuttur. Taş çeşitlerinin içerisinde en değerli olan elmasın optik olarak iki özelliği vardır. Bunlardan birisi ışığı kırma sayesinde çok fazla ışık aldığı için elmasa bakanın gözlerini kamaştıracak kadar parlamasıdır. Bir diğer özelliği ise ışığı farklı renklere ayırma özelliği olması elmasa baktığınızda beyaz ışığın gökkuşağı rengi aldığını görebilirsiniz. 

   Taş çeşitleri flulorit özellikleri 

   Flulorit taşı değerli taşlar arasında yer alır. Kalsiyum bileşeni olan bir maddedir. Cam görünümlü ve saydam yapısı ile sertlik derecesi dörttür. Genelde şekil olarak kübik kristal bir yapıya sahiptir. Doğadaki en fazla renk sayısına sahip olan değerli bir taş çeşitlerinden biridir. Mor, leylak, sarı, mavi, yeşil, kırmızı beyaz, renkleri bulunur. Renk cümbüşü olarak bilinen bu taşların birleşmiş hallerinde çok farklı ve renkli taşlar mevcuttur. Taç çeşitlerinden olan florit taş yatakları Kırşehir ve çiçek dağlarında Yozgat'ta ve Bursa Uludağ'da bulunduğu söylenmektedir.

   Taş çeşitleri kalsiti özellikleri

   Değerli taş çeşitlerinden biri olan kalsit taşı kalsiyum ve karbonat birleşimi ile mineralize olan kalsitin çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Kristal bir yapıda olan bu renkli taş nadirde olsa içerisinde çok değerli taşlar çıkabilmektedir. Kalsit
   taş  çeşitleri prizmatik şekillerde ve dev kütleler halinde bazen ince ve uzun taneli olarak karşımıza çıkarlar. Sarı, kırmızı, yeşil gri ve çoğunlukla beyazdır. Ancak kahverengi renkleri olan bu taşın siyah olanları da mevcuttur. 

   Taş çeşitleri kyanitin özellikleri

   Taş çeşitleri arasında kıymetli bir yere sahip olan kyanit kimyasal açıdan diğer taşlarla aynı fakat farklı türler halinde gelişmiş jeolojik materyallerle polimoif adı verilmiş ve bunların arasındaki farklılık yoğunlaşma olarak gösterilmiştir. Sertlik derecesi çapraz işlendiğinde 4.5 düzgün boyutlarda işlendiğinde ise 6-7 arasında değişkenlik gösterir. Renk olarak mavi tonlarının en yoğun görüldüğü taş çeşitlerindendir Nadirde olsa yeşil, gri, beyaz ve kahverengi renkleri mevcuttur. Kyanit dünyada Brezilya, Amerika, Rusya, Kenya, Hindistan ve Pakistan'da çıkarılmaktadır. Ülkemizde ise Balıkesir, Bursa Eskişehir ve Manisa'da bölgelerinde taş yatakları bulunmaktadır. 

   Taş çeşitleri lületaşı özellikleri

   Lületaşı taş çeşitleri arasında farklı bir yapıya sahiptir. Eskişehir taşı olarak da bilinen bu taş hidrosilikatlar grubundan kil minerali olan eskişehir taşının sertlik]]> Stres Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/stres-cesitleri.html Tue, 05 Jun 2018 18:30:57 +0000 Stres çeşitleri: stres etkisi  açısından iki grupta incelenirEtkisi açısından stres çeşitleri;İyi stres: Kişinin kendi kendini geliştirdiği süreç içerisinde yaşadığı, kişiye Stres çeşitleri: stres etkisi  açısından iki grupta incelenir

   Etkisi açısından stres çeşitleri;
   • İyi stres: Kişinin kendi kendini geliştirdiği süreç içerisinde yaşadığı, kişiye herhangi bir zararı olmayan, kişiyi yıpratmayan zorlanmalardır. Bu stres çeşidi insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için oldukça gereklidir. Bireyin hedefine ulaşabilmesi için, bir çaba sarf etmesi gerekir. Bu çabayı harcama gücünü ise stres verir. İyi strese örneklendirecek olursak; evlilik uzun süre beklenen bir görüşmesinin olumlu bir şekilde gerçekleşmesi, milli piyangodan bilet çıkması... Yaşama hırsı, yaşama enerjisi, vücudun çeşitli konularda direnme gücünün artması iyi stresin neden olduğu olumlu sonuçlardandır.
   • Kötü Stres: Süre bakımından uzun süreli olup, aşırı şiddete maruz kalmanın sonucunda, ruhsal ve bedensel yıpranmalarla ortaya çıkan stres çeşididir. Kişinin hayatını büyük ölçüde değiştirecek önemli olayların yanında, yaşadığı en ufak sıkıntılar dahi kötü strese neden olur. Kötü stresin oluşmasında bireyin kendisine olan etkisinin yanında çevresel etmenlerin, bireyin üzerinde oluşturduğu etki de çok fazladır. Kötü strese neden olan en önemli etkenlerden biri de aşırı zorlanmadır. Aşırı zorlanmaya maruz kalan kişilerin psikolojik ve fizyolojik dengesi alt üst olur. Bu da bireyin düşüncelerinde tutarsız davranmasına yol açar.
   Süresi açısından stres çeşitleri;
   • Anlık (kısa, geçici) stres: Kişinin günlük hayatında karşısına çıkan basit, kısa süreli gerilimlere anlık stres denir. Örneklerle anlatacak olursak; trafiğin kısa süreli olarak sıkışması, okul ya da iş ortamında meydana gelen, kısa süreli geçici sıkıntılar anlık streslerden bir kaçıdır.
   • Sürekli (uzun, yoğun) stres: Anlık stresin oluştuğu durumlarda kişinin gevşeyip, rahatlamaması sonucunda oluşan stresin yavaş yavaş artışıyla ortaya çıkan stres çeşidine sürekli, uzun ya da yoğun stres denir. Çözülebilecek olan stres durumlarının çok fazla olması halinde kişi uzun süreli stres yaşayabilir. Örneklerle açıklayacak olursak; hapis cezasına çarptırılma, eşinden boşanma, tanıdık yakın birinin ölümü, bireyin başına gelen hastalık hali sürekli stres nedenlerindendir.
   ]]>
   Maden Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/maden-cesitleri.html Wed, 06 Jun 2018 04:02:59 +0000 Maden çeşitleri yeryüzünde  arazisi, çeşitli jeolojik dönemlerde, değişik tektonik olaylara uğrayarak oluştuğu için çeşitli madenler oluşmuştur. Onun için bu dönemlerdeki ortamlardan ülkemizde çok çeşitli madenler olu Maden çeşitleri yeryüzünde  arazisi, çeşitli jeolojik dönemlerde, değişik tektonik olaylara uğrayarak oluştuğu için çeşitli madenler oluşmuştur. Onun için bu dönemlerdeki ortamlardan ülkemizde çok çeşitli madenler oluşmuştur. Türkiye, madenler ile yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Bakır, krom, bor mineralleri, barit ve doğal soda ve benzeri birçok madende dünyanın en zengin rezervlerine sahiptir.

   Türkiye de bulunan maden çeşitleri nelerdir
   • Demir: Demir - Çelik sanayisinin ham maddesidir. Türkiye'nin her bölgesinde rezerve bulunur. İşletmeye açılan başlıca demir yatakları; Divriği ve Kangal, Hekimhan ve Hasan Çelebi, Havran, Kayseri, Niğde ve Adana illerinin Orta Toroslar'daki Aladağlar'a yakın kesimleri, Kahramanmaraş ve Hatay'dadır. Bu yataklardan çıkarılan demir madeni; Karabük, Karadeniz Ereğli'si, İskenderun, Sivas daki demir - çelik fabrikalarında işlenir.
   • Bor Mineralleri: plastik, elyaf, ısıya dayanıklı cam sanayisi, temizlik maddeleri üretimi, fotoğrafçılık, emaye ve porselen, çimento ilaç ve boya sanayisi gibi alanların yanı sıra roket ve jet yakıtları ile enerji üretimi, borun kullanım alanlarından sadece bir kaçıdır. Yeryüzünde bulunan bor rezervlerinin yaklaşık %72'si Türkiye'de bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan en önemli bor madeni yataklarımız; Seyitgazi, Bigadiç ve Susurluk, Emet ve Mustafa Kemal Paşa yörelerindedir. Elde edilen ham bor tuzları Bandırma ve Kırka yörelerindeki fabrikalarda işlenir. Üretimin çoğu ihraç edilir.
   • Krom; çeşitli alaşımları mermi, gemi, uçak ve top sanayi silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanılır. En önemli krom yatakları: Fethiye ve Köyceğiz, Acıpayam ve Buldan, Orhaneli Mihalıççık, Pozantı ve Kayseri'dedir. Elazığ ve Antalya'daki ferro krom fabrikalarında işlenir. Türkiye, Dünya krom üretiminde 5. sırada yer alır. Üretimin yarıya yakını ihraç edilir.
   • Barit: Barit, petrol ve doğal gaz aramalarında derin sondaj kuyularının açılmasında yararlanılan sondaj çamurlarının hazırlanmasında yoğunluk arttırıcı katkı maddesi olarak ve sportif eşyalarda, kaymayı önleyici malzemelerin yapımında, cam sanayisinde, çeşitli boyaların yapımında, radyasyon kalkanı olarak ve kauçuk yapımında kullanılır.Alanya ve Gazipaşa, Elbistan, Isparta, Eskişehir yörelerinden çıkarılan barit; Isparta Şarkikaraağaç,, İzmir, Elazığ, Eskişehir ve Antalya'daki barit unu fabrikalarında işlenir.
   • Boksit: boksit madeni işlenmesiyle alüminyum metali elde edilir. Stratejik öneme sahip bir metal olan alüminyum elektrik - elektronik sanayisinde, izolasyon malzemelerinin yapımında, konserve ve ambalaj sanayisinde, inşaat sektöründe, uçak sanayisinde ve otomotiv sanayisi olmak üzere birçok alanda kullanılır.
   • Tuz: Kimya sanayisi, dericilik, konserve ve salça sanayisine kadar birçok alanda kullanılır. Ülkemizdeki tuz üretimi denizlerden, göllerden, kaynak suları tuzlarından ve kaya tuzu yataklarından elde edilir. En önemli göl tuzu yatağımız tuz gölüdür. En büyük deniz tuzlarımız ise İzmir Körfezindeki Çamaltı Tuzlasıdır. Kaya tuzu yataklarımızın başlıcaları; Çankırı, Nevşehir, Kırşehir, Yozgat, Erzurum, Iğdır, Ağrı yörelerinde bulunur.
   • Mermer: Mermer yatakları bakımından ülkemiz oldukça zengindir. Mermer yataklarının çoğu Marmara ve Ege bölgelerindedir. İhraç ettiğimiz madenler arasında mermer ve doğal taşların önemli bir yeri vardır. Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Muğla, Afyon, Burdur. Denizli illeri başlıca mermer yataklarının bulunduğu yerlendendir.
   ]]>
   Duvar Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/duvar-cesitleri.html Wed, 06 Jun 2018 13:08:10 +0000 Duvar çeşitleri, yapılar ile tuğla, taş, kerpiç ve briket gibi kagir araç ve gereçleri ile yapılan düşey bölme nesnesine duvar denilir. Bu duvarlar sayesinde odalar ve daireler birbirinden ayrılmaktadır.  Briket, tuğla, ke Duvar çeşitleri, yapılar ile tuğla, taş, kerpiç ve briket gibi kagir araç ve gereçleri ile yapılan düşey bölme nesnesine duvar denilir. Bu duvarlar sayesinde odalar ve daireler birbirinden ayrılmaktadır.  Briket, tuğla, kerpiç ve taş gibi kagir gereçlerinin birbirlerini bağlayıcı niteliğine sahip olan çimento ile malzemeleri dikey olarak yerleştirilmesi sonucunda üst üste geçmesiyle duvar örülmektedir. Duvar yapıları bakından çeşitlere ayrılmaktadır. Duvar çeşitleri evlerin özelliklerine göre yapılmaktadır. İşlevlerine göre de duvar çeşitleri mevcuttur. 

   Duvar Çeşitleri

   • Panel Duvarları: Sadece yük taşımayıp, bölge duvarlarında kullanılır. Panel duvarı agregali betondan yapılara oluşan duvarlara denilmektedir. Kalınlıkları 6 - 10 - 12 - 18 cm, genişlikleri ise 60 cm'dir. Boyu ve yükseklikleri tavan ve duvar genişliğine göre imal edilmektedir.
   • Ara Duvarı: İki hacimlerin arasında bulunan bölücü duvarlara ara duvar denilir.
   • Beden Duvarı: Yığma yapılarda taşıyıcı kalın duvarı ile diğer bir deyişle ana duvarda denilir.
   • İç Duvar: Binanın içerisinde olan ve dışarısı ile hiçbir bağlantısı bulunmayan duvarlara denilir.
   • Boşluklu Duvarlar: Aralarınla boşluklar olan ve birbirlerine metal kenetler ile tutturulan iki cidarlı duvara denilir.
   • Kalkan Duvarı: Beşik çatıdaki aşıklara dik doğrultuda üçgen şeklinde olan dış duvara denilir.
   • İstinat Duvarları: Yüksek bir setin kenarlarına toprağın kaymaması ve toprağı tutmak amacı ile örülen taş duvara istinat duvarı adı verilir.
   • Sağır Duvarı: Kapı ve pencere gibi boşluklar olmayan duvarlar sağır duvar diye adlandırılır.
   • Rabiç Duvarı: Bir konstrüksiyona sıvı tel veya metal depluvaye gererek he iki yandan sıvayarak yapılan duvarlardır.
   • Yangın Duvarı: Çoğunlukla iki ahşap yapıyı ayıran ve bodrumdan başlayıp çatı yüzeyine kadar çıkan, yangınların birinden diğerine sıçramasını engelleyen duvarlara denilir.
   • Taşıyıcı Duvar: Sadece bölücü olmayan ve gelen yükleri de taşıyan duvarlardır.

   İşlevine Göre Duvar Çeşitleri

   • Bölme Duvar: Yapı olarak bölümleri ayıran duvar çeşitlerine denilir.
   • İç Duvar: Binaların içerisinde kalan duvarlardır.
   • Dış Duvar: Binanın dışarısında kalan duvarlardır.
   • Temel Duvar: Zeminin içerisinde kalan ve su basman seviyesine kadar devam eden duvar çeşididir.
   • Sınır Duvar: Bahçe ve arsa gibi yerlerin sınır çizgilerini belirlemek için yapılan duvarlardır.
   • Portatif Duvar:  Yatay olarak inşa edilen ve sonrasında yere monte edilen duvarlara denilir.
   • Güneşlik Perde Duvarı: Yapıların dış duvar yüzeylerini güneşten korumak adına yapılan duvarlara denilir.
   • Kalın Kaplamalı Duvar: Dış yüzleri değişik malzemelerle kaplanarak, bu kaplaması duvara bağlı olup ancak kaplaması yük taşımayan duvarlara denilir.
   • Sandviç Panelli Duvar: Orta kısmında yalıtım malzemesi bulunan duvara denilir.
   • Parapet Duvar: Çatı kenarı duvarlarına denilir.
   • Ara Boşluklu Duvar: Yalıtım sebebiyle aralarında boşluklar bulunan duvarlara denilir.
   • Derz Duvarı: Duvar örüldükten sonra derzleri çimento harçlarıyla çekilen duvarlara denilir.
   ]]>
   Mısır Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/misir-cesitleri.html Wed, 06 Jun 2018 19:01:57 +0000 Mısır çeşitleri: Ülkemizde birçok bölgede yetiştiriciliği yapılan mısır oldukça dayanıklı olması bakımından her tür iklim yapısına uygundur. 2 metreye kadar uzayabilen saplarda yetişen ve oldukça faydalı bir tahıl ola Mısır çeşitleri: Ülkemizde birçok bölgede yetiştiriciliği yapılan mısır oldukça dayanıklı olması bakımından her tür iklim yapısına uygundur. 2 metreye kadar uzayabilen saplarda yetişen ve oldukça faydalı bir tahıl olan mısır bir çok çeşitte yetiştirilmektedir. Mısır önemli bir besin kaynağıdır ve içerisinde B1, B6, B12 vitamini bulunması bakımından son derece faydalıdır. İyi bir protein kaynağı olmakla beraber aynı zamanda magnezyum, sodyum, kalsiyum ve demir gibi önemli mineralleri de içerir. Mısır çeşitleri oldukça fazladır. Mısırın aynı zamanda hayvan yemi olarak da yetiştirilen çeşitleri bulunmaktadır. Mısır tane olarak yetiştireceği iyi gibi aynı zamanda silaj elde etmek için de yetiştirilen tahıllar arasındadır. 

   Mısır çeşitleri nelerdir;

   Doge, hemen hemen her toprakta yetişebilme özelliğine sahiptir. Yaprakları geniş olmakla beraber oldukça uzun boy alabilen bu mısır çeşidi silaj elde etmek için üretilir. Hasat aralığı oldukça uzun olan bu mısırın yetiştiriciliği oldukça yaygın yapılmaktadır. 

   Kalipso, genellikle hafif topraklarda daha verimli yetişen bu ürün her tür çevre şartlarına uyum sağlama özelliğine sahiptir. Diğer mısır çeşitlerine göre sıcak ve olumsuz koşullara daha dayanıklı olan kalipso mısır çeşidi tanelik olarak yetiştirilen orta erkenci bir üründür.

   Katone, oldukça kaliteli tane yapısına sahip olmakla beraber hektolitresi yüksek olan bu ürün diğer mısır çeşitlerine göre daha hızlı nem atar. Toprak seçiciliği bulunmayan katone mısır çeşidinin her iklim koşuluna ve toprağa adaptasyonu oldukça iyidir. Tanelik olarak yetiştirilen bu ürün orta geçci bir mısır çeşididir.

   Klips, diğer mısır çeşitleri gibi her türlü toprakta yetişme özelliğine sahip olan bu mısır sıcaklığa karşı da oldukça dayanıklıdır. Gövdesi uzun ve güçlü olmakla beraber koçan yapısı da oldukça iridir. Silaj elde etmek için üretilir.

   Kermess, hızlı nem atması ile bilinen bu mısır çeşidinin tanelerinin kalitesi oldukça yüksektir. Diğer mısır çeşitlerine göre tanelerinin protein oranı daha fazladır. Orta erkenci ve tanelik olarak yetiştirilen bu mısır adaptasyon konusunda da oldukça kabiliyetlidir.

   Everest, olgunlaşma suresi 100-110 günün arasında olan bu ürün oldukça verimli olması ile dikkat çeker. Yarı dik yaprak yapısına sahip olmakla beraber yaprak oranı da oldukça yüksektir. Silajlık üretilen everest mısır çeşidi her türlü ortama oldukça dayanıklıdır.

   Capuzi,  erkenci grubunda yer alan bir mısır çeşidi olan capuzi mısır verimli mısır çeşitleri arasında yer alır. Gövde ve kök yapısı oldukça güçlü olmakla beraber taneleri kırmızı ve parlak renklere sahiptir. Tanelik olarak yetiştirilen bu mısır çeşidi İç Anadolu, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde sık yetiştirilmektedir.

   Bora, dik yaprak yapısına sahip olan bu mısır çeşidi tanelik olarak yetiştirilir. Olgunlaşma suresinde tanelerin yeşil kalma durumu da iyidir.

   Kolesseus, selüloz miktarının az, nişasta oranının yüksek olması nedeniyle silajlık olarak yetiştirilen bu mısırın olgunlaşma suresi 95-100 gündür. Hafif ve orta bünyeye sahip topraklarda daha verimli olan bu mısır diğer mısır çeşitlerine göre daha uzun boyludur.
   ]]>
   Hücre Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/hucre-cesitleri.html Thu, 07 Jun 2018 13:16:19 +0000 Hücre çeşitleri; Bir canlının canlılık özelliği taşıyan en küçük yapı taşına hücre denir. Robert Hook tarafından türetilen hücre (cellula) kelimesi küçük odacık anlamına gelmektedir. Hücrenin yapısı ve ebadı; canl Hücre çeşitleri; Bir canlının canlılık özelliği taşıyan en küçük yapı taşına hücre denir. Robert Hook tarafından türetilen hücre (cellula) kelimesi küçük odacık anlamına gelmektedir. Hücrenin yapısı ve ebadı; canlıda oluşturduğu organın işlevine göre çeşitlilik gösterir. İnsan vucudunu oluşturan hücrelerin sayısı yaklaşık 30 trilyondur. Hücreler temel olarak iki çeşittir. Bu çeşitliliğin sebebi hücrenin çekirdeğinin zarla çevrili olup olmamasıdır. 

   Çekirdeği zarla çevrili olmayan prokaryotik hücreler

   Bakteriler ve mavi ve yeşil alglerde  bulunan hücrelerdir. DNA, hücrenin yapısında bulunan sitoplazma içerisinde dağınık haldedir. Ribozomları vardır. Hücre zarında mezozomlar bulunur.

   Prokaryot hücrelerin özellikleri
   • Hücre zarı vardır. 
   • Bilgi aktarımında DNA kullanılır.
   • Fotosentez yapabilme mekanizmasına sahiptirler.
   • Zar protein sentezini gerçekleştirir.
   • Kimyasal enerjiyi ATP ile depolarlar.
   Çekirdeği zarla çevrili olan ökaryotik hücreler

   Ökaryotik hücrede; yapılar sitoplazma, organeller ve tabii ki çekirdektir. Hücreler oluş amacına göre farklı ebatlarda ve şekillerden meydana gelir. Ökaryotik hücreler; hayvanlarda, bitkilerde ve mantarlarda bulunan hücre tipidir.

   Ökaryot hücrelerin özellikleri:
   • Dna proteinlerin de yardımıyla kromozom denilen karmaşık yapıyı teşkil eder.
   • Çekirdek zarla kaplıdır.
   • Bazı organelleri zarla kaplı bazıları değildir.
   • Hücre zarı, çekirdek ve stoplazma hücreyi oluşturan 3 temel organeldir.
   • Karmaşık bir yapısı vardır.
   ]]>
   Gübre Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/gubre-cesitleri.html Thu, 07 Jun 2018 23:48:14 +0000 Gübre çeşitleri, bitkinin beslenmesinde ve gelişmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak amacıyla toprağa sürülen kimyasal veya doğal olarak elde edilen malzemelerdir. Doğal gübre koyun, İnek, at gibi hayvan atıklar Gübre çeşitleri, bitkinin beslenmesinde ve gelişmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak amacıyla toprağa sürülen kimyasal veya doğal olarak elde edilen malzemelerdir. Doğal gübre koyun, İnek, at gibi hayvan atıkları saman ve diğer bitki artıkları yüzyıllar boyunca kullanılmış gübre çeşididir. Kimyasal gübre ise belirli elementlerin birleşmesinden elde edilerek aynı şekilde bitkilerin gelişimi açısından büyük önem taşır. 

   Gübre çeşitleri nelerdir

   Kimyasal gübreler

   • Fosfatlı gübreler: Gübre çeşitleri arasında fosfatlı gübrelerin yapımında çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bunlar hayvan kemiklerinden elde edilen fosfatlar tomas çelik konvertellerinden çıkan curuflardır. Bunların en önemli yatakları ise Fas ve Amerika'da bulunur. Fosfatlar önemli bir aşamadan geçerek önce ince şekilde öğütülür daha sonra başka işlem yapmadan asidik topraklarda kullanılmaktadır. Önemli özelliği ise köklerin daha hızlı büyümesini sağlayıp bitkilerin olgunlaşmasını çabuklaştırır. Kuraklığa karşı dayanıklıdır ve verimi de çoğalmaktadır.
   • Azotlu gübreler: Bitkiler için çok önem taşıyan bir gübre çeşididir. Toprağın içerisinde bulunan azot miktarı bitkilerin daha sağlıklı büyümesi, kaliteli ve yüksek düzeyde verim vermesi için yeterli değildir. Bu yüzden bitkinin ihtiyacı olan azotun azotlu gübreler ile toprağa verilmesi gerekir. Potasyum ve kalsiyumnitrat haricinde bütün azotlu gübreler toprağı asidik yaparlar.
   • Potasyumlu gübreler: Gübre çeşitleri açısından potasyumlu gübreler ülkemizin toprakları için gerekli olan bir gübre çeşididir. Topraklarımız genel olarak potasyum bakımından yeterli olmadığı için potaslı gübre tüketimi de sınırlıdır. Potasyumlu gübreleri iki şekilde değerlendirebiliriz. Potasyum sülfat ve potasyum nitrattır. Potasyum sülfat %50 oranında potasyum bitki besin maddesi içermektedir. Potasyum nitrat ise %45 oranında potasyum bitkilerin besin maddesi içerir. Potasyum gübreler toprak analizi yapılmasının ardından ve bu analizler sonuçlarına göre ihtiyaç olan yerlere ve uygun miktarda kullanılır.
   • Kompoze gübreler:  birden çok fazla bitki için besin maddesi birlikte bulunan ve kullanılabilen gübrelerdir. Kompoze gübrelerin içerisinde azot, fosfor ve potasyum bulunur. Kompoze gübrelerin  içerisinde çeşitli besin maddesi bulunduğundan dolayı taşıma, sürme ve depolama zahmetinden kurtarmış olur. Az zaman ve emek harcadığından dolayı ekonomi için kolaylık sağlar.

   Doğal gübreler

   • Yeşil gübre: Yeşil gübre bitkilerin yetişmesi ve ayrışması ve daha sonraki süreçte bitkinin yetişmesi için yeterli miktarda su bulunduğu koşullarda etkilidir. Toprağın daha iyi ve gevşek bir yapı kazanmasının yanı sıra yabancı otlarla mücadele eder. Aynı zamanda toprağın biyolojik aktivitesini de arttırmaktadır.
   • Çiftlik gübresi: Gübre çeşitleri arasında en eski ve ahır gübresi olarak bilinmektedir. Hayvansal üretimin yoğun olduğu çiftlik yerlerinde elde edilmektedir. Hayvanların sıvı ve dışkıları ile saman, sap gibi materyallerin karışımı ile çiftlik gübresini oluşturmaktadır.  Çiftlik gübresinin besin değerinin kaybolmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için açık ortamlarda korumalı ve dağınık olmamasına dikkat edilmelidir.
   • Tavuk gübresi: Bu gübre çeşidi diğer doğal gübre çeşitlerinden daha fazla besin kaynağı taşımaktadır. Bu yüzden kullanımı sırasında dozunu iyi ayarlamak gerekir. Fazla kullanımı bitkilerin yanmasına neden olabilir. 

   ]]>
   Çadır Çeşitleri https://www.cesitleri.gen.tr/cadir-cesitleri.html Fri, 08 Jun 2018 01:36:09 +0000 Çadır Çeşitleri, Çadır arazide kullanım malzemesi olduğu için yağmur ve güneşin etkileri hissedilmemesi için kalın bezden, kıl dokumadan, keçe ve deriden yapılan tek direkli veya birden fazla di Çadır Çeşitleri, Çadır arazide kullanım malzemesi olduğu için yağmur ve güneşin etkileri hissedilmemesi için kalın bezden, kıl dokumadan, keçe ve deriden yapılan tek direkli veya birden fazla direği olan barınma yeridir. Çadır açık havada kurulup sökülen kolayca taşına bilen seyyar evdir. Çadırın kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Çadırın değişik çeşitleri bulunmaktadır. Göçerek yaşayan insanlar eskiden yaşamlarını çadırlarda sürdürürlerdi. Günümüzde hala göçerek yaşayanlar çadırlarda barınmaktadırlar. Mimari yapılar çadırların şeklinden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Çadır günümüzde; arazide çalışan işçiler, yazlık kamp kuran kişiler, kaplıca bölgelerinde, şantiyelerde, kurulması ve toplanması kolay olması nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca yaşanan deprem, yangın, sel, gibi afetlerin yaşandığı bölgelerde insanların barınma ihtiyacını karşılamak için ülkemizde kızıl ay tarafından kurulmaktadır. Çadır kullanımı askeri birliklerin tatbikatlarında  kullanılmaktadır. Dağcılık sporu ile uğraşanlar barınma işlemlerini çadırla gidermektedir.

   Çadır Çeşitleri Nelerdir

   Çadırlar şekil olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Çadır çeşitleri üçgen, tünel ve dome olmak üzere üç kısma ayrılmaktadır. Dome çadırlar her türlü şartlarda kullanılan her türlü araziye kurula bilen geniş ve kubbe şeklinde ve giriş, çıkışı kolay olmakla kullanımı rahat olan çadır şeklidir. Dome çadır çeşidinde iki kişilikten altı kişiliğe kadar imalatı yapılmıştır. Çadır çeşitleri, yapılış şekliyle tek tenteli ve çift tenteli çadır olarak kullanılmaktadır. Çift tenteli çadırların özelliği, tente aralarında havayı tuttuğu için ısı yalıtımını sağlar ve su geçirmez özelliği vardır. daha çok çift tenteli çadırlar tercih edilmektedir. 

   Çadırlar Osmanlı döneminde iki tarafa eğimli akıntılı iki tavanı ve yanlarında üçken biçimi örtüleri olan bez çadırlar kullanılmıştır. Osmanlı dönemimde kullanılan çadırlara isimleri ile hitap edilmiştir. Bu çadır isimleri, paşa çadırları, hünkar çadırı, divan çadırı, ceza çadırı olarak adlandırılmıştır. 

   Çadır Kurulumu

   • Çadır kuracağınız yerin düzgün olmasına ve zemine branda serilmesine dikkat edilmeli.
   • Çadırın kapısı kapalı ve alana bakacak şekilde dört tarafından kazıklarla tutturulur.
   • Çadırın direkleri yuvalarından geçirilerek direk ipleri direk çivilerine takılarak yere kazıklar çakılır ve ipler gerdirilir.
   • Çadırın etrafına yağmur suyunun girmesini önlemek için yağmur olukları kazılır.
   • Çadırın üzerine varsa naylon takılabilir ve yağmur dan etkilenmemesi sağlanır.
   • Çadırın rüzgardan etkilenmemesi için çadırın etrafına kum torbaları koyarak çadırımızı barınır hale getirmiş oluruz.
   ]]>